Negocjowanie ceny mieszkania – jak to zrobić skutecznie?

Chcesz kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie? Podpowiemy ci, jak negocjować, aby zyskać!

Zakup mieszkania wiąże się z dużym wydatkiem. Niekiedy kupując nieruchomość, zadłużamy się nawet na trzydzieści lat. Jeśli chcesz, aby cena była optymalna, przygotuj się do negocjacji. W poniższym artykule tłumaczymy, jak to zrobić. Bo po co przepłacać?

Jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem?

Zastanawiasz się, jak negocjować cenę z deweloperem? Na pewno stanowczo. Uwzględniając warunki rynkowe. Na tym wielu z nas poprzestaje. I tu pojawia się pierwszy błąd. Warto do takich negocjacji się przygotować.

Negocjacje z deweloperem są o tyle trudne, że masz do czynienia ze specjalistą w swojej dziedzinie. Deweloper doskonale zna warunki rynkowe, ceny. Wie, za ile rzeczywiście jest w stanie sprzedać mieszkanie z zyskiem.

Przygotować musisz więc odpowiednie argumenty, które poprowadzą do udanej negocjacji. Przede wszystkim musisz bazować na ugruntowanej wiedzy. Zdobądź jak najwięcej informacji o nieruchomości i całej inwestycji, jeśli mowa o bloku mieszkalnym.

Warto wiedzieć, że przy przystąpieniu do negocjacji deweloper z pewnością wie, ile może zejść z ceny, jakiego rabatu może udzielić. Więcej niż ta wcześniej zaplanowana kwota z pewnością nie zejdzie z ceny. Musisz sobie jednak zdawać sprawę, że im atrakcyjniejsze mieszkanie i jego lokalizacja, tym mniejsze masz pole do manewru.

Warto także zdobyć jak najwięcej informacji o samym deweloperze i jego sytuacji rynkowej. Jeśli jest ona bardzo dobra, twoje negocjacje mogą być mniej skuteczne. Taki deweloper będzie miał możliwość sprzedania mieszkania innym zainteresowanym. Warto także rozeznać się w ofertach konkurencji, czy zagrażają pozycji dewelopera.

Zobacz też: Ubezpieczenie mieszkania lub domu

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym?

W tym przypadku również najważniejsze jest zdobycie jak największej ilości informacji o rynku. Dowiedz się, ile kosztują podobne mieszkania. Prześledź oferty w prasie i Internecie. Przemyśl również, jakiego mieszkania konkretnie potrzebujesz i jakie są twoje możliwości finansowe.

Niekiedy warto skorzystać z usług pośrednika, który dysponuje konkretnymi danymi i cenami nieruchomości, za które mieszkania faktycznie zostały sprzedane. Te w ogłoszeniach mogą być nieco zawyżone.

Oglądając nieruchomość, warto być uważnym, aby dostrzec wady mieszkania. Mogą być one potem kartą przetargową, gdy dojdzie do negocjacji.

Warto zwrócić uwagę na to, jak długo aktualne jest ogłoszenie sprzedaży mieszkania. Im dłużej jest ono dostępne, tym większą możesz mieć pewność, że sprzedający ma problem ze znalezieniem kupca. Jest to sygnał do tego, że możesz negocjować niższą stawkę.

Może się też okazać, że sprzedającemu zależy na czasie. Wówczas to może być pretekst do rozpoczęcia negocjacji – kupię mieszkanie już dziś, jednak po niższej stawce.

Bardzo ważny jest także stan techniczny mieszkania. Czy przed wprowadzeniem nie trzeba przeprowadzić gruntownego remontu. To wiąże się oczywiście z dodatkowym nakładem środków. Może to być także argumentem do obniżenia ceny.

Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest konsultacja z fachowcem, który wyceni, ile wyniesie taki remont. Wówczas będziesz mieć podstawę do konkretnych negocjacji.

Jak negocjować cenę wynajmu mieszkania?

Podobnych technik możesz używać, negocjując mieszkanie na wynajem. Ważną kwestią może również okazać się to, czy ma ono OC najemcy. Jeśli tak, Ty jako najemca możesz czuć się bezpiecznie. Ponieważ jeśli np. zalejesz sąsiada, czy wychylając się z balkonu strącisz kwiatki na świeże pranie sąsiadki , OC pokryje koszty.

Chcąc przystąpić do negocjacji, warto wiedzieć, jak targować cenę mieszkania skutecznie. Przede wszystkim należy dobrze przygotować się do negocjacji. Znać słabe i mocne punkty nieruchomości.

Zespół Nationale-Nederlanden 07.12.2021