Jak kupić mieszkanie krok po kroku? Porady

Zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie i poradzić sobie z wieloma formalnościami? Niezależnie od tego, czy chcesz kupić lokum z rynku wtórnego, czy od dewelopera, sprawdź, jak kupić mieszkanie krok po kroku.

Zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie i poradzić sobie ze wszystkimi formalnościami? Sprawdź nasze porady, które na pewno ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Kupno mieszkania to ważna i niełatwa decyzja. Niezależnie od tego, czy nabywasz lokum na wynajem, czy pod własne potrzeby, jest to duża inwestycja, którą musisz odpowiednio przemyśleć. Ładna okolica, funkcjonalne, bezpieczne mieszkanie i dobra lokalizacja to często główne warunki, o których myślimy. Jednak aby je spełnić, trzeba dopełnić wielu formalności.

Jak kupić mieszkanie w sześciu krokach?

Krok 1: określenie możliwości finansowych

zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, sprawdź, jakim budżetem dysponujesz. Weź pod uwagę wkład własny oraz możliwość wzięcia kredytu. Jeżeli planujesz pożyczyć pieniądze od banku, sprawdź swoją zdolność kredytową. Jeżeli nie dysponujesz dużą kwotą, sprawdź, jak tanio kupić mieszkanie, np. decydując się na lokalizację w mniejszym mieście lub wybierając lokum z rynku wtórnego.

Krok 2: wybór mieszkania

jak wybrać mieszkanie tak, aby spełniło wszystkie Twoje oczekiwania? Przede wszystkim zastanów się, jakie masz potrzeby. Zwróć uwagę na Twoją aktualną sytuację, ale postaraj się także myśleć przyszłościowo (zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę pomieszczeń, piętro, dostępność windy w budynku lub jej brak itp.). Szukając idealnej nieruchomości, możesz zdać się wyłącznie na siebie, ale możesz również skorzystać z usług pośrednika.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, poproś o wgląd do prospektu informacyjnego i odpis z KRS-u. Zweryfikuj także prawo własności gruntu i wszelkie pozwolenia na budowę.

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Decydując się na kupno mieszkania na rynku wtórnym, pamiętaj, aby zapoznać się z księgą wieczystą oraz aktem notarialnym. Nie bój się zapytać poprzedniego właściciela, dlaczego sprzedaje mieszkanie lub kiedy ostatnio przeprowadził remont. Sprawdź także wszelkie koszty utrzymania – czynsz, orientacyjną kwotę opłat, wyposażenie lokum oraz stan klatki schodowej.

Jak kupić mieszkanie na licytacji komorniczej?

Licytacje komornicze to jeden ze sposobów, jak tanio kupić mieszkanie. Decydując się na taki sposób nabycia nieruchomości, przyjmij zasadę ograniczonego zaufania. Pamiętaj, że nie każda nieruchomość wystawiona na licytacji to niepowtarzalna okazja i inwestycja. Czasem możesz trafić na świetnie okazje za ¾ ceny, a czasem taki zakup wiąże się z niedogodnościami, jak np. konieczność wpłaty wadium w gotówce lub perspektywa wykwaterowania lokatorów, którzy aktualnie zajmują lokal.

Krok 3: umowa przedwstępna

wybrałeś już wymarzone mieszkanie? Jeżeli decydujesz się na kredyt, wówczas bank często wymaga umowy przedwstępnej. Zazwyczaj przy podpisaniu wręcza się także zadatek lub zaliczkę.

Krok 4: wniosek o kredyt i podpisanie umowy kredytowej

jak kupić mieszkanie na kredyt? Najpopularniejszą formą kredytowania jest kredyt hipoteczny. Spłata takiego zobowiązania może być rozłożona na długi czas. Do złożenia wniosku o kredyt potrzebujesz zaświadczenia o zarobkach, umowę przedwstępną lub prospekt informacyjny (w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera). Później musisz poczekać na decyzję banku.

Krok 5: ubezpieczenie mieszkania

pamiętaj, że nieruchomość obciążona hipoteką musi być ubezpieczona. W razie jakichkolwiek zniszczeń czy wypadków, jak np. pożar lub zalanie, ubezpieczenie domu i mieszkania zapewni Ci zwrot pieniędzy, dzięki któremu pokryjesz koszty likwidacji szkód.

Krok 6: ostateczne formalności

jeśli posiadasz już całą kwotę lub podpisałeś umowę kredytową, możesz przystąpić do ostatecznego sfinalizowania zakupu, czyli do umowy w formie aktu notarialnego. Po jej podpisaniu możesz w końcu odebrać klucze do mieszkania. Musisz także podpisać protokół zdawczo-odbiorczy. Następnie zapłać podatek od czynności cywilnoprawnych.

Krok 7: ubezpiecz się na życie

kredyt hipoteczny to niemałe obciążenie dla domowego budżetu, dlatego powinieneś pomyśleć, czy jesteś przygotowany na to, że nagle możesz utracić część dochodów, np. w efekcie niezdolności do pracy. Jeśli chcesz też zabezpieczyć finansowo swoich bliskich na wypadek swojej nagłej śmierci, by w tym trudnym czasie nie musieli obawiać się, że stracą dach nad głową, kup ubezpieczenie na życie. Sprawdź w OWU, w jakich innych sytuacjach zadziała i dowiedz się, jak będziemy mogli wesprzeć Ciebie i Twoich bliskich, np. gdy będziesz niezdolny do pracy lub gdy nagle Cię zabraknie.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020