Koronawirus – zapobieganie infekcji. Co robić, aby chronić siebie i bliskich?

Koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka z dużą łatwością. Dlatego powinieneś stosować wszelkie możliwe środki zapobiegawcze. Wśród najważniejszych wymienia się higienę rąk, dezynfekcję powierzchni, samoizolację, a także zakrywanie nosa i ust. Osoby, u których pojawią się objawy infekcji koronawirusem, muszą poddać się kwarantannie.

Wirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, należy do grupy koronawirusów. Ma kulisty kształt, a jego średnica nie przekracza 140 nm. Patogen ten posiada charakterystyczną osłonkę z wypustkami, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Wirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy, ale zdarzają się także objawy ze strony układu nerwowego, pokarmowego, krwionośnego oraz moczowego. Ryzyko zakażenia możesz zmniejszyć, stosując się do zasad profilaktyki. Każdy powinien wiedzieć, jak nie zarazić się koronawirusem.

Kiedy możesz zarazić się koronawirusem?

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Najczęściej ma to miejsce, gdy osoba chora kaszle lub kicha i nie zasłania przy tym ust, np. chusteczką. Warto jednak, abyś pamiętał, że do infekcji może dojść także podczas picia z jednej butelki lub jedzenia tymi samymi sztućcami. Niebezpieczne może być również przebywanie w tym samym pomieszczeniu z nosicielem koronawirusa. Istnieją także dowody na to, że wirus utrzymuje się na przedmiotach. Wówczas infekcja powstaje na skutek dotknięcia skażonej powierzchni, a następnie twarzy, zwłaszcza okolicy ust i oczu.

Okres inkubacji choroby wynosi 2–14 dni. Najczęściej jednak pierwsze objawy obecności koronawirusa w organizmie pojawiają się po pięciu dniach od kontaktu z patogenem. Pamiętaj, że zarażają także bezobjawowi nosiciele koronawirusa, czyli osoby, które nie mają żadnych dolegliwości.

Zarażenie koronawirusem – jak temu zapobiec?

Zapobieganie infekcji koronawirusem obejmuje:

 • częste i dokładne mycie rąk (o tym, jak myć ręce, informują infografiki umieszczane nad umywalkami w miejscach publicznych),
 • regularną dezynfekcję powierzchni,
 • zasłanianie nosa i ust (maseczkę ochronną na koronawirusa powinieneś nosić w miejscach publicznych),
 • unikanie zgromadzeń i tłumów,
 • zachowywanie dwumetrowego odstępu od innych osób,
 • unikanie dotykania twarzy rękami,
 • ograniczenie kontaktu z osobami powracającymi z zagranicy lub mającymi kontakt z dużą liczbą osób,
 • unikanie kontaktu z osobami z grupy ryzyka (np. osobami starszymi lub chorującymi przewlekle),
 • unikanie dotykania powierzchni w miejscach publicznych (np. blatów w sklepie czy poręczy w autobusie).

Objawy infekcji koronawirusem – co zrobić?

Osoba, u której pojawiły się objawy infekcji koronawirusem, powinna natychmiast odizolować się od innych osób i powiadomić swojego lekarza pierwszego kontaktu, a także powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną. Następnie należy postępować zgodnie z udzielonymi telefonicznie wskazówkami. Ciężki stan (np. nasilona duszność, utrata przytomności) są wskazaniem do wezwania karetki. Trzeba jednak zgłosić dyspozytorowi podejrzenie koronawirusa.

Możliwe objawy infekcji koronawirusem to:

 • suchy kaszel,
 • duszności,
 • gorączka,
 • osłabienie i zmęczenie,
 • trudności z oddychaniem,
 • ból mięśni,
 • utrata smaku i węchu,
 • biegunka lub wymioty.

Koronawirus i COVID-19 – jak wygląda leczenie?

Leczenie infekcji koronawirusem czy choroby COVID-19 może odbywać się w szpitalu lub w warunkach domowych. Wszystko zależy od stanu pacjenta. Warto jednak podkreślić, że nie ma żadnych leków czy terapii skierowanych konkretnie w ten patogen. Dlatego leczenie infekcji koronawirusem polega wyłącznie na łagodzeniu objawów. 14% chorych ma ostrą postać choroby, a 5% krytyczną, co może wymagać podłączenia do respiratora oraz znacznie wydłużać czas powrotu do zdrowia.

Leczenie choroby COVID-19, która wymaga hospitalizacji, wiąże się także z częściową utratą źródła dochodów. Przebywając na zwolnieniu lekarskim, otrzymasz tylko 80% wynagrodzenia. Osoby, które posiadają ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego mogą liczyć na wsparcie finansowe w takiej sytuacji. Pieniądze ze świadczenia będziesz mógł przeznaczyć na dowolny cel.
 

Zespół Nationale-Nederlanden 24.08.2020