Jak skutecznie negocjować cenę nieruchomości?

Negocjacje przy zakupie nieruchomości są ogólnie przyjętym zwyczajem. Dowiedz się, jak skutecznie obniżyć cenę mieszkania, które chcesz kupić.

Cena w ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości to zwykle kwota wyjściowa, którą możesz negocjować. Umiejętne poprowadzenie rozmowy z właścicielem mieszkania lub deweloperem pomoże Ci ją obniżyć nawet o kilka procent.

Nieruchomości w Polsce są bardzo drogie. Co więcej, ich wartość rośnie z miesiąca na miesiąc. Zarówno właściciele mieszkań z rynku wtórnego, jak i deweloperzy mogą pozwolić sobie na to, aby po uczciwych negocjacjach obniżyć cenę kupującemu. Kiedy warto podjąć takie rozmowy i jakich argumentów użyć, aby skutecznie zmniejszyć koszt zakupu mieszkania?

Negocjacje cenowe nie są łatwe – kupujący chce uzyskać dla siebie jak najlepsze warunki, natomiast sprzedający dąży do sfinalizowania transakcji z możliwie najwyższą korzyścią finansową. Dlatego do takich rozmów musisz się dobrze przygotować – sprzedający na pewno nie obniży ceny tylko dlatego, że o to poprosisz.

Jak negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania to prawdopodobnie jedna z największych transakcji, jakiej dokonasz w życiu. Nie możesz podchodzić do sprawy niefrasobliwie – podstawowa wiedza z zakresu budownictwa jest niezbędna. Dobrą bazą do negocjacji ceny jest stan techniczny mieszkania. W używanym zawsze znajdą się jakieś usterki. Drobiazgowe wyliczenie kosztów ich usunięcia może skłonić właściciela do porozumienia. Naturalnie lokale do generalnego remontu z reguły są tańsze od tych w wysokim standardzie, jednak zawsze jest jeszcze pole do delikatnej negocjacji ceny.

Negocjacja ceny mieszkania z pośrednikiem

Ogłoszenia o sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym najczęściej dostępne są za pośrednictwem biura nieruchomości. W takiej sytuacji negocjacje odbywają się przez agenta. Najlepszą strategią będzie znalezienie jak największej liczby argumentów, które przemawiają za tym, że proponowana cena jest zbyt wysoka: zły stan techniczny budynku, głośne sąsiedztwo itp. W pewnych sytuacjach może to ułatwić sprawę, bowiem pośrednik dąży również do jak najszybszej sprzedaży nieruchomości. Wszak swoją prowizję otrzymuje po sfinalizowaniu transakcji.

Negocjacja ceny domu z właścicielem

Najbardziej komfortową sytuacją jest jednak rozmowa bezpośrednio z właścicielem nieruchomości. Jak się do niej przygotować? Zacznij od solidnego przejrzenia ofert dotyczących podobnych lokali w okolicy. Jeśli cena wybranego przez Ciebie mieszkania lub domu jest wyższa od średniej, masz dobry punkt wyjścia do rozmów. Poszukaj innej nieruchomości, która odpowiada Twoim wymaganiom, ale jest odrobinę tańsza. Informacja o tym, że klient może zdecydować się na inne mieszkanie, to wyraźny sygnał dla sprzedającego, że warto pójść na ustępstwo cenowe. Przynajmniej do poziomu konkurencji.

Powodem, dla którego właściciele chcą zbyć swoje lokale, jest najczęściej potrzeba szybkiego uzyskania gotówki. Gra na zwłokę w tym przypadku nie jest dobrą strategią. Podczas rozmów uważnie słuchaj sprzedającego, ponieważ może się okazać, że sprzedaje nieruchomość, ponieważ chce kupić większą lub ma pilne zobowiązania do spłacenia. W takim wypadku krótkie stwierdzenie „płacę tyle i biorę od ręki” może zdziałać więcej niż wielogodzinne dyskusje.

Jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem?

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym wygląda nieco inaczej. Na negocjacje masz zdecydowanie więcej czasu, ponieważ lokale można rezerwować, zanim jeszcze rozpocznie się budowa. Przed przystąpieniem do rozmów przygotuj się – sprawdź opinie o firmie i jej poprzednich inwestycjach. Research cenowy to podstawa – przygotuj porównanie interesującej Cię nieruchomości z ofertami innych deweloperów.

Co ważne, takie negocjacje nie muszą dotyczyć wyłącznie pieniędzy. Nawet jeśli nie uda Ci się obniżyć wydatku, przedstawiciel dewelopera może zaoferować lepsze warunki. Ma on bowiem zawsze w zanadrzu kilka „gratisów”, takich jak miejsca parkingowe czy komórki lokatorskie. Twarde, ale umiejętne negocjacje mogą doprowadzić do sytuacji, w której w cenie mieszkania otrzymasz znacznie więcej niż przewidywała to pierwotna oferta.

Prowadząc rozmowy, pamiętaj, że nie jest to spór, a umiejętne posługiwanie się argumentami. Negocjacje, które odbywają się w miłej atmosferze, najczęściej kończą się są sfinalizowaniem transakcji korzystnej dla obu stron.

Gdy kupisz już wymarzone mieszkanie, koniecznie zadbaj o ubezpieczenie mieszkania, które zawiera OC w życiu prywatnym. Zabezpieczy Cię ono finansowo, kiedy nieumyślnie wyrządzisz komuś szkodę, np. nastąpi zalanie z Twojego nowego mieszkania.

Zespół Nationale-Nederlanden 07.12.2021