Czy koronawirus jest groźniejszy od grypy? Objawy, które powinny niepokoić

COVID-19 i grypa sezonowa mają podobne objawy. Warto jednak wiedzieć, czy koronawirus jest groźniejszy od grypy.

Wiele osób porównuje chorobę COVID-19 wywołaną przez koronawirusa do grypy sezonowej. Między tymi dwiema chorobami istnieje kilka podobieństw. Należy jednak pamiętać także o różnicach, a przede wszystkim o tym, że koronawirus nie został jeszcze dokładnie poznany i nie ma na niego leku.

W odniesieniu do dolegliwości występujących u osób z koronawirusem często używa się określenia „objawy grypopodobne”. Warto jednak podkreślić, że obie infekcje wywołane są przez dwa różne typy patogenów. W związku z tym między tymi chorobami istnieją znaczące różnice dotyczące przebiegu, leczenia, profilaktyki i rokowania.

Koronawirus a grypa

Koronawirus i grypa są ze sobą często porównywane. Nic dziwnego – są to bowiem infekcje górnych dróg oddechowych i mają podobne objawy. Warto jednak podkreślić, że między grypą a COVID-19 istnieją istotne różnice:

 • okres inkubacji koronawirusa wynosi 2–14 dni, zaś grypy 1–4 dni,
 • koronawirus rozprzestrzenia się szybciej od grypy,
 • koronawirus nie został jeszcze do końca przebadany,
 • nie opracowano jeszcze leku na koronawirusa,
 • nie opracowano szczepionki na koronawirusa,
 • infekcja koronawirusem ma cięższy przebieg (15% to ciężka postać choroby, a 5% krytyczna postać choroby).

Koronawirusa i grypę odróżnia od siebie jeszcze jedna podstawowa rzecz – jest nią śmiertelność. Od września do kwietnia 2019 roku odnotowano w Polsce 62 zgony z powodu grypy (dane z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny). Natomiast od marca do lipca 2020 roku z powodu koronawirusa zmarło już ponad 1400 osób. Więcej pacjentów wymaga też hospitalizacji. Na tej podstawie można stwierdzić, że koronawirus jest groźniejszy od grypy sezonowej, mimo że w Polsce na grypę każdego roku chorują ponad trzy miliony osób.

Objawy infekcji koronawirusem

Choroba COVID-19 dotyczy przede wszystkim układu oddechowego, jednak znane są przypadki zaatakowania przez wirusa innych narządów. Najczęściej występujące objawy infekcji koronawirusem to:

 • uporczywy i suchy kaszel,
 • trudności z oddychaniem,
 • spłycenie oddechu,
 • gorączka,
 • odkrztuszanie wydzieliny,
 • zmęczenie i osłabienie.

U części osób występują również inne objawy, takie jak: biegunka, wymioty, utrata (lub osłabienie) węchu i smaku, ból gardła. W niektórych przypadkach choroba ma ciężki przebieg (dochodzi do niewydolności oddechowej). Zdarza się także bezobjawowa infekcja koronawirusem.

Zobacz też: Jakie są objawy koronawirusa u dzieci?

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Z lekarzem pierwszego kontaktu powinieneś skontaktować się zawsze wtedy, gdy zauważysz u siebie objawy wskazujące na infekcję dróg oddechowych. Podczas konsultacji musisz poinformować o tym, czy mogłeś być narażony na kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Jeżeli istnieje podejrzenie COVID-19, lekarz przekaże Ci dokładne instrukcje dotyczące postępowania. W przypadku łagodnych dolegliwości konieczna jest kwarantanna i leczenie objawowe. Nasilone objawy infekcji koronawirusem są wskazaniem do hospitalizacji.

Natomiast leczenie grypy w większości przypadków odbywa się w domu. Chory powinien zażywać leki przeciwgorączkowe i przeciwwirusowe oraz dużo odpoczywać. Zalecane są także naturalne sposoby (np. picie syropu z czarnego bzu) na wzmocnienie organizmu. Zaniechanie terapii może mieć groźne skutki. Powikłania grypy to: zapalenie płuc, zapalenie zatok, zapalenie ucha, zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Infekcja koronawirusem i grypa mogą mieć cięższy przebieg i wymagać hospitalizacji. To z kolei wiąże się z utratą części wynagrodzenia oraz dodatkowymi wydatkami, np. na transport, rehabilitację czy dodatkowe badania. Dlatego warto, abyś zabezpieczył swoje finanse i wybrał ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego. Wówczas, w razie potrzeby, otrzymasz od nas pieniądze za cały okres hospitalizacji. Dodatkowo udzielimy Ci wsparcia w organizacji i pokryciu kosztów dodatkowych konsultacji specjalistycznych.

Zobacz też: Jakie są objawy przeziębienia? Co jest dobre na przeziębienie?

Zespół Nationale-Nederlanden 29.08.2020