Czym jest podnajem i czy się opłaca?

Czy podnajem to dobry sposób na zarobek? Sprawdzamy!

W dobie rozwiniętego rynku nieruchomości coraz częściej możemy spotkać się nie tylko z ofertami wynajmu, ale również podnajmu. O ile ten pierwszy nie rodzi pytań, a to, jak działa, jest dość oczywiste, o tyle drugi może budzić pewne wątpliwości. Spieszymy z wyjaśnieniami.

Podnajem mieszkania – czym jest?

Podnajem mieszkania to nic innego jak wynajem wynajmowanego już mieszkania. Osoby, które wynajmują atrakcyjne mieszkania, następnie podnajmując je kolejnym zyskują na różnicy w cenach wynajmu lub gdy np. w danym okresie nie mogą lub nie chcą tam mieszkać.

Podnajmować można również części wynajmowanych przestrzeni. Np. osoba wynajmująca całe mieszkanie podnająć może wybrane pokoje. Podnajem mieszkania powinien odbywać się za wiedzą i zgoda właściciela mieszkania.

Wynajem mieszkania na podnajem

Podnajem w Polsce jest coraz popularniejszy. Korzystają na tym osoby, które nie mają czasu na zajmowanie się wynajmem swojego mieszkania i na ustalonych warunkach określonych w umowie zezwalają na podnajem lokalu.

Zobacz też: OC mieszkania lub domu - zakres ubezpieczenia przypisanego do nieruchomości

Podnajem mieszkania – umowa

Jeśli mowa o regulacjach prawnych, musimy pamiętać, że podnajem powinien odbywać się na zasadach opisanych w umowie najmu, nie może być z nią sprzeczny. Co ważne, właściciel mieszkania może nie zgodzić się na podnajem. Najemca podnajmujący lokal bez zgody właściciela działa wbrew prawu. Artykuł 6882 Kodeksu cywilnego wskazuje, że najemca lokalu bez zgody wynajmującego nie może podnająć takiej nieruchomości (całkowicie albo częściowo) lub oddać jej do bezpłatnego użytkowania. W nielicznych przypadkach sąd może zobowiązać właściciela nieruchomości do tego, żeby zgodził się na podnajem. Jednak są to sporadyczne przypadki.

Podnajem mieszkania komunalnego

Zaznaczmy, że właścicielami mieszkań komunalnych jest gmina. Zatem bez uzyskania zgody na podnajem mieszkania od gminy nie może być o nim mowy. Zakaz podnajmu bez zgody właściciela lokum nie dotyczy jedynie udostępnienia mieszkania osobie, wobec której najemca posiada obowiązek alimentacyjny potwierdzony przez sąd.

Podnajem mieszkania – ubezpieczenie

Jeśli obawiasz się wynajmować swoje mieszkanie osobie podnajmującej, warto zabezpieczyć mieszkanie i wykupić ubezpieczenie mieszkania. Wówczas wszystkie szkody, które możesz ponieść z tego tytułu, zostaną ci zrekompensowane.

Jeśli chcesz wynajmować od kogoś mieszkanie, warto, abyś zastanowił się nad ubezpieczeniem najemcy. Wówczas szkody, które poniesiesz, wynajmując mieszkanie, zostaną pokryte. Ubezpieczenie najemcy przyda ci się, gdy mieszkasz w wynajmowanym domu lub mieszkaniu. Wtedy możesz mieć pewność, że otrzymasz środki na pokrycie szkód powstałych w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń takich jak zalanie, pożar czy włamanie z kradzieżą.

Podnajem mieszkania wynajmowanego jest w Polsce w pełni legalny i coraz częściej praktykowany. Jeżeli odprowadzane są należne podatki, nie ma powodu, aby uważać działalność za szkodliwą. Dla właścicieli mieszkania, którzy nie mają czasu zajmować się najmem, jak również osób, które trudnią się wynajmowaniem, może być to bardzo dobra i intratna transakcja. Wystarczy tylko pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu.

Zespół Nationale-Nederlanden 29.10.2021