Cukrzyca typu 1 u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie

Cukrzyca typu 1 najczęściej występuje u dzieci, młodzieży i osób przed 30. rokiem życia. Zobacz, jakie są objawy tej choroby.

Cukrzyca typu 1 jest związana z uszkodzeniem komórek trzustki, które odpowiadają za produkcję insuliny, niezbędnej do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Choroba dotyka przede wszystkim dzieci i osoby młode. W leczeniu cukrzycy typu 1 stosuje się regularne podskórne wstrzyknięcia insuliny.

Cukrzyca typu 1 jest chorobą metaboliczną, której istotą są nieprawidłowości związane z produkcją insuliny. Ten rodzaj schorzenia występuje u około 10% wszystkich diabetyków. Chorują przede wszystkim dzieci, młodzież i osoby przed 30. rokiem życia, chociaż zdarzają się nieliczne przypadki, gdy rozpoznanie zostaje postawione w późniejszym wieku. Cukrzyca typu 1 wcześniej była określana jako cukrzyca insulinozależna lub cukrzyca młodzieńcza.

Przyczyny cukrzycy typu 1

Przyczyny cukrzycy typu 1 związane są z autoimmunologicznymi procesami, prowadzącymi do uszkodzenia komórek trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Polega to na tym, że organizm produkuje przeciwciała, które z niewiadomych powodów atakują prawidłowe tkanki – uważa się, że ma to związek z czynnikami genetycznymi. W efekcie dochodzi do niedoboru insuliny, a tym samym utrzymywania się wysokiego stężenia glukozy we krwi.

Mimo że stężenie glukozy we krwi jest wysokie, komórki organizmu nie mogą pobierać jej z krwioobiegu (do tego potrzebna jest insulina, której produkcja w cukrzycy typu 1 jest niedostateczna). W efekcie źródłem energii stają się tłuszcze – ich rozkład prowadzi do powstania ciał ketonowych i zakwaszenia krwi. W efekcie może dojść do poważnych zaburzeń: kwasicy ketonowej i śpiączki ketonowej.

Objawy cukrzycy typu 1

Najczęściej pierwsze objawy cukrzycy typu 1 pojawiają się około 12. roku życia i nasilają się w ciągu zaledwie kilku tygodni. Należą do nich:

  • wzmożone pragnienie,
  • utrata masy ciała,
  • nadmierna senność,
  • częste oddawanie moczu,
  • brak energii i osłabienie,
  • większa skłonność do infekcji,
  • pogorszenie wzroku.

U osoby chorej może pojawić się także dość charakterystyczny objaw cukrzycy typu 1, jakim jest zapach acetonu z ust. Jest on dosyć nieprzyjemny i przypomina zgniłe jabłka. Powstaje on na skutek spalania tłuszczów zamiast glukozy.

 

Jak rozpoznać cukrzycę typu 1?

Jeśli wystąpiły u Ciebie lub u Twojego dziecka objawy cukrzycy typu 1, powinieneś zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Diagnostyka choroby opiera się na badaniach laboratoryjnych. Konieczne jest oznaczenie stężenia glukozy na czczo w surowicy krwi oraz badanie moczu. Możesz wykonać również doustny test tolerancji glukozy (tzw. krzywa cukrowa), który polega na pobraniu krwi dwie godziny po wypiciu roztworu glukozy.

Jak leczyć cukrzycę typu 1?

Leczenie cukrzycy typu 1 ma na celu utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi i zmniejszenie ryzyka powikłań. U wszystkich chorych konieczne jest podawanie insuliny w formie podskórnych iniekcji. Odbywa się to przy pomocy specjalnych penów do insuliny, strzykawek lub pomp insulinowych – urządzeń służących do ciągłego podawania leku, które znacząco poprawiają komfort życia. Dawkę oraz schemat insulinoterapii dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta. Leczenie cukrzycy typu 1 trwa przez całe życie.

Leczenie cukrzycy typu 1 polega również na uprawianiu umiarkowanej aktywności fizycznej oraz stosowaniu odpowiedniej diety, której celem jest ograniczenie węglowodanów prostych w posiłkach i zastąpienie ich węglowodanami złożonymi, świeżymi warzywami, produktami pełnoziarnistymi, zawierającymi błonnik pokarmowy. Dieta w cukrzycy typu 1 powinna być zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana. Przy jej układaniu warto skorzystać z pomocy dietetyka.

W leczeniu cukrzycy typu 1 bardzo ważna jest również samokontrola. Pacjent powinien wykonywać samodzielne pomiary stężenia glukozy we krwi przy pomocy glukometru. Konieczne są też regularne badania okresowe oraz wizyty w poradni diabetologicznej.

Cały czas badane są nowe metody leczenia cukrzycy typu 1. Mogłyby one w znaczny sposób przyczynić się do polepszenia jakości życia osób chorych, a być może także przywrócenia pełni zdrowia. Duże nadzieje wiąże się z przeszczepem komórek trzustki oraz terapią genową.

Ubezpieczenie a cukrzyca typu 1

Leczenie cukrzycy typu 1 często wiąże się z dużymi kosztami oraz koniecznością częstych badań i wizyt lekarskich. Jest to choroba, która może przytrafić się każdemu, ponieważ nie ma żadnej metody zapobiegania. Warto zatem, abyś pomyślał o zapewnieniu sobie wsparcia na tę ewentualność. Wychodząc naprzeciw potrzebom Twoim i Twoich najbliższych, przygotowaliśmy ubezpieczenie cukrzycowe – skierowane do osób dorosłych, które jeszcze nie chorują lub już zostały zdiagnozowane. Zapewnia ono nie tylko wsparcie finansowe (które można przeznaczyć np. na innowacyjną terapię), ale także dostęp do specjalistycznych badań i konsultacji. Dzięki ubezpieczeniu możesz uzyskać niezbędną pomoc w trudnej sytuacji oraz spokój ducha potrzebny w walce z chorobą. Sprawdź w OWU ubezpieczenia cukrzycowego, jak możemy wesprzeć Ciebie i Twoją rodzinę.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.01.2021