OWU – na co powinieneś zwrócić uwagę, czytając ogólne warunki ubezpieczenia?

Decydując się na zakup polisy ubezpieczeniowej, zweryfikuj wcześniej ogólne warunki ubezpieczenia. Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, czytając OWU.

Do zakupu ubezpieczenia często zmusza nas konieczność (np. kredyt hipoteczny), jednak bywa i tak, że na krok taki decydujemy się z własnej woli, chcąc w ten sposób zabezpieczyć przyszłość swoją lub swoich bliskich. Wybór przypadkowej polisy zupełnie mija się z celem. Sugerowanie się ceną nie zawsze jest skuteczne. Jak zatem poradzić sobie w takiej sytuacji? Co oznacza skrót OWU i jak czytać ten dokument?

Nim podpiszesz umowę ubezpieczeniową, koniecznie przestudiuj ogólne warunki ubezpieczenia. Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci sprawnie przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia i dokonać rozsądnego wyboru polisy.

Czym jest OWU? Ogólne warunki ubezpieczenia od A do Z

Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) to dokument, w którym znajdziesz wszystkie najistotniejsze informacje dotyczące polisy: prawa i obowiązki (zarówno ubezpieczanego, jak i ubezpieczyciela), zakres ochrony ubezpieczeniowej, ewentualne wyłączenia, sumę ubezpieczenia, zasady wypłaty świadczeń itd. Jednym słowem – wszystko, co jako klient powinieneś wiedzieć o produkcie.

Niezwykle ważne jest zatem, abyś z treścią tego dokumentu zapoznał się jeszcze przed podpisaniem umowy. Na tej podstawie ocenisz atrakcyjność oferty i porównasz ją z innymi dostępnymi opcjami. Unikniesz też rozczarowań i dodatkowych kosztów. Jak wygląda OWU? Sprawdź choćby ogólne warunki ubezpieczenia domu, które znajdziesz w sekcji z dokumentami na naszej stronie.

 

Jak czytać ogólne warunki ubezpieczenia?

Zdarza się, że ogólne warunki ubezpieczenia to wielostronicowy dokument zawierający fachowe słownictwo i długie, złożone zdania, których prawidłowe zrozumienie może przysporzyć pewnych trudności. Oczywiście nie jest to zasadą – my staramy się przedstawić Ci warunki ubezpieczenia w sposób jasny i przystępny, byś mógł łatwo i szybko sprawdzić, czy zakres polisy jest taki, jakiego dokładnie potrzebujesz. Jak przebić się przez wiele stron dokumentu i wyłuskać z niego najważniejsze informacje? Poniżej przedstawiamy garść praktycznych wskazówek:

1. Sprawdź zakres ochrony ubezpieczeniowej

Decydując się na zakup jakiejkolwiek polisy, najczęściej chcesz zabezpieczyć się przed określonymi ryzykami (np. włamaniem). Sprawdź, czy ubezpieczenie, którego zakup rozważasz, rzeczywiście zapewni Ci wsparcie w poradzeniu sobie z negatywnymi konsekwencjami zdarzeń, których się obawiasz.

2. Sprawdź okres obowiązywania umowy

Wykupując polisę, musisz być świadomy tego, od kiedy i do kiedy jesteś objęty ochroną ubezpieczeniową. Jest to szczególnie istotne, gdy decydujesz się na zakup nie tylko podstawowego ubezpieczenia, ale również dodatkowych pakietów. Poszczególne rozszerzenia podstawowej polisy wcale nie muszą wygasać w tym samym czasie.

3. Upewnij się, jaki jest czas trwania odpowiedzialności

Może się zdarzyć, że nie opłacisz składki ubezpieczeniowej w wyznaczonym terminie. Sprawdź, jak w takiej sytuacji zachowa się towarzystwo ubezpieczeniowe i czy wciąż będziesz objęty ochroną ubezpieczeniową.

4. Przestudiuj zapisy dotyczące sumy ubezpieczenia i składki

Polisa powinna gwarantować poczucie bezpieczeństwa, dlatego obowiązkowo zwróć uwagę na zapisy dotyczące sumy ubezpieczenia, wysokości świadczeń dla poszczególnych zdarzeń ubezpieczeniowych oraz warunki ich wypłaty. W części tej powinieneś znaleźć również zapisy dotyczące wysokości składki i częstotliwości jej opłacania – je również wnikliwie przeanalizuj.

5. Zapoznaj się z wszystkimi wyłączeniami odpowiedzialności

Znasz już zakres ubezpieczenia, wiesz, na jakiej wysokości świadczenie możesz liczyć w przypadku wystąpienia poszczególnych zdarzeń ubezpieczeniowych, więc możesz teraz przejść do rozdziału mówiącego o wyłączeniach odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Znajdziesz tam wszystkie możliwe sytuacje, w których świadczenie nie zostanie wypłacone.

6. Zwróć uwagę na kwestie formalne

Istotną część OWU stanowią również zapisy dotyczące formalności. Jeśli dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, musisz wiedzieć, jakie dokumenty i w jakim terminie należy przedstawić ubezpieczycielowi. Zdecydujesz się wypowiedzieć polisę? Sprawdź, kiedy i jak będziesz mógł tego dokonać.

Czego dotyczy OWU i jak je znaleźć? 

W Ogólnych warunkach ubezpieczenia zwracamy się bezpośrednio do Ciebie, ponieważ zależy nam na ułatwieniu komunikacji między nami. W OWU znajdziesz najważniejsze informacje takie jak: zasady zawarcia umowy ubezpieczeniowej, obowiązki ubezpieczonego oraz ubezpieczyciela, definicje ważnych pojęć oraz dokładny zakres ubezpieczenia.
Najważniejsze informacje dotyczące produktów Nationale-Nederlanden oraz OWU każdego z nich znajdziesz w sekcji „Dokumenty” na następujących stronach:

Zespół Nationale-Nederlanden 12.08.2020