Jaki pen do insuliny wybrać i jak podawać nim insulinę?

Pen insulinowy służy do podskórnego wstrzykiwania insuliny. Zobacz, jak wygląda obsługa takiego urządzenia.

Cukrzyca typu 1, a niekiedy również cukrzyca typu 2, wymaga insulinoterapii, czyli podskórnego wstrzykiwania insuliny. Urządzeniem, które ułatwia to zadanie, jest pen insulinowy. Dzięki niemu zabieg jest prosty, bezbolesny i może być wykonywany samodzielnie w domu.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi na skutek uszkodzenia komórek trzustki (cukrzyca typu 1) lub oporności tkanek organizmu na insulinę (cukrzyca typu 2). U części kobiet pod wpływem hormonów ciążowych rozwija się cukrzyca ciężarnych, która ustępuje po porodzie. Leczenie choroby zależy od jej rodzaju i stanu pacjenta. Niekiedy konieczne jest wstrzykiwanie insuliny. Wówczas osoba chora powinna zaopatrzyć się w pen insulinowy.

Czym jest pen do insuliny?

Pen insulinowy to automatyczne urządzenie, które służy do samodzielnego wstrzykiwania insuliny pod skórę. Składa się ono z plastikowej obudowy, pokrętła do ustawienia dawki, tłoka, bardzo cienkiej igły o długości od 4 do 8 milimetrów oraz osłony zabezpieczającej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nazwa pena do insuliny pochodzi od jego kształtu – przypomina on pióro do pisania (ang. pen). Na rynku dostępne są wstrzykiwacze w różnych rozmiarach, kolorach i rodzajach (np. specjalne dla dzieci, osób słabowidzących lub przeznaczone do konkretnych rodzajów insuliny).

Pen do insuliny – gdzie kupić?

Pen do insuliny możesz otrzymać bezpłatnie w poradni diabetologicznej. Musisz jednak pamiętać o tym, że urządzenie powinieneś regularnie wymieniać – moment, w którym należy to zrobić, jest ściśle określony przez producenta. Istnieje także opcja samodzielnego zakupu nowoczesnego wstrzykiwacza do insuliny w sklepie ze sprzętem medycznym. Jeśli ubezpieczyłeś się na wypadek zachorowania na cukrzycę i zdiagnozowano u Ciebie tę chorobę, koszt zakupu pena do insuliny możesz pokryć przy pomocy świadczenia wypłacanego w ramach ubezpieczenia cukrzycowego. Pakiet dla chorych na cukrzycę, który jest pakietem dodatkowym do ubezpieczenia na życie, poza wsparciem finansowym, zapewnia również dostęp do badań i konsultacji specjalistycznych.

Jak podawać insulinę penem?

Insulinoterapię możesz przeprowadzać samodzielnie w domu. Obsługa pena do insuliny jest prosta. Zasady korzystania z tego urządzenia przedstawi Ci lekarz prowadzący lub pielęgniarka z poradni diabetologicznej. W razie wątpliwości lub trudności zawsze możesz poprosić kogoś z personelu medycznego o ponowny instruktaż.

Podawanie insuliny penem insulinowym powinno przebiegać w następujący sposób:

 1. Umyj ręce ciepłą wodą z mydłem.
 2. Dokonaj pomiaru stężenia glukozy we krwi przy pomocy glukometru.
 3. Sprawdź drożność igły w penie insulinowym – ustaw jedną jednostkę leku i wypuść ją (kropla na końcu igły oznacza, że urządzenie działa prawidłowo).
 4. Ustaw odpowiednią dawkę insuliny.
 5. Wybierz miejsce wkłucia (np. brzuch).
 6. Chwyć skórę w miejscu wkłucia w fałd i wprowadź w niego igłę pod kątem prostym.
 7. Powoli naciśnij tłok i wprowadź insulinę pod skórę.
 8. Odczekaj kilka sekund, wyjmij igłę i puść fałd skóry.
 9. Wymień igłę na nową (starą zabezpiecz i wyrzuć).
 10. Umieść urządzenie w specjalnym etui na pen insulinowy i odłóż w bezpieczne miejsce.
 11. Ponownie umyj ręce.

Samodzielne podawanie insuliny przy pomocy wstrzykiwacza jest bezpieczne. Musisz jednak pamiętać o tym, aby:

 • upewnić się, że ustawiłeś odpowiednią dawkę insuliny,
 • nie dzielić się penem insulinowym z inną osobą,
 • używać dwóch osobnych penów do każdego rodzaju insuliny,
 • nie naciskać tłoku pena do insuliny przed wprowadzeniem igły pod skórę.

Pamiętaj, że nie musisz dezynfekować skóry w miejscu, w które zamierzasz wprowadzić igłę wstrzykiwacza do insuliny. Ważne jest jednak, aby była ona czysta i sucha. W razie trudności możesz poprosić o pomoc w podaniu leku inną osobę. Jest to niezbędne, gdy zmieniasz miejsce wkłucia (co jest zalecane, aby uniknąć lipoatrofii – miejscowego zaniku tkanki tłuszczowej).

Zobacz też: Dieta w cukrzycy - co można jeść?

Zespół Nationale-Nederlanden 12.08.2020