Uciążliwy sąsiad – jak skutecznie sobie z nim poradzić? Co mówi prawo?

Dobrze mieć sąsiada? Niestety, nie zawsze. Uciążliwy sąsiad to bardzo realny problem, który wielu Polakom zaburza spokojne i szczęśliwe życie. Co możesz robić w tak trudnej sytuacji?

Uciążliwy sąsiad za płotem lub ścianą to ogromny problem i stres. Jak dogadać się z „trudnym” człowiekiem, który mieszka obok? Kiedy próbować załagodzić konflikt polubownie, a kiedy sięgnąć po pomoc prawników?

Męczą Cię głośne imprezy czy ciągłe awantury dobiegające zza ściany? A może nieznośny fetor unoszący się nad sąsiednią działką utrudnia Ci normalne funkcjonowanie? Uciążliwi sąsiedzi to ogromny problem. Wielu z nas boi się pójść na otwartą wojnę z sąsiadem, ponieważ uważa, że to tylko pogorszy sytuację. Czy słusznie?

Co zrobić z uciążliwym sąsiadem? Polubowne rozwiązanie sporu

Kiedy pojawiają się problemy z sąsiadami, trudno zachować zimną krew. Zalane mieszkanie lub głośna impreza w środku tygodnia potrafią porządnie wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszego człowieka. Jeśli jest to pierwsza taka sytuacja, weź głęboki wdech i postaraj się porozmawiać z sąsiadem spokojnie.

Dobre stosunki z sąsiadami są ważne, a przecież Tobie też może się zdarzyć, że pęknie rura w mieszkaniu podczas Twojej nieobecności lub imieniny przeciągną się do rana. Takie sytuacje, jak choćby zalanie mieszkania czy zniszczenie roślin w ogrodzie, nie będą dużym problemem z dobrze skomponowanym ubezpieczeniem mieszkania lub domu. Złośliwy czy niefrasobliwy sąsiad nie przeszkodzi Ci w naprawie powstałych szkód.

Sąsiad zatruwa Ci życie? Skorzystaj z przysługujących Ci praw

Czasem zdarza się, że sąsiad nic sobie nie robi z Twoich próśb i nie jesteś w stanie dojść z nim do porozumienia. Uciążliwe sąsiedztwo to nie tylko egoistyczny mieszkaniec sąsiedniego domu – może to być również firma, której działalność utrudnia Ci normalne funkcjonowanie u siebie. Bądź przygotowany na takie sytuacje dzięki wsparciu, które oferuje ubezpieczenie domu online.

Są ludzie, którzy wyznają znaną zasadę: Wolnoć Tomku w swoim domku! Jednak nie jest to prawda. Przepisy Kodeksu cywilnego i ogólnie przyjęte zasady współżycia społecznego stawiają właścicielom nieruchomości pewne ograniczenia. Warto w tym miejscu przytoczyć art. 144 Kodeksu cywilnego – Zakaz immisji. Czytamy w nim, że: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.

Czym jest wspomniana immisja? Otóż jest to działanie na własnej posesji, które utrudnia życie sąsiadom, np. głośne dźwięki, fetor itp. Jako poszkodowany w wyniku zakazanych prawem działań sąsiada, możesz domagać się nie tylko przywrócenia stanu umożliwiającego normalne funkcjonowanie, ale również odszkodowania, jeśli poniosłeś straty majątkowe z powodu uciążliwego sąsiedztwa. 

 
 

Ubezpiecz dom/mieszkania online

Zapewnij sobie wspracie i pomoc po takich zdarzeniach jak: pożar, powódź, przepięcie, kradzież czy stłuczenie. Ubezpieczenie kupisz prosto i wygodnie online. 
 

Sprawdź cenę

Uciążliwy hałas i inne działania sąsiada – jak sobie z tym poradzić krok po kroku?

W praktyce możesz żądać usunięcia źródła brzydkiego zapachu czy zaprzestania wykonywania hałaśliwych czynności przez sąsiada. Najczęściej wystarczy wystosować pismo podpisane przez prawnika, aby uciążliwy sąsiad, w obawie o poniesienie konsekwencji finansowych, zmienił swoje zachowanie. Jednak w skrajnych przypadkach może to nie wystarczyć. Wówczas nawet wniesienie sprawy do sądu nie zmieni Twojej sytuacji. Krokiem ostatecznym jest skorzystanie z prawa, jakie daje art. 13 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego. Umożliwia on lokatorowi lub właścicielowi innego lokalu w tym budynku wytoczenie powództwa o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do użytkowania lokalu lokatorowi, który „wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku”.

Skuteczne rozwiązanie problemu uciążliwego sąsiedztwa wymaga wielu starań i często również sporych nakładów finansowych. Jednak nie powinieneś godzić się na działania, które ograniczają Twoją wolność i prawo do spokojnego spędzania czasu na własnej posesji. 

Jeśli z kolei wynajmujesz mieszkanie innym sprawdź jak ubezpieczenia mieszkania na wynajem może pomóc Tobie oraz twoim najemcom w przypadku nieprzyjemnych, nieprzewidzianych sytuacji.

Zespół Nationale-Nederlanden 11.08.2020