Kupno mieszkania krok po kroku

Jeśli planujesz zakup mieszkania, dla siebie lub pod wynajem, koniecznie sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, a unikniesz wielu błędów.

Zakup mieszkania zwykle wymaga zorganizowania niemałych pieniędzy i podjęcia decyzji mającej wpływ nie na rok czy dwa, ale na długie lata. Musisz tym samym wszystko dobrze zaplanować, zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii i uniknąć błędów, gdyż mogą Cię one sporo kosztować.

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami zamkniętymi w pięciu kluczowych punktach, a o niczym nie zapomnisz.

Po pierwsze: określ swój budżet, czyli jak kupić mieszkanie i nie popaść w długi

Załóżmy, że – jak większość Polaków – przy zakupie mieszkania będziesz posiłkował się kredytem hipotecznym. Aby zorientować się, na jakie mieszkanie możesz sobie pozwolić, sprawdź swoją zdolność kredytową. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek i zastanów się, na jak duży kredyt możesz sobie pozwolić. Twoja zdolność kredytowa, nawet przy przeciętnych zarobkach, może być duża. Pamiętaj jednak, że stopy procentowe są obecnie rekordowo niskie – ich zmiana w przyszłości może istotnie wpłynąć na wysokość Twojej raty. Zostaw sobie odpowiednio duży bufor bezpieczeństwa.

Po drugie: przeanalizuj oferty, czyli jak wybrać odpowiednie mieszkanie

Gdy już określisz swój budżet, możesz zabrać się za przeglądanie dostępnych ofert. Jeśli planujesz kupić mieszkanie w jednym z największych miast, możliwości będziesz miał naprawdę sporo – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Nieco inaczej wygląda sytuacja w niewielkich miastach, gdzie podaż jest mocno ograniczona. Sprawdź, w czym możesz wybierać, odrzuć mieszkania, na które Cię nie stać, a następnie stopniowo odrzucaj koleje – niefunkcjonalne, źle skomunikowane, drogie w utrzymaniu itd. W ten sposób ograniczysz wybór do zaledwie kilku najatrakcyjniejszych nieruchomości.

Po trzecie: sprawdź nieruchomość, czyli jak bezpiecznie kupić mieszkanie

Zakup mieszkania od dewelopera, zwłaszcza dużego, który ma wiele do stracenia w przypadku ewentualnej wpadki, jest jedną z najbezpieczniejszych opcji. Nie oznacza to jednak, że możesz czuć się całkowicie zwolnionym z obowiązku sprawdzenia kupowanego mieszkania. Dokładnie prześwietl dewelopera, jeśli kupujesz na rynku pierwotnym. Jeśli kupujesz mieszkanie z drugiej ręki, sprawdź księgę wieczystą mieszkania. Zweryfikuj nie tylko zgodność danych osobowych, ale również ciążące na nieruchomości roszczenia (III dział) oraz wpisy o ustanowionych hipotekach (IV dział). Sprawdź w spółdzielni ewentualne zadłużenie mieszkania, a w wydziale meldunkowym urzędu gminy zweryfikuj stan zameldowania.

Po czwarte: dopełnij formalności, czyli jak kupić mieszkanie na kredyt

Po dokładnym zweryfikowaniu stanu prawnego nieruchomości i znalezieniu najkorzystniejszego kredytu na rynku, przystąp do finalizacji zakupu. Podpisz umowę przedwstępną i dopełnij formalności kredytowych, przez które sprawnie przeprowadzi Cię doradca kredytowy. W niektórych przypadkach konieczne będzie również kupno ubezpieczenia na życie. Jeśli wybrałeś rynek wtórny, pamiętaj też o konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) w wysokości 2% wartości nieruchomości.

Po piąte: ubezpiecz nieruchomość, czyli jak zadbać o święty spokój

Aby w pełni cieszyć się wymarzonym mieszkaniem, pomyśl o dobrym ubezpieczeniu. Polisy z cesją praw będzie wymagał od Ciebie bank, jednak nie traktuj tego warunku jako zbędnej konieczności. Nawet jeśli kupujesz mieszkanie za gotówkę, zainwestuj w dobrą ochronę ubezpieczeniową. W naszej ofercie znajdziesz ubezpieczenie domu i mieszkania, które dostosujesz do swoich potrzeb.

Zapewniamy elastyczną ochronę ubezpieczeniową do kwoty sięgającej nawet dwóch milionów złotych. Co ważne, wypłacimy Ci pieniądze nie tylko w przypadku szkody powstałej w wyniku zdarzenia losowego, ale również spowodowanej Twoim roztargnieniem, np. gdy zapomnisz wyłączyć żelazko. Zapewnimy Ci również ubezpieczenie OC, które pomoże Ci pokryć roszczenia choćby zalanych sąsiadów (które jest integralną częścią polisy majątkowej). Pomożemy także w przypadku wystąpienia nagłej awarii w Twoim domu, np. zepsucia się zmywarki czy pralki. Kupujesz mieszkanie, aby na nim zarabiać? W naszej ofercie znajdziesz również dobre ubezpieczenie mieszkania na wynajem, więc koniecznie zapoznaj się z jego warunkami i zabezpiecz swoją nieruchomość przed niefrasobliwymi lokatorami.

Zobacz też: Własne cztery kąty: mieszkanie - o co zadbać?

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020