Home staging – jak sprzedać nieruchomość szybko i w supercenie?

Chcesz sprzedać lub wynająć mieszkanie szybko i w atrakcyjnej cenie? Z pomocą przychodzą ci metody home stagingu.

Ceny mieszkań stale rosną. Nic więc dziwnego, że rynek nieruchomości wciąż dynamicznie się rozwija. Rośnie też konkurencja. Dziś, aby coś sprzedać lub wynająć, dobrze odpowiednio się do tego przygotować. Skorzystać możesz z technik home stagingu. Na czym to polega i jak możesz dzięki tej metodzie zarobić, sprzedając mieszkanie? O tym poniżej.

Home staging – co to jest?

Zastanawiasz się, czym jest home staging? Pojęcie to robi ostatnimi czasy furorę na rynku nieruchomości. Oznacza ono nic innego jak wszelkie akcje mające na celu odnowienie wnętrza, a następnie szybką i sprawną sprzedaż lub wynajem posiadłości. Innymi słowy – chcąc sprzedać mieszkanie, powinieneś je odpowiednio przygotować zgodnie z technikami home stagingu. Tak, aby było ono atrakcyjne już na pierwszy rzut oka.

Home staging – mieszkania do sprzedania

Pod tym terminem kryje się cały zakres czynności, które pomogą sprawniej i szybciej znaleźć najemcę na mieszkanie. Home staging ma uwydatnić zalety nieruchomości i ukryć ewentualne niedoskonałości. Wiele osób kupuje, bazując na pierwszym wrażeniu. Mimo że zakup mieszkania to decyzja ważna i złożona, to często podejmujemy ją pod wpływem emocji.

Home staging to działania, które przy minimum wkładu mają dać maksymalny efekt. Takie minimalne działania to np. pomalowanie ścian, wymiana firanek, dywanów. Możesz dokonać drobnych napraw. Dużą rolę odegrać może także zapach. Często korzysta się z takich trywialnych technik jak np. upieczenie ciasta przed przyjściem klientów, tak aby w mieszkaniu unosił się przyjemny aromat.

Przygotowując dane mieszkaie na wynajem, warto również wziąć pod uwagę jego ubezpieczenie. Nie chcesz przecież, aby osoby, które je wynajmują, naraziły cię na dodatkowe koszty. Wykupując OC najemcy, zyskujesz bez względu na to, kto mieszkając w Twoim mieszkaniu spowoduje szkodę, ponieważ ubezpieczenie przypisane jest do mieszkania/domu, a nie konkretnej osoby. Dlatego zapłacimy sąsiadowi w przypadku zalania (albo tak: pokryjemy koszty zalania sąsiada spowodowane przez Twoich lokatorów).

Home staging – zasady

Proces przeprowadzenia home stagingu nie jest skomplikowany. Warto trzymać się kilku prostych zasad, aby był on efektywny i efektowny.

Oto najważniejsze z nich:

  1. Zadbaj o porządek. Najważniejszą z zasad home stagingu jest zadbanie o ład we wnętrzu. Człowiek lubi to, co estetyczne, ładne. Przyciąga go przestrzeń zadbana. Taka, w której będzie mógł się zrelaksować. Warto w tym przypadku, jeśli pozwala ci na to budżet, skorzystać z fachowej pomocy, która zadba o gruntowny porządek w mieszkaniu.
  2. Pozbądź się tego, co zbędne. Lubimy przestrzenie, pomieszczenia niezagracone. Usuń z mieszkania wszystko, co nie stanowi obiektywnie wartości dodanej dla kupującego czy wynajmującego. Z całą pewnością osoba, która zamieszka w nieruchomości, będzie chciała sama zagospodarować przestrzeń zgodnie ze swoim stylem życia i gustem.
  3. Dbaj o detale. Poświęć na przygotowanie mieszkania więcej czasu, a to się opłaci. Dbałość o każdy szczegół jest bardzo istotna. Ogromną rolę mogą odegrać wszelkiego rodzaju dekoracje: tekstylia, kwiaty, dodatki. Wszystko, co doda mieszkaniu uroku i sprawi, że będzie ono jeszcze bardziej wygodne i przytulne.
  4. Dobre oświetlenie. Każdy fotograf, ale i dekorator przyzna, że kluczem do dobrego zaprezentowania produktu jest korzystne światło. Postaraj się, aby w mieszkaniu było jak najwięcej źródeł ciepłego światła. Jedna lampa więcej nie zaszkodzi, a może sprawić, że w pomieszczeniu zrobi się jeszcze przyjemniej.
  5. Niech będzie jasno. Ten punkt wiąże się w dużej mierze z poprzednim. Jasne ściany, jasne meble, jasne detale. Wszystko to nie dość, że wpisuje się w najnowsze trendy wystroju wnętrz, to jest jeszcze bardzo przyjemne dla oka i może sprawić, że szybko sprzedasz lub wynajmiesz mieszkanie.

Home stager, home stagerka – kim są?

W związku z dużym zainteresowaniem działaniem home stagingowym na rynku możemy znaleźć osoby, które zawodowo nim się zajmują. Home stagerzy są osobami, które specjalizują się w przeprowadzaniu metamorfoz domów, odpowiadają za wizerunek domu, jego postrzeganie.

Usługa home stagingu

Osoby zajmujące się home stagingiem zawodowo wskażą ci fachowym okiem, co z punktu widzenia klienta może być w nieruchomości atrakcyjne, a co należy zmienić, poprawić. Jakie drobne zmiany można wnieść, aby uatrakcyjnić nieruchomość.

Po pierwszej konsultacji otrzymasz diagnozę, dowiesz się, co możesz zmienić sam, a co jest w stanie zmienić home stager. Pomoże on także ustalić budżet konieczny do przeprowadzenia zmian oraz zaplanuje sesję zdjęciową mieszkania.

Home staging – metamorfozy

W zależności od zakresu usług home stager może przeprowadzić drobne naprawy, udekorować mieszkanie, a nawet posprzątać czy przeprowadzić całościową metamorfozę nieruchomości. Wszystko zależy od zakresu jego usług. Jednak, przede wszystkim, osoby wykonujące ten zawód znają się na rynku nieruchomości, doradzą, jak wycenić mieszkanie, aby sprzedało się szybko i z jak największym zyskiem. Wielu twierdzi, że to połączenie dekoratora wnętrz z agentem nieruchomości.

Home staging to wszelkie akcje mające na celu podniesienie wartości mieszkania w odczuciu kupującego lub wynajmującego. O mieszkanie warto zadbać nie tylko wizualnie. Istotne jest ponadto, aby było bezpieczne i ubezpieczone. Wówczas możesz się liczyć z samymi zyskami.

Zobacz też: Ubezpieczenie mieszkania na wynajem

Zespół Nationale-Nederlanden 07.12.2021