Home office – czy taki rodzaj pracy się sprawdza?

Home office czy praca w biurze – zastanawiasz się, który tryb pracy będzie przeważał w przyszłości? Według badań Inquiry Market Research, aż 63 procent Polaków chciałoby pracować zdalnie lub w systemie hybrydowym po zakończeniu pandemii. Czy jest na to szansa?

Home office a bezpieczeństwo

Popularność pracy zdalnej wiąże się z wieloma plusami, ale ma także swoje minusy. Do tych pierwszych można zaliczyć oszczędność czasu, który wcześniej trzeba było przeznaczyć na dojazdy. Do minusów należy między innymi brak regulacji prawnych, które określałyby ramy świadczenia pracy w sposób zdalny. Przykład? Sytuacje, w których pracując z domu na rzecz pracodawcy, ulegniesz wypadkowi lub też spowodujesz szkodę.

Obecnie obowiązujące przepisy BHP nie określają jednoznacznie, czy jesteś wówczas ubezpieczony, czy też nie. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie OC domu lub mieszkania. Dzięki temu zabezpieczeniu nawet jeśli wyrządzisz komuś nieumyślnie szkodę, koszty pokryje ubezpieczenie. W ramach polisy chroniona zostaje nieruchomość, majątek oraz sytuacje związane z domem i życiem prywatnym. Nie musisz się już obawiać, że wydarzy się jakaś nieprzewidziana, przykra sytuacja. Załatwimy za Ciebie wszystkie formalności i usuniemy szkody, zaś Ty będziesz mógł skupić się na pracy.

Czy home office się sprawdza?

Wśród największych zalet pracy zdalnej znalazła się możliwość swobodniejszego planowania pracy – aż 66% pracowników ceni sobie ten aspekt home office. Wyjście do sklepu czy po dziecko do przedszkola w ciągu dnia w większości przypadków nie stanowi już problemu. Ewentualne zaległości można nadrobić w późniejszym terminie. Home office pozwala także na większą mobilność – jednego dnia możesz pracować ze swojego mieszkania, zaś kolejnego z domku w górach. Wystarczy dobre łącze internetowe i telefon.

26% ankietowanych do plusów zalicza także większą wydajności pracy zdalnej. Tu liczy się przede wszystkim wynik, co dla wielu osób jest czynnikiem bardziej motywującym. Większe poczucie swobody może także pobudzić większą kreatywność. Tym samym w domu możesz mieć lepsze pomysły, niż siedząc za biurkiem przez osiem godzin.

Home office – minusy

Aż 40% ankietowanych narzeka na zatarcie się granic pomiędzy sferą prywatną a zawodową.  Ambitne osoby mogą pracować jeszcze więcej, w rezultacie zaniedbując swoich bliskich. Przecież są projekty, które lepiej jest szybciej skończyć. Kluczowa jest tutaj umiejętność zarządzania czasem, jednak nie jest to powszechna cecha osób pracujących. Wymaga dyscypliny i samokontroli. Pracując z domu, możesz mieć poczucie, że jesteś cały czas w firmie. Często również zbyt duża samodzielność w podejmowaniu decyzji może obrócić się przeciwko Tobie.

Brak nieformalnych kontaktów ze współpracownikami to również negatywny aspekt pracy z domu. Nie porozmawiasz przecież z kolegami z pracy przy kawie, a na inne formy kontaktu często już nie ma czasu. Wśród minusów znalazły się również problemy ze skupieniem uwagi. W domu masz do czynienia z wieloma rozpraszaczami, takimi jak inni domownicy, sąsiedzi, zgiełk za oknem czy nawet ładna pogoda. To wszystko może zdecydowanie obniżyć Twoją efektywność.

Home office często przedstawiany jest jako idealny system pracy. Jednak jest on przeznaczony dla ludzi, którzy potrafią zarządzać swoim czasem i rozumieją, czym jest work-life balance. Mimo że home office ma swoje niezaprzeczalne zalety i staje się coraz powszechniejszy, każdy musi sam zdecydować, czy jest to system pracy dla niego.

Zespół Nationale-Nederlanden 29.10.2021