Jak kupić mieszkanie na kredyt? Co warto wiedzieć?

Zakup mieszkania zwykle wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu. Warto powołać się na statystyki, które mówią, że w 2020 roku większość polskich kredytobiorców wzięła kredyty hipoteczne w kwocie 250–500 tys. zł, a niemal połowa z nich zdecydowała się spłacać je przez 25–30 lat. To jasno pokazuje, że zadłużamy się na duże kwoty i na długie lata. Jak zatem wziąć kredyt na mieszkanie tak, aby było to bezpieczne?

Zakup mieszkania na kredyt – od czego zacząć?

Pierwsze, co musisz zrobić, to oczywiście wybrać mieszkanie. Do wyboru masz lokale z rynku wtórnego i pierwotnego. Wszystko zależy od zasobności portfela i czasu, w jakim chcesz się wprowadzić. Może się okazać, że lokal w stanie deweloperskim, który możesz kupić już teraz, do zamieszkania będzie gotowy np. za dwa lata. Oczywiście przy wyborze kieruj się swoimi preferencjami – metrażem, rozkładem, lokalizacją, sąsiedztwem oraz dostępnością infrastruktury, takiej jak sklepy, szkoły czy parki.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Przemyśl dokładnie swój wybór. Przed podjęciem ostatecznej decyzji obejrzyj wiele mieszkań. Oszacuj, jaka jest ich faktyczna wartość w stosunku do kosztów, które poniesiesz. Zastanów się, ile kosztować Cię będzie ewentualny remont, urządzenie i umeblowanie. Sprawdź, jakie będą koszty miesięczne utrzymania mieszkania oraz czy otrzymasz do dyspozycji garaż, komórkę lokatorską bądź piwnicę.
W przypadku zakupu z rynku pierwotnego już na wstępie zadbaj o formalności. Zapoznaj się z dokumentami, takimi jak prospekt informacyjny dotyczący inwestycji, odpis z KRS-u i dokumenty potwierdzające, że deweloper nie zalega z opłatami. Istotne są także dokumenty poświadczające prawo własności gruntu i pozwolenie na budowę. Jeśli natomiast zdecydujesz się na mieszkanie z rynku wtórnego, zapoznaj się z aktem notarialnym oraz księgą wieczystą lokalu. Warto też, abyś wystąpił o zaświadczenie potwierdzające, że nikt w nim nie jest zameldowany i że nieruchomość nie ma zadłużeń lub obciążeń kredytowych.

Kredytowanie krok po kroku

Jak kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym? Musisz udać się do banku, a najlepiej do kilku. Na podstawie informacji, które przedstawisz we wniosku kredytowym, oraz dodatkowych dokumentów (np. zaświadczenie o zatrudnieniu) banki obliczą Twoją zdolność kredytową i przedstawią Ci oferty kredytu. Jeśli chcesz starać się o raty, musisz mieć na uwadze, że konieczne jest dysponowanie co najmniej 10% wkładu własnego. Jeśli warunki będą Ci odpowiadały, będziesz mógł podpisać wniosek o kredyt, a do niego dołączyć szereg dokumentów, takich jak: zaświadczenia o zarobkach, prospekt informacyjny z częścią indywidualną, umowę rezerwacyjną lub/i deweloperską w przypadku rynku pierwotnego (w przypadku rynku wtórnego – umowę przedwstępną ze sprzedającym). Jeśli decyzja banku będzie pozytywna, otrzymasz możliwość podpisania umowy kredytowej.

Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Następne, co musisz zrobić, to ubezpieczyć swoje nowe mieszkanie. Bank podczas podpisywania umowy nijako robi to za Ciebie. Jest on przecież częściowo właścicielem nieruchomości. Masz wówczas nieco czasu, aby zastanowić się, czy chcesz pozostać przy proponowanej polisie, czy może zdecydujesz się na zakup innego ubezpieczenia domu. Pamiętaj, że to bardzo ważna kwestia, ponieważ przy niewielkiej rocznej składce możesz liczyć na zabezpieczenie na wypadek wielu ryzyk, takich jak kradzież, zalanie, pożar czy inne nieszczęśliwe wypadki. Niekiedy banki wymagają także innych ubezpieczeń, np. ubezpieczenia na życie.

Ostatni etap formalności to podpisanie ostatecznej umowy zakupu w formie aktu notarialnego. W następstwie tego bank przeleje środki na konto dewelopera lub sprzedawcy, a Ty otrzymasz klucze. Pamiętaj, aby zaraz po tym złożyć w sądzie wniosek o wpis do księgi wieczystej, opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w Urzędzie Skarbowym i na koniec złożyć deklarację podatkową w urzędzie miasta lub gminy.

Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

Czy można kupić mieszkanie, nie mając oszczędności? W takiej sytuacji najlepszą opcją jest odczekanie kilku lat i uzbieranie środków na wkład własny. Możesz skorzystać także z leasingu nieruchomości – jego mechanizm jest podobny do leasingu samochodowego. Takie wyjście proponują liczne firmy i polega ono na oddaniu w użytkowanie lokalu leasingobiorcy, z możliwością jego wykupu po zakończeniu umowy. Inną opcją jest zamiana mieszkania. Jest to jednak rozwiązanie dla osób, które dysponują już jakąś nieruchomością i chciałyby zamienić ją np. na większą za niewielką dopłatą.

Zakup mieszkania na kredyt obecnie jest dość popularnym przedsięwzięciem. Postępując krok po kroku, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, możesz liczyć na to, że otrzymasz optymalną ofertę zarówno od dewelopera, jak i kredytobiorcy.

Zespół Nationale-Nederlanden 29.10.2021