Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Posiadanie mieszkania to marzenie wielu osób. Najszybszym sposobem na jego zakup jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednak jednym z warunków jest wkład własny. Od 2022 roku przepisy uległy zmianie, aby ułatwić młodym ludziom i rodzinom z dziećmi kupno nieruchomości. Zobacz, jak dostać kredyt bez wkładu własnego.

Do udzielenia kredytu hipotecznego wszystkie banki wymagają wkładu własnego. Jest to udział kredytobiorcy w inwestycji. Oznacza to, że kredytobiorca pokrywa jedynie część wartości nieruchomości. Zwykle wynosi on 20% kredytu. Możliwe jest jednak jego obniżenie do 10% pod warunkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Mimo to dla wielu osób, które mają zdolność kredytową, uzbieranie wkładu własnego jest barierą nie do przeskoczenia. Stąd pomysł na zmianę przepisów.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Osoby, które zastanawiają się, czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, mogą odetchnąć z ulgą. 15 listopada 2021 roku została podpisana ustawa, która umożliwi finansowanie zakupu nieruchomości hipoteką, jednak bez konieczności początkowego inwestowania własnych pieniędzy. Nowe przepisy wejdą w życie 27 maja 2022 roku.

Powinieneś jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest przeznaczony dla wszystkich osób. Aby go otrzymać, konieczne jest spełnienie ściśle określonych kryteriów.

Dla kogo przeznaczona jest hipoteka bez wkładu własnego?

Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego przeznaczone są dla osób, które mają zdolność kredytową. Określeniem możliwości spłaty zobowiązania zajmuje się bank. Pod uwagę brane są m.in. zarobki, rodzaj umowy o pracę, wydatki stałe oraz inne zobowiązania. Warunkiem udzielenia hipoteki bez wkładu własnego jest również fakt nieposiadania innego mieszkania na własność – wyjątkiem są rodziny z dziećmi.

Hipoteka bez wkładu własnego może zostać udzielona:

  • singlom,
  • małżeństwom bezdzietnym,
  • parom i małżeństwom z dziećmi.

Najwięcej korzyści mogą odnieść osoby, które posiadają dzieci. Pojawienie się drugiego lub kolejnego potomka w czasie spłacania zobowiązania umożliwia skorzystanie ze spłaty rodzinnej. Oznacza to, że dług zostanie umorzony nawet o 60 tysięcy złotych.

Rodziny z dziećmi mogą mieć również inną nieruchomość na własność w momencie udzielania kredytu. Obowiązują jednak ograniczenia związane z jej metrażem. Jest to 50 m² przy dwójce dzieci, 75 m² przy trójce i 90 m² przy czwórce pociech.

Na jaki czas jest udzielany kredyt bez wkładu własnego?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest udzielany na okres minimum 15 lat. Obowiązującą walutą jest polski złoty. Pozwala to na uniknięcie ryzyka kursowego.

Jak dostać kredyt bez wkładu własnego?

Aby otrzymać hipotekę bez wkładu własnego, konieczne będzie złożenie wniosku w wybranym banku. Nie jest jeszcze znana dokładna lista placówek. Musi ona najpierw zawrzeć odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Nie jest również znany wzór wniosku o udzielenie kredytu bez wkładu własnego. Wiadomo jednak, że jego załącznikami będą oświadczenia potwierdzające spełnienie warunków opisanych w ustawie. Kredytobiorca musi udowodnić, że nie jest właścicielem innego mieszkania i posiada dzieci (jeżeli zamierza starać się o dodatkowe przywileje).

Kredyt bez wkładu własnego – jak się zabezpieczyć?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. W tym czasie może wydarzyć się wszystko. W wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych niekiedy pojawiają się problemy finansowe, które uniemożliwiają spłatę zobowiązania. Zabezpiecz swoich bliskich i wykup ubezpieczenie na życie. Wypłacone świadczenie umożliwi spłatę kredytu.

Pamiętaj, że biorąc kredyt, potrzebujesz również ubezpieczenie mieszkania. Jest to wymóg niemal każdego banku, który udziela finansowania.

Zespół Nationale-Nederlanden 25.04.2022