Insulina w ciąży – jak wygląda leczenie cukrzycy ciążowej?

Jednym ze sposobów leczenia cukrzycy ciążowej jest podawanie insuliny. Dowiedz się, kiedy i jak to robić.

Jednym ze sposobów leczenia cukrzycy jest podawanie insuliny. W ciąży zostaje ona włączona do terapii, gdy przestrzeganie specjalnej diety nie przynosi oczekiwanych efektów. Lek podaje się poprzez podskórne wstrzyknięcia. Stosowanie insuliny przez ciężarną jest całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Cukrzyca ciążowa jest to nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi, które jest rozpoznawane po raz pierwszy u kobiety, która zaszła w ciążę. W Polsce każda ciężarna musi obowiązkowo wykonać test doustnego obciążenia glukozą, który jest podstawowym badaniem diagnostycznym. Wykonuje się go między 24. a 28. tygodniem ciąży lub wcześniej, jeżeli są takie wskazania (np. kobieta znajduje się w grupie ryzyka). Rozpoznanie cukrzycy ciążowej wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. U około 10–40% kobiet konieczne jest wprowadzenie podskórnych wstrzyknięć insuliny.

Kiedy konieczna jest insulina w ciąży?

Insulina w ciąży jest konieczna, gdy nie można uzyskać prawidłowego stężenia glukozy we krwi innymi sposobami. Kobieta, u której rozpoznano cukrzycę ciążową, w pierwszej kolejności powinna zmodyfikować swój sposób odżywiania. Dieta musi nie tylko mieć odpowiednią kaloryczność, ale także pokrywać dzienne zapotrzebowanie na witaminy i substancje odżywcze. Zalecane jest spożywanie sześciu niezbyt obfitych posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, zrezygnowanie z produktów pszennych i słodyczy, a także tłustych mięs, soków owocowych i miodu. Można natomiast jeść ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron pełnoziarnisty, gruboziarniste kasze i świeże warzywa. Jadłospis powinien być indywidualnie dopasowany do każdej osoby – w tym celu warto skorzystać z pomocy dietetyka. U ciężarnej z rozpoznaną cukrzycą wprowadza się także codzienną aktywność fizyczną. Oczywiście, wszystko zależy od jej aktualnego stanu zdrowia. Wysiłek musi być umiarkowany i dostosowany do możliwości. Szczególnie polecane są: gimnastyka, nordic walking, wędrówki lub pływanie. Aktywność fizyczna zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.

Insulina w cukrzycy ciążowej jest wprowadzana, jeżeli po kilku dniach stosowania się do powyższych zaleceń nie uzyskuje się prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Wówczas jest to jedyny sposób, aby utrzymać glikemię w normie i zapobiec groźnym dla zdrowia powikłaniom. Przy insulinoterapii w ciąży konieczne jest także regularne kontrolowanie poziomu cukru przy pomocy glukometru. Badanie należy wykonywać kilka razy dziennie – na czczo i godzinę od spożycia posiłku.

Natomiast w przypadku kobiet, u których cukrzyca została rozpoznana już wcześniej, insulina w ciąży powinna zostać wprowadzona jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Taka forma terapii jest bardziej bezpieczna dla rozwijającego się płodu. Konieczne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza (dawkowanie, sposób podawania leku), a także codzienna kontrola glikemii oraz przestrzeganie diety cukrzycowej. Ciężarna z cukrzycą musi pozostać pod szczególną opieką lekarzy ginekologa i diabetologa.

Jak wstrzykiwać insulinę w ciąży?

Insulina w ciąży jest podawana podskórnie przy pomocy pena (wstrzykiwacza) – specjalnego urządzenia z krótką, cienką igłą, w którym umieszcza się zbiorniczek z lekiem. Iniekcję można wykonać w brzuch, ramię, udo lub między łopatki. Aby to zrobić, należy:

  • umyć ręce,
  • ustawić odpowiednią liczbę jednostek leku na wstrzykiwaczu,
  • złapać fałd skóry palcami,
  • wprowadzić igłę prostopadle w fałd skóry,
  • nacisnąć tłok wstrzykiwacza,
  • odczekać 5–10 sekund i wyciągnąć igłę.

Pamiętaj, aby nie masować miejsca wkłucia po podaniu leku. O dokładny instruktaż dotyczący tego, jak podawać insulinę w ciąży, możesz poprosić pielęgniarkę lub lekarza.

Dlaczego konieczne jest stosowanie insuliny w ciąży?

Insulina w cukrzycy ciążowej musi być stosowana po to, aby utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi, a tym samym zapobiec groźnym dla zdrowia powikłaniom. Negatywne skutki zdrowotne dotyczą dziecka oraz kobiety. Co ważne, kobieta, u której rozpoznano cukrzycę w ciąży, ma aż siedmiokrotnie większe ryzyko zachorowania na tę chorobę w przyszłości. Warto zabezpieczyć się na tę ewentualność. Nasze ubezpieczenie na wypadek cukrzycy to nie tylko wsparcie finansowe, ale także pomoc w zorganizowaniu konsultacji i badań specjalistycznych, gdy dojdzie do zachorowania.

Czy stosowanie insuliny w ciąży szkodzi dziecku?

Wiele przyszłych mam ma obawy, czy insulina w ciąży szkodzi dziecku. Faktem jest, że tego typu terapia cukrzycy ciążowej jest całkowicie bezpieczna dla rozwijającego się płodu, a więcej szkody może spowodować jej zaniechanie. Lek ten, gdy jest wstrzykiwany podskórnie, przenika przez łożysko w niewielkiej ilości – zaledwie 1%. Musisz pamiętać, że wysokie stężenie glukozy we krwi kobiety ma także negatywny wpływ na dziecko. Prowadzi bowiem do powikłań okołoporodowych i wad wrodzonych.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.11.2021