Mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?

Interesuje Cię kupno mieszkania z rynku wtórnego? A może wolisz stan deweloperski? Sprawdź nasze wskazówki i dokonaj najrozsądniejszego wyboru.

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji w życiu każdego z nas. Wiąże się z koniecznością zaangażowania niemałych środków finansowych, dlatego swoją decyzję musisz dobrze przemyśleć i wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Jednym z pierwszych wyborów, z którymi będziesz musiał się zmierzyć, jest wybór rynku. Zakup mieszkania z rynku wtórnego to szansa na szybkie otrzymanie kluczy. Mieszkania z rynku pierwotnego są z kolei nowocześniejsze i dają większe możliwości aranżacyjne. Który wariant powinieneś wybrać?

Na tak postawione pytanie będziesz musiał odpowiedzieć sobie samodzielnie, gdyż wszystko zależy od Twoich oczekiwań, posiadanego budżetu oraz oferty mieszkań w interesującej Cię lokalizacji. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zapoznaj się z naszymi praktycznymi wskazówkami.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym

Mieszkania z rynku pierwotnego to mieszkania kupowane bezpośrednio od deweloperów. Oznacza to, że będziesz pierwszym właścicielem takiej nieruchomości i to właśnie Ty będziesz decydował o jej aranżacji. Jest to z jednej strony duża zaleta, gdyż będziesz mógł dostosować mieszkanie do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji, jednak z drugiej strony musisz być gotowy na długą przeprawę z projektowaniem wnętrza i pracami remontowymi.

Nowe budownictwo idzie zwykle w parze z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii, co bezpośrednio przekłada się na komfort użytkowania i, co najważniejsze z Twojej perspektywy, niższe koszty utrzymania nieruchomości. Wspomnieć warto również o tym, że nowe budynki oferują nierzadko szereg dodatkowych udogodnień – mowa nie tylko o windach czy komórkach lokatorskich, ale również o garażach podziemnych, placach zabaw i drobnej infrastrukturze, która istotnie wpływa na poziom estetyki osiedla.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkanie z rynku wtórnego dostępne jest praktycznie od ręki, dzięki czemu na klucze i możliwość wprowadzenia się nie będziesz musiał czekać wiele miesięcy, jak w przypadku mieszkania deweloperskiego. Co więcej, w wielu przypadkach rynek wtórny stanowi jedyną szansę na zamieszkanie w konkretnej dzielnicy miasta. Jeśli myślisz o tym, by zamieszkać w ścisłym centrum, sam ograniczasz sobie wybór do zakupu mieszkania z drugiej ręki. Możesz się jednak dzięki temu cieszyć rozbudowaną infrastrukturą, atrakcyjną lokalizacją oraz najczęściej niższym kosztem zakupu nieruchomości. Statystyki wskazują, że mieszkania na rynku wtórnym są z reguły tańsze o 5-10%. Musisz jednak pamiętać o konieczności opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Rynek pierwotny czy wtórny – którą opcję wybrać?

Aby wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant, zacznij od określenia swojego budżetu, spisz na kartce, najważniejsze dla Ciebie cechy idealnej nieruchomości i zapoznaj się z dostępnymi możliwościami. Jeśli planujesz kupić mieszkanie w niewielkiej miejscowości, wybór będziesz miał mocno ograniczony. Deweloperzy koncentrują się zwykle na największych rynkach, a spółdzielnie mieszkaniowe budują niewiele. Często też nowe mieszkania w takich lokalizacjach rozchodzą się błyskawicznie, zwykle już na etapie przygotowywania budowy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w dużych miastach – z dostępnością mieszkań raczej nie ma problemu, jednak największą przeszkodę stanowią koszty zakupu. Kluczowym czynnikiem wyboru staje się tym samym posiadany budżet.

Aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję, bez względu na to, czy interesuje Cię rynek pierwotny, czy też wtórny, zapoznaj się z dostępnymi ofertami, a następnie przefiltruj je, uwzględniając posiadany budżet oraz własne preferencje. Pamiętaj, że jeśli będziesz potrzebował kredytu hipotecznego, (którego warunkiem może być posiadanie ubezpieczenia na życie) warto poznać różne oferty i wybrać tą, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie.

Gdy już dokonasz wyboru i kupisz wymarzone mieszkanie, nie zapomnij odpowiednio je ubezpieczyć. Pomoże Ci w tym nasza polisa ubezpieczeniowa. Ubezpieczenie domu i mieszkania przyda Ci się nie tylko w przypadku pożaru czy zalania przez sąsiadów. Uchroni Cię również przez konsekwencjami własnych zaniedbań czy niedopatrzenia – wypłacimy pieniądze zalanym przez Ciebie sąsiadom i pokryjemy koszty pożaru, który wywołasz, zapominając o wyłączeniu żelazka.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020