Parownica do ubrań – jaka jest najlepsza?

Parownica to sprzęt, który coraz częściej pojawia się w domach. Czym jest i dlaczego warto ją kupić?

Parownica to sprzęt, który znacznie ułatwia wygładzanie i odświeżanie ubrań. Z jej pomocą czynności te przebiegają bardzo szybko. Dlatego coraz więcej osób, gdy przychodzi im podjąć decyzję o zakupie nowego sprzętu do domu, zastanawia się nad tym, co wybrać – parownicę czy żelazko?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego rodzaju urządzeń. Jeszcze kilka lat temu najczęściej można było spotkać je w sklepach i profesjonalnych zakładach szwalniczych. Dzisiaj producenci oferują również doskonały sprzęt na użytek domowy. Jakie zatem parownice są najlepsze? Czy lepiej sprawdzi się parownica do odzieży ręczna, czy może pionowa?

Jaką parownicę do ubrań wybrać?

Do użytku domowego zazwyczaj polecana jest ręczna parownica do ubrań lub modele stojące. To, jaka będzie najlepsza dla Ciebie, zależy od kilku kwestii. Przede wszystkim musisz określić, ile ubrań będziesz prasować w taki sposób. Zazwyczaj ręczne parownice mają mniejsze zbiorniki na wodę. To sprawia, że jednorazowo można nimi wyprasować jedynie maksymalnie dwie sztuki ubrań. Parownice stojące są większe, zajmują znacznie więcej miejsca niż ręczne, ale jednocześnie mają o wiele pojemniejsze zbiorniki na wodę. Dzięki temu jednorazowo można wyprasować w ten sposób o wiele więcej odzieży.

Kiedy parownica faktycznie się przydaje?

Pamiętaj również o tym, że parownica najlepiej sprawdza się przy materiałach delikatniejszych, a także sztucznych oraz syntetycznych. Żelazko natomiast będzie lepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy ubrania są grube i mają trudne zagniecenia do rozprasowania. Parownica nie poradzi sobie też z mocno pogniecionymi koszulami, a także z odzieżą z usztywnionymi elementami, jak np. kołnierzyki.

Kolejną kwestią, na jaką zwraca uwagę wiele osób, jest to, że przy pomocy parownicy można bezpiecznie odświeżyć firanki i zasłony, a także meble tapicerowane. Co więcej, odpowiednia szczotka ułatwia czyszczenie ubrań i tapicerki z drobnych zanieczyszczeń, np. włosów czy pyłów.

Dobra parownica może służyć także do odświeżania płaszczy czy ubrań z materiałów, takich jak welur, wełna parzona czy boucle, które źle znoszą kontakt z żelazkiem. Możesz też stosować parownicę do odświeżania odzieży z tkanin i dzianin, które wyświecają się przy tradycyjnym prasowaniu.

Jak prawidłowo korzystać z parownicy?

Podobnie jak przy pracy z żelazkiem, tak i w przypadku parownicy musisz zachować odpowiednie zasady prawidłowego korzystania z tego urządzenia. Pozwoli to na zwiększenie efektywności Twojej pracy, a także bezpieczeństwa użytkowania parownicy. Pamiętaj, że płyta parownicy powinna dotykać materiału. Drugą, wolną ręką delikatnie prostuj tkaninę. Wówczas efekt pracy będzie najlepszy. W przypadku parownic stojących pamiętaj, aby nigdy nie zginać przewodu doprowadzającego parę do głowicy.

Zwróć uwagę również na to, aby strumień pary zawsze był skierowany wyłącznie na materiał. W innym przypadku może dojść do poważnego poparzenia parą. Jak się okazuje, zdarza się to stosunkowo często (oparzenia II stopnia). Urządzenia tego typu są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Zarówno w przypadku parownicy stojącej, jak i ręcznej wystarczy chwila nieuwagi, aby maluch podszedł zbyt blisko. Właśnie między innymi w takich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie dziecka. Pieniądze uzyskane z ubezpieczenia możesz później przeznaczyć na leczenie, a także zakup leków czy opatrunków. Co ważne, tego rodzaju ubezpieczenia obejmują wypadki, jakie wydarzą się w domu, szkole, a także gdy Twoje dziecko przebywa na zewnątrz. Zwróć uwagę na to, aby wybrać odpowiedni plan ubezpieczenia – przykładowo oparzenia ujęte są w pakietach Optimum i Premium. Zapoznaj się z OWU i dowiedz się, jakie są dokładne różnice między nimi i korzyści płynące z ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020