Program Pierwsze Mieszkanie – zakres, zasady, terminy

Zastanawiasz się nad zakupem swoich własnych czterech kątów? Sprawdź, kto i na jakich warunkach może skorzystać z Programu Pierwsze Mieszkanie.

Materiał marketingowy

Wysokie koszty kredytów i rosnące ceny nieruchomości sprawiły, że wielu Polaków w ostatnich latach nie mogło sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania. To poważny problem, który utrudnia uzyskanie życiowej stabilności i założenie rodziny. Z myślą o Polakach, którzy nie mają zdolności kredytowej na zakup nieruchomości, przyjęty został Program Pierwsze Mieszkanie. Dla kogo bezpieczny kredyt 2 procent może być dobrym rozwiązaniem? Dowiedz się, czy i na jakich warunkach możesz z niego skorzystać.

 

Program Pierwsze Mieszkanie 2023 – na czym polega

Rządowy Program Pierwsze Mieszkanie ma wspierać młodych Polaków poprzez dopłaty do kredytu hipotecznego, o który wnioskować mogą osoby do 45. roku życia, albo do rachunku oszczędnościowego tzw. konta mieszkaniowego. Pierwsze rozwiązanie jest przewidziane dla osób zainteresowanych zakupem swojego pierwszego lokum w najbliższym czasie, drugie – dla tych, którzy dopiero myślą o własnej nieruchomości.
Program Pierwsze Mieszkanie został stworzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wstępne założenia ogłoszono pod koniec 2022 roku. Program od początku wzbudził szerokie zainteresowanie Polaków.

Program Pierwsze Mieszkanie – od kiedy? Jak skorzystać?

Projekt Programu Pierwsze Mieszkanie został przyjęty przez Radę Ministrów 14 marca 2023 roku, a ustawa weszła w życie 1 lipca 2023 roku. Od tego czasu osoby zainteresowane takim finansowaniem mogą na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego zweryfikować listę banków, które przystąpiły do programu. W tym celu instytucje musiały zawrzeć odpowiednią umowę z BGK.
Aby skorzystać z programu, należy skontaktować się z biorącym udział w programie bankiem w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat procedury. Do weryfikacji potrzebne będzie najczęściej skompletowanie dokumentów wymaganych zgodnie z procedurami banku i założeniami programu.

Bezpieczny Kredyt 2% – warunki

Bezpieczny kredyt 2 procent zakłada udzielenie finansowania co do zasady na zakup pierwszej nieruchomości z niskim oprocentowaniem (może też służyć jako finansowanie budowy domu na posiadanej nieruchomości gruntowej). Preferencyjna wysokość odsetek dotyczy pierwszych 120, spłacanych zgodnie z harmonogramem, rat kapitałowo - odsetkowych. W tym czasie zapewnione będą dopłaty od państwa. Kwota kredytu może wynieść do 500 tysięcy złotych w przypadku singli albo osób pozostających w związkach nieformalnych oraz 600 tysięcy złotych, jeśli chodzi o małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego dziecka. Wysokość wkładu własnego nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. Tym samym single oraz osoby w związkach nieformalnych mogą kupić w Programie Pierwsze Mieszkanie nieruchomość o wartości maksymalnie 700 tysięcy złotych. Małżeństwa lub pary posiadające co najmniej jedno dziecko – 800 tysięcy złotych. Z wykorzystaniem finansowania można stać się właścicielem zarówno domu, jak i mieszkania.
Kredytobiorca przez pierwsze 10 lat spłaca raty malejące według oprocentowania stałego ustalonego przez bank, pomniejszonego o dopłatę rządową. Po tym czasie raty będą równe (chyba, że kredytobiorca złoży wniosek o utrzymanie dotychczasowego sposobu spłaty), a oprocentowanie zmieni się na wynikające z umowy kredytu hipotecznego.
Warto pamiętać, że Program Pierwsze Mieszkanie zakłada obowiązek rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa domowego w kupionej na kredyt nieruchomości w ciągu 24 miesięcy od nabycia albo od zgłoszenia jej do użytkowania. Co do zasady ten stan ma się utrzymywać w okresie przysługiwania dopłat.
Bezpieczny kredyt 2 procent to rozwiązanie, które po spełnieniu określonych warunków wynikających z przepisów i wymogów banku udzielającego kredytu, może ułatwić finansowanie zakupu pierwszej nieruchomości. Z pomocą programu można kupić mieszkanie w cenie nawet 800 tysięcy złotych.

Zobacz także: Ubezpieczenie domu i mieszkania

Zespół Nationale-Nederlanden 28.12.2023