Cukrzyca – jakie są objawy? Leczenie

Cukrzyca to choroba przewlekła, która wiąże się z nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi. Zobacz, jak rozpoznać i leczyć cukrzycę.

Najczęściej występującą postacią choroby jest cukrzyca typu 2. Liczba osób, u których rozpoznaje się tę chorobę, rośnie z roku na rok. Zachorować może każdy, także dzieci. Wzrost przypadków wiąże się ze wzrostem otyłości i zmianą stylu życia współczesnych ludzi.

Przyczyny cukrzycy

Przyczyny cukrzycy zależą od jej rodzaju. Duże znaczenie mają czynniki środowiskowe i genetyczne. Wiadomo także, że na wystąpienie choroby są bardziej narażone osoby, które mają chorych krewnych. Im więcej członków rodziny ma cukrzycę, tym większe ryzyko zachorowania.

Cukrzyca typu 1 jest spowodowana uszkodzeniem komórek trzustki przez procesy autoimmunologiczne (organizm niszczy własne narządy). W efekcie nie mogą one produkować insuliny, a przez to we krwi utrzymuje się podwyższony poziom glukozy. Cukrzyca typu 1 dotyczy głównie dzieci i osób młodych.

Cukrzyca typu 2 jest efektem zmniejszenia wrażliwości tkanek na insulinę, co również powoduje utrzymywanie się podwyższonego stężenia cukru we krwi. W większości przypadków za chorobę odpowiada niezdrowy tryb życia: mała aktywność fizyczna, otyłość, nieprawidłowa dieta i stres.

Szczególnym rodzajem jest cukrzyca ciężarnych. Za pojawienie się schorzenia odpowiada wzrost hormonów ciążowych, przez co tkanki są niewrażliwe na insulinę. Choroba zwykle ustępuje po porodzie.

Objawy cukrzycy

Pierwsze objawy cukrzycy są niecharakterystyczne. Chorobę możesz podejrzewać, jeżeli zaobserwujesz u siebie:

 • wzmożone pragnienie,
 • częste i obfite oddawanie moczu (także w nocy),
 • uczucie ciągłego głodu,
 • suchość w jamie ustnej,
 • przewlekłe zmęczenie i brak energii,
 • niezamierzoną utratę wagi.

Do tego z czasem pojawiają się inne objawy: zapach kwaśnych jabłek z ust, pogorszenie wzroku, nadmierna senność, swędzenie skóry, bóle mięśni, zaburzenia czucia, a także nawracające infekcje intymne.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Jeżeli zauważysz u siebie objawy cukrzycy, powinieneś zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci szczegółowe badania. Najważniejszym z nich jest doustny test obciążenia glukozą, który polega na oznaczeniu poziomu cukru na czczo, a także po 60 i 120 minutach od wypicia mieszanki wody z glukozą. Jeżeli stężenie po dwóch godzinach przekracza 200 mg/dl, rozpoznaje się cukrzycę.

Zobacz też: Norma glukozy u dorosłego - jaki jest prawidłowy poziom glukozy we krwi?

Leczenie cukrzycy

Leczenie cukrzycy typu 1 polega na uzupełnieniu niedoborów insuliny, poprzez jej codzienne wstrzykiwanie przy pomocy pena lub pompy insulinowej. Ważne jest także stosowanie odpowiedniej diety i regularne kontrole poziomu cukru we krwi.

Natomiast leczenie cukrzycy typu 2 zależy od stopnia zaawansowania choroby i samopoczucia chorego. W pierwszej kolejności zalecane są: zmniejszenie masy ciała, aktywność fizyczna i specjalna dieta dla cukrzyka. Jeżeli działania te nie przyniosą efektu, konieczne jest włączenie leków przeciwcukrzycowych lub insulinoterapii.

Powikłania przy cukrzycy

Podwyższony cukier powoduje zaburzenie funkcjonowania narządów wewnętrznych. Najczęstsze powikłania cukrzycy to:

 • stopa cukrzycowa,
 • śpiączka cukrzycowa,
 • uszkodzenie naczyń krwionośnych oka, utrata wzroku,
 • uszkodzenie nerwów,
 • choroby nerek, niewydolność nerek,
 • zawał,
 • udar.

Zapobieganie cukrzycy i wsparcie w razie zachorowania

Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. W tym celu:

 1. Dbaj o utrzymanie prawidłowej wagi ciała.
 2. Ogranicz spożywanie węglowodanów prostych, zwłaszcza słodyczy i białego pieczywa, a także napojów słodzonych.
 3. Ruszaj się – idź na spacer, na rower albo popływaj przynajmniej 3 razy w tygodniu.
 4. Rzuć palenie!
 5. Ogranicz spożywanie, a najlepiej zrezygnuj z żywności wysokoprzetworzonej i fast foodów.

Wiemy, że ryzyko zachorowania na cukrzycę może być przerażające, a zmaganie się z tą przewlekłą chorobą wymaga wiele wysiłku, cierpliwości i wiąże się z różnymi wydatkami. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ubezpieczenie cukrzycowe. Dzięki niemu będziemy mogli wesprzeć Cię, jeśli zachorujesz, a także jeśli już jesteś diabetykiem. Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć z naszej strony!

Jeśli jesteś diabetykiem, możesz zapewnić sobie nasze wsparcie, wykupując Pakiet dla chorych na cukrzycę z umowami dodatkowymi. Wypłacimy Ci pieniądze, gdy w efekcie cukrzycy będziesz miał zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, zespół stopy cukrzycowej, gdy stracisz wzrok lub będziesz wymagał operacji wszczepienia Bypassu. Na nasze wsparcie będziesz mógł liczyć także w sytuacji, gdy poddasz się operacji niezbędnej ze względu na cukrzycę i jej powikłania. Sprawdź listę operacji, które obejmuje ubezpieczenie. Oprócz wypłaty pieniędzy możesz liczyć na naszą praktyczną pomoc w ramach dodatkowego pakietu Program assistance dla cukrzyków. W ramach tego pakietu zyskujesz też dostęp do portalu dietetycznego z poradami na temat żywienia w cukrzycy.

Gdyby choroba rozwinęła się tak bardzo, że straciłbyś możliwość do samodzielnego życia lub pracy, wesprzemy Cię „rentą” – przez 5 lat co miesiąc będziemy wypłacać Ci pieniądze, żebyś nie musiał martwić się o dodatkowe koszty leczenia. Oprócz tego w ramach ubezpieczenia cukrzycowego dla osób chorych uzyskasz dostęp do konsultacji ze specjalistami. 

Jeśli jesteś zdrowy, ale obawiasz się zachorowania na cukrzycę – wybierz nasze ubezpieczenie na wypadek cukrzycy z pakietem dodatkowym assistance. Nie pozwól, żeby zaskoczyła Cię choroba – w razie zdiagnozowania u Ciebie cukrzycy, otrzymasz od nas pieniądze, które będziesz mógł wydać na dowolny cel. Oprócz tego zorganizujemy dla Ciebie zespół medyczny, jeśli lekarz prowadzący zdecyduje, że potrzebne są dodatkowe konsultacje u specjalistów. Poza tym otrzymasz urządzenie do badania poziomu glukozy we krwi, które ułatwi Ci monitorowanie poziomu cukru. Już po wykupieniu ubezpieczenia będziesz mieć też dostęp do portalu z poradami dietetycznymi dla diabetyków i do kalkulatora ryzyka rozwoju cukrzycy. 

Nie daj się zaskoczyć cukrzycy – ubezpiecz się!

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020