Koronawirus a cukrzyca – czy diabetycy mają się czego obawiać?

Koronawirus jest szczególnie groźny dla osób z cukrzycą. Zobacz, jakie są wytyczne dla diabetyków na czas pandemii koronawirusa.

Cukrzyca jest jednym z czynników ryzyka cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem. U diabetyków częściej obserwuje się także powikłania COVID-19, dlatego osoby chore powinny zachować szczególną ostrożność i dbać o swoje zdrowie. Wytyczne zostały opracowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się pod koniec 2019 roku. Początkowo obecny był tylko w Chinach, jednak już 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię. Koronawirus to patogen, który przenosi się drogą kropelkową z osoby zakażonej na zdrową. Może zaatakować układ oddechowy, nerwowy, krwionośny, pokarmowy i moczowy. Najczęściej występującymi objawami są: gorączka, suchy kaszel oraz zmęczenie. Infekcja koronawirusem jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i tych z chorobami współistniejącymi. Jedną z nich jest właśnie cukrzyca.

Dlaczego koronawirus jest niebezpieczny dla diabetyków?

Udało się ustalić, że w przypadku pewnych chorób szczególnie niebezpieczna jest infekcja, jaką wywołuje koronawirus, a cukrzyca jest jedną z tych chorób. Dotyczy to przede wszystkim osób, u których schorzenie jest niewyrównane, a więc występują wahania glikemii. Tacy pacjenci najczęściej mają już osłabiony organizm oraz uszkodzone narządy wewnętrzne, dlatego zakażenie jest dla nich szczególnie niebezpieczne, a COVID-19 ma ciężki przebieg.

Warto podkreślić, że u osób z prawidłowo prowadzoną cukrzycą ryzyko zachorowania na COVID-19 i wystąpienia powikłań nie jest wyższe niż u osób zdrowych [1]. Objawy infekcji koronawirusem mogą wówczas nie być tak nasilone. Nie oznacza to jednak, że diabetycy nie powinni zachowywać szczególnych środków ostrożności.

Leczenie koronawirusa i jego powikłań wymaga hospitalizacji, często długotrwałej. Zasiłek chorobowy, który jest za ten czas wypłacany, jest dużo mniejszy od normalnego wynagrodzenia. Aby zabezpieczyć swoje finanse, powinieneś sięgnąć po ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego.

Leki na cukrzycę a koronawirus

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje dotyczące tego, że niektóre leki mogą wpływać negatywnie na przebieg choroby COVID-19. Eksperci i lekarze podkreślają, że obecnie nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że którykolwiek ze środków stosowanych w leczeniu cukrzycy jest groźny dla pacjentów zakażonych koronawirusem [1]. Nie należy więc przerywać terapii. Wszelkie niepokojące objawy powinieneś zgłosić swojemu lekarzowi prowadzącemu.

Jednocześnie lekarze, farmaceuci i producenci leków uspokajają, że nie ma trudności z dostępem do środków stosowanych w leczeniu cukrzycy. Nie trzeba zatem robić dużych zapasów. Zalecane jest jednak, aby diabetycy unikali częstego wychodzenia do apteki – możesz poprosić o pomoc inną osobę lub kupić jedno opakowanie leku więcej. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Wytyczne PTD dla diabetyków w obliczu pandemii koronawirusa

Wytyczne dotyczące kwestii koronawirus a cukrzyca wydało także Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zostały one opracowane zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Najważniejsze zasady dla diabetyków to:

 • przestrzeganie zaleconych środków ostrożności,
 • zgłaszanie lekarzowi niepokojących objawów,
 • kontrolowanie stanu swojego zdrowia,
 • przygotowanie ważnych numerów telefonów oraz listy wszystkich zażywanych leków,
 • zaopatrzenie się w produkty zawierające cukry proste (jest to zabezpieczenie na wypadek nagłego spadku glukozy we krwi).

Koronawirus a cukrzyca – co należy zrobić?

Kwestia relacji koronawirusa z cukrzycą nie powinna zostać zbagatelizowana. Bardzo ważne jest (nie tylko w czasie pandemii) codzienne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi oraz stosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących terapii, przestrzeganie odpowiedniej diety, a także prowadzenie zdrowego stylu życia. Takie działanie pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań. Nie możesz zapomnieć o koniecznych badaniach i wizytach kontrolnych oraz niezwłocznym zgłoszeniu się do lekarza, gdy dojdzie do pogorszenia samopoczucia lub pojawią się niepokojące objawy (np. zbyt wysoka glikemia).

Ważne jest także zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem poprzez stosowanie się do zaleceń higienicznych. Konieczne są:

 • częste mycie rąk wodą z mydłem,
 • dezynfekcja rąk oraz powierzchni (klamek, blatów itp.),
 • unikanie tłumów i zgromadzeń,
 • ograniczenie kontaktu z innymi osobami,
 • utrzymywanie bezpiecznego dystansu w miejscach publicznych (min. 2 m),
 • unikanie dotykania przedmiotów i powierzchni w miejscach publicznych,
 • zasłanianie nosa i ust.

Nie zapominaj także o wzmacnianiu odporności i obserwowaniu swojego organizmu. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy (gorączka, kaszel, biegunka, trudności z oddychaniem), niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Źródła:

 1. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Nowy koronawirus SARS-Cov-2, COVID-19 a Cukrzyca https://cukrzyca.info.pl/aktualnosci/nowy_koronawirus_sars_cov_2_covid_19_a_cukrzyca (dostęp 25.01.2021).
Zespół Nationale-Nederlanden 22.02.2021