Materiał marketingowy
Do udzielenia kredytu hipotecznego wszystkie banki wymagają wkładu własnego. To udział kredytobiorcy w inwestycji. W praktyce oznacza to, że klient instytucji pokrywa część wartości nieruchomości.
Najczęściej wkład własny wynosi 20% kredytu. Możliwe jest jednak jego obniżenie do 10%, zwykle pod warunkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Mimo to dla wielu osób, które mają zdolność kredytową, uzbieranie wkładu własnego jest barierą nie do przeskoczenia. Stąd pomysł na zmianę przepisów.
Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego
Osoby, które zastanawiają się, czy można wziąć kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego, mogą odetchnąć z ulgą. 15 listopada 2021 roku została podpisana ustawa, która umożliwiła finansowanie zakupu nieruchomości hipoteką, jednak bez konieczności początkowego inwestowania własnych pieniędzy. Nowe przepisy weszły w życie 27 maja 2022 roku, a z hipoteki bez wkładu własnego skorzystały już tysiące kredytobiorców.
Zasady zaciągania takich zobowiązań zmieniały się regularnie. Warto pamiętać, że kredyt bez wkładu własnego nie jest przeznaczony dla wszystkich osób. W 2024 roku, aby go otrzymać, konieczne będzie spełnienie ściśle określonych kryteriów.
Kto może kupić mieszkanie bez wkładu własnego w 2024 roku?
Kredyty na dom bez wkładu własnego przeznaczone są dla osób, które mają zdolność kredytową. Określeniem możliwości spłaty zobowiązania zajmuje się bank. Pod uwagę brane są m.in. zarobki, rodzaj umowy o pracę, wydatki stałe oraz inne zobowiązania. Warunkiem udzielenia hipoteki bez wkładu własnego jest również fakt nieposiadania innego mieszkania na własność – wyjątkiem są rodziny z co najmniej dwójką dzieci.
Kredyt bez wkładu własnego może zostać udzielony:
- singlom;
- małżeństwom bezdzietnym;
- parom i małżeństwom z dziećmi.
Najwięcej korzyści mogą mieć z tego osoby z dziećmi. Pojawienie się drugiego lub kolejnego potomka w czasie spłacania zobowiązania umożliwia skorzystanie ze spłaty rodzinnej. Oznacza to, że dług zostanie umorzony nawet o 60 tysięcy złotych w przypadku narodzin trzeciego lub kolejnego dziecka.
Rodziny z dziećmi mogą mieć również inną nieruchomość na własność w momencie udzielania kredytu. Obowiązują jednak ograniczenia związane z jej metrażem. To 50 m² przy dwójce dzieci, 75 m² przy trójce oraz 90 m² przy czwórce pociech.
Kredyt bez wkładu własnego – warunki
Na mieszkanie bez wkładu własnego w 2024 roku można uzyskać wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości od 10 do 20% ceny nieruchomości. Program będzie obowiązywać do 2030 roku. Co roku zmienia się wysokość limitów cenowych za metr kwadratowy mieszkania. Jest on różny w zależności od lokalizacji. Limit nie dotyczy domów jednorodzinnych.
Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego jest udzielany na okres minimum 15 lat. Obowiązującą walutą jest polski złoty. Pozwala to na uniknięcie ryzyka kursowego.
Kredyt bez wkładu własnego – jakie banki go udzielają?
Aby otrzymać hipotekę bez wkładu własnego, konieczne będzie złożenie wniosku w wybranym banku. W programie Banku Gospodarstwa Krajowego biorą udział Alior Bank S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Pekao S.A., Bank Spółdzielczy w Brodnicy, PKO Bank Polski S.A., Santander Bank Polska S.A. (stan na 26 marca 2024). Lista banków aktualizowana jest na bieżąco.
Nie ma jednego, wiążącego wniosku o udzielenie kredytu bez wkładu własnego. Jego załącznikami w każdym z banków są jednak oświadczenia potwierdzające spełnienie warunków opisanych w ustawie. Kredytobiorca musi udowodnić, że nie jest właścicielem innego mieszkania i ma dzieci (jeżeli zamierza starać się o dodatkowe przywileje).
Kredyt bez wkładu własnego – jak się zabezpieczyć?
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. W tym czasie może się zdarzyć niemal wszystko. W wyniku nieprzewidzianych sytuacji losowych czasami pojawiają się problemy finansowe, które uniemożliwiają spłatę zobowiązania. Zabezpiecz swoich bliskich i wykup ubezpieczenie na życie. Świadczenie, które zostanie wypłacone w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego, może pomóc m.in. w spłacie kredytu.
Pamiętaj, że zaciągając kredyt, najprawdopodobniej będziesz potrzebować również ubezpieczenia mieszkania. To wymóg niemal każdego banku, który udziela finansowania. W Nationale-Nederlanden TU wybierzesz produkt dostosowany do swoich potrzeb. Umowę możesz zawrzeć wygodnie przez internet.