Kredyt czy pożyczka – jak najlepiej sfinansować remont mieszkania?

Planujesz remont mieszkania? Nie wiesz, na jaki rodzaj finansowania się zdecydować? Podpowiadamy!

Remont domu lub mieszkania może okazać się sporym wydatkiem. Często w takich sytuacjach decydujemy się na zaciągnięcie kredytu. Możliwości jest kilka: kredyt gotówkowy, pożyczka hipoteczna, kredyt hipoteczny. Podpowiadamy, na jaką opcję warto się zdecydować.

Kredyt na remont domu – jakie mamy opcje?

Tak jak już wspomnieliśmy, możliwości jest kilka. Najpopularniejsze są trzy: kredyt gotówkowy, pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny. Kredyty gotówkowe to zwykłe kredyty na niższe kwoty. Banki i instytucje finansowe nie wymagają w ich przypadku zabezpieczenia. Jedynie sprawdzona zostanie twoja zdolność kredytowa. W tym celu może być wymagane od ciebie zaświadczenie o dochodach. Najprawdopodobniej sprawdzona zostanie twoja historia kredytowa w BIK. Kredyt taki, w zależności od oferty, możesz otrzymać nawet na kilkadziesiąt tysięcy. Okres spłaty to zwykle maksymalnie 10 lat.

Kolejnymi opcjami są często mylone ze sobą pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny. Musisz mieć na uwadze, że są to zupełnie inne produkty.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – regulacje prawne

Pożyczka hipoteczna może zostać udzielona zarówno przez bank, jak i inne instytucje. Zasady jej udzielania reguluje Kodeks cywilny. Kredyt hipoteczny z kolei może być udzielany jedynie przez banki, jego przyznawanie uregulowane jest prawem bankowym, a także Ustawą z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U 2017 Poz. 819).

Pożyczka na remont a kredyt hipoteczny – cel

Kredyt hipoteczny zwykle zaciąga się, aby kupić lub wybudować mieszkanie bądź sfinansować remont. Pożyczkę hipoteczną możesz otrzymać na dowolny cel. Nie tylko remont, lecz także auto, sprzęt RTV/AGD.

Kredyt hipoteczny na remont – zabezpieczenie

Zarówno w przypadku kredytu hipotecznego, jak i pożyczki zabezpieczenie stanowi hipoteka na nieruchomości. Jako taką możesz wskazać przy kredycie hipotecznym zwykle jedynie remontowaną nieruchomość, przy pożyczce w zasadzie każdą, jaką posiadasz – zasady jej działania zbliżone są do kredytu konsumpcyjnego.

Pożyczka na remont domu lub mieszkania – czy warto?

Decydując się na pożyczkę hipoteczną, możesz liczyć na dużo większą kwotę, niż jeśli zdecydujesz się na pożyczkę bez zabezpieczenia. Wysokość będzie uzależniona od wartości nieruchomości i tego, czy hipoteka jest już w jakimś stopniu obciążona. Ponadto należność możesz spłacać nawet przez 30 lat. Jeśli więc planujesz kosztowny remont, może być to bardzo dobre rozwiązanie.

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu – to dobry pomysł?

Wyżej odpowiedzieliśmy już twierdząco na pytanie, czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont mieszkania. Wiesz też, że jest to kredyt bankowy udzielany pod zabezpieczenie na hipotece nieruchomości. Pamiętaj przy tym, że środki z kredytu musisz przeznaczyć konkretnie na cel wskazany w umowie. Jeśli więc na przykład część kredyt hipotecznego ma stanowić kredyt na wykończenie mieszkania, warto, aby było to wskazane w umowie. Ogromną zaletą tej formy finansowania jest także, jak w przypadku pożyczki hipotecznej, możliwość zaciągnięcia go na 30, a nawet 35 lat.

Przy kredycie hipotecznym na wykończenie mieszkania lub jego remont może przydać się ubezpieczenie mieszkania. Szkoda byłoby, gdyby wyremontowana własność uległa zniszczeniu, a straty należałoby pokryć z własnej kieszeni. Pamiętaj także, że nieruchomość obciążona hipoteką musi być ubezpieczona – taki wymóg zwykle stawiają banki.

Jeśli zastanawiasz się jaki kredyt na remont domu wziąć, przemyśl, jaka kwota będzie ci potrzebna. Czy chcesz go zabezpieczyć nieruchomościami? Na rynku znajdziesz wiele propozycji produktów bankowych, jak również pozabankowych. Tylko od twoich preferencji i możliwości zależy, na jaką formę finansowania się zdecydujesz.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.11.2021