Koronawirus w Polsce a ubezpieczenie na życie – zasady i najważniejsze informacje

Koronawirus wywołuje chorobę COVID-19, która może wymagać hospitalizacji. Dowiedz się, co w takiej sytuacji zapewnia ubezpieczenie na życie.

Pandemia koronawirusa na świecie została ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia 11 marca 2020 roku. Patogen ten stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Powinieneś zatem wiedzieć, jak chronić siebie i innych przed zakażeniem oraz czy ubezpieczenie na życie działa również w takiej sytuacji.

Koronawirus SARS-CoV-2, który pojawił się pod koniec 2019 roku, wywołuje chorobę układu oddechowego, czyli COVID-19. Do jej objawów należą: suchy kaszel, gorączka, osłabienie, trudności z oddychaniem, a także utrata węchu i smaku, biegunka, ból gardła. Infekcja może mieć różny przebieg. Większość osób zgłasza łagodne dolegliwości, jednak część pacjentów wymaga hospitalizacji lub pobytu na oddziale intensywnej terapii.

Koronawirus w Polsce a ubezpieczenie – co musisz wiedzieć?

Wśród osób, które mają wykupione dodatkowe polisy na życie, coraz częściej pojawia się pytanie: czy ubezpieczenie chroni również w przypadku zachorowania na koronawirusa? Niestety, w wielu umowach (zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia „OWU”) wykluczona jest odpowiedzialność ubezpieczyciela, gdy zostanie ogłoszona epidemia. Oznacza to, że ubezpieczony może nie otrzymać żadnych świadczeń, gdy będzie hospitalizowany lub umrze z powodu koronawirusa.

Na szczęście część ubezpieczycieli zapewnia swoim klientom pełną ochronę, także wtedy, gdy dojdzie do zachorowania na koronawirusa. Należy wówczas postępować zgodnie z udzielonymi instrukcjami. Dlatego tak ważne jest, abyś przed zakupem nowej polisy dokładnie przeczytał umowę i dokument OWU.

Zobacz też: OWU – na co zwrócić uwagę, czytając OWU, jak poznać zakres ochrony ubezpieczeniowej?

Koronawirus a ubezpieczenie na życie – jakie wybrać?

Nasze ubezpieczenie na życie z dodatkową umową ubezpieczenia na wypadek leczenia szpitalnego działają również w przypadku zachorowania na koronawirusa. Jeśli masz te polisy i spełnisz warunki zawarte w Ogólnych Warunkach Umowy, otrzymasz pieniądze za każdy dzień hospitalizacji. Jeżeli w szpitalu spędzisz więcej niż 14 dni, możesz liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia powinieneś dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Wszystko przebiega na bardzo prostych zasadach. Jeśli wymagałeś hospitalizacji z powodu koronawirusa, powinieneś zgłosić nam ten fakt. Możesz to zrobić przy pomocy formularza online, a następnie musisz przekazać dokumentację medyczną. Jeśli spełnisz warunki wynikające z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, otrzymasz pieniądze.

 
 

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu

Zapewnij sobie finansową pomoc w przypadku pobytu w szpitalu dłuższym niż 3 dni oraz organizację i pokrycie kosztów wizyt u specjalistów, badań laboratoryjnych i rehabilitacji po wyjściu ze szpitala. 
 

Dowiedz się więcej

Ubezpieczenie od koronawirusa w Nationale-Nederlanden - działanie ubezpieczenia w trakcie trwania pandemii

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu (także gdy hospitalizacja jest efektem zachorowania na koronawirusa) zapewnia nie tylko wsparcie finansowe za czas pobytu w placówce medycznej – dodatkowa polisa to także usługi assistance, czyli dodatkowa pomoc w organizacji codziennego życia, m.in. transport medyczny, organizacja konsultacji medycznych, zakup leków (jeśli umowa ubezpieczenia została zawarta w pakiecie). Dzięki temu będziesz mógł skupić się na tym, co dla Ciebie najważniejsze, czyli powrocie do zdrowia. Biorąc pod uwagę sytuację na świecie i ewentualne skutki zachorowania, powinieneś też pamiętać o zabezpieczeniu swoich bliskich – w razie Twojej śmierci otrzymają oni pieniądze z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu działające także u osób ubezpieczonych, które zachorowały na COVID-19, może być dużym wsparciem, ale nie powinieneś zapominać o profilaktyce, żeby uchronić się przed koronawirusem. Podejmuj wszystkie zalecane działania, dzięki którym możesz uniknąć zachorowania. Wśród nich wymienia się:

  • częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem,
  • regularną dezynfekcję powierzchni,
  • unikanie skupisk ludzi i zatłoczonych miejsc,
  • zakrywanie w miejscach publicznych nosa i ust, np. maseczką.

Powinieneś również śledzić oficjalne komunikaty i stosować się do zawartych w nich zaleceń. W razie wystąpienia u Ciebie objawów choroby COVID-19, musisz odizolować się od innych i niezwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną.

Zobacz też: Oświadczenie o Koronawirusie dla ubezpieczonych w Nationale-Nederlanden 

Jak działamy w czasie pandemii?

Pamiętaj, że dokładamy wszelkich starań, aby przy realizacji świadczeń wchodzących w zakres ubezpieczenia na życie (i umów dodatkowych) zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. W miarę możliwości konsultacje ze specjalistami odbywają się online. Ponadto wszystkie osoby potrzebujące wsparcia poddawane są wstępnej ocenie, w celu określenia ryzyka zakażenia koronawirusem (zgodnie z zaleceniami i instrukcjami wydanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego) – dotyczy to zdalnej obsługi wniosków od osób ubezpieczonych. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami - nasi konsultanci pomogą Ci wybrać ubezpieczenie na wypadek zachorowania na koronawirusa dla Ciebie i Twoich najbliższych.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.01.2021