Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania na wynajem?

Inwestycje w mieszkania pod wynajem w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Zanim jednak nowe lokum zostanie zaoferowane pierwszym zainteresowanym, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu inwestycji.

Polacy chętnie inwestują w mieszkania pod wynajem

Od wielu lat w Polsce zauważyć można znaczne przywiązanie do własności mieszkaniowej, która staje się swego rodzaju zabezpieczeniem przyszłości. Różne programy rządowe uruchamiane są jednak w celu zachęcenia ludzi także do wynajmu. Korzystają na tym inwestorzy.

Dane pochodzące z raportu NBP dotyczącego sytuacji na rynku nieruchomości w II kwartale 2019 roku pokazują, że Polacy coraz chętnie kupują mieszkania, by następnie udostępnić je pod wynajem. Tego typu inwestycje są popularne zwłaszcza w dużych miastach – według raportu, we wskazanym okresie aż 42% transakcji na rynku miało charakter inwestycyjny. Tendencja ta utrzymuje się od dwóch lat.

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania? To zależy od cen na lokalnym rynku. Przykładowe możemy poznać poniżej.

Miasto

Kawalerka

2-pokojowe

3-pokojowe

Warszawa

1670 zł

2246 zł

3320 zł

Kraków

1197 zł

1620 zł

2426 zł

Wrocław

1203 zł

1690 zł

2341 zł

Łódź

967 zł

1320 zł

1714 zł

Lublin

1089

1512 zł

1917 zł

Poznań 

1008 zł

1434 zł

1997 zł

Gdańsk

1102 zł

1610 zł

2276 zł

 

Źródło: Domiportal.pl 

Inwestycja w nieruchomości – dlaczego tak popularna?

Z czego wynika tak duże zainteresowanie Polaków zakupem mieszkań pod wynajem? Wskazać należy przede wszystkim spadające oprocentowanie lokat. NBP wskazuje, że osiągnęło ono najniższy poziom w historii i wynosi 1,34%. Biorąc pod uwagę obecną inflację (1,7%, jednak do roku 2021 ma wzrosnąć do poziomu 3,5%), można stwierdzić, że lokaty stają się nieopłacalne. 

 
 

Ubezpiecz mieszkanie na wynajem

Najemcy mogą przysporzyć kłopotów, np. w trakcie imprezy nieumyślnie spowodować pożar. Dlatego wypłacimy pieniądze za spowodowane przez nich szkody. Sprawdź nasze ubezpieczenie domu i mieszkania, jeżeli planujesz jego wynajęcie.

Dowiedz się więcej

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku inwestycji w mieszkanie, z której stopa zwrotu wynieść może nawet 7%, bez zaciągnięcia kredytu. Zysk jest więc znacznie wyższy. Marta Bocheńska-Pachuta z firmy Baransu przekonuje: „piękne mieszkania w doskonałych lokalizacjach zawsze się wynajmą i potencjalny kryzys dotknie je najmniej. Być może w trudniejszym okresie czekanie na najemcę będzie trwało dłużej, być może ceny będą okresowo niższe, ale w porównaniu np. z lokatami bankowymi, inwestowanie w nieruchomości nadal pozostanie znacznie korzystniejsze”.

Czy można ubezpieczyć mieszkanie pod wynajem?

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem powinno być uznawane za konieczność, a nie za dodatkową opcję. Chodzi bowiem o wieloletnią inwestycję, którą trzeba chronić. Odpowiednio dobrana polisa zagwarantuje przede wszystkim spokój i brak obaw o ewentualne szkody wyrządzone przez najemców. A co w sytuacji, gdy zechcemy sprzedać mieszkanie? 

Oczywiście pozostaje kwestia wyboru odpowiedniego pakietu. Ubezpieczenia domu bądź mieszkania są zróżnicowane przede wszystkim pod względem zakresu ochrony. Dotyczyć może nieszczęśliwych wypadków, ale również opcji dodatkowych, związanych między innymi ze szkodami wyrządzonymi przez zwierzęta.

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkania pod wynajem?

Zakup mieszkania należy traktować jako inwestycję wieloletnią, która przez cały czas powinna przynosić stałe zyski. Samo zdobycie lokum i wystawienie ogłoszenia jednak nie wystarczy. Należy zachęcić potencjalnych klientów do wynajmu. Na samym początku, gdy mieszkanie jest nowe, nie powinno być to problemem. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi także atrakcyjna lokalizacja.

Schody zaczynają tworzyć się po latach, gdy mieszkanie nie jest już pierwszej nowości. Wysoka konkurencja, wybredni klienci – wszystko to może wpłynąć na wysokość potencjalnych zysków. Ewentualne szkody także. Ubezpieczenie mieszkania pozwoli na ich szybkie wyeliminowanie, dzięki czemu atrakcyjność oferowanego lokum pozostanie na wysokim poziomie. Nie mówiąc już o następstwach niebezpiecznych zdarzeń, przez które właściciele mogą stracić swoją inwestycję. Ubezpieczenie mieszkania rozszerzone o Pakiet Wynajem Premium to możliwość wypłaty pieniędzy za szkody spowodowane przez najemcę nieruchomości, a także organizacja zakwaterowania dla lokatorów, w sytuacji, gdy mieszkanie nie nadaje się do użytku przez spowodowane zniszczenia.

Ubezpieczenie mieszkania pod wynajem – jakie korzyści?

Największą zaletą wykupienia polisy jest oczywiście zabezpieczenie mieszkania przed wszelkimi nagłymi wypadkami, które mogą doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia lub spadku atrakcyjności na rynku. Mowa tu między innymi o pożarze, zalaniu, ale także kradzieży i dewastacji. Wystarczy sobie wyobrazić, jak niewiele trzeba do nieszczęścia. Jedna pęknięta rura prowadzi do katastrofy.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania okaże się także zabezpieczeniem przed działaniem najemców. Co ważne, polisy zazwyczaj nie są zależne od wieku i stanu mieszkania. Chronią one przed wydarzeniami losowymi, a także wszelkimi uszkodzeniami, które powstały z winy wynajmującego. Ponadto, jeśli szkody w mieszkaniu uniemożliwiają jego użytkowanie, ubezpieczenie pokryje brak przychodu z tytułu wynajmu przez okres 2 miesięcy. Zapewnia jednocześnie pokrycie kosztów pośrednika nieruchomości do 1 000 zł. 

Co ubezpieczyć w mieszkaniu na wynajem?

Decydując się na zakup polisy, należy zwrócić uwagę na jej zakres. Czarnych scenariuszy jest wiele i dotyczą one dużej ilości zdarzeń, o których najczęściej się nie myśli. Wszystko to sprawia, że warto zdecydować się na polisę jak najszerszą.

Dobrym przykładem będzie ubezpiecznie mieszkania od zalania i nie tylko oferowane przez Nationale Nederlanden. Zapewnia wypłatę świadczeń nawet do 2 milionów złotych i obejmuje zabezpieczenie mieszkania przed zalaniem czy też pożarem. Warto nadmienić, że ochrona dotyczy zarówno zdarzeń losowych, jak i tych powstałych z winy mieszkańców – na przykład wtedy, gdy zapomnimy wyłączyć żelazka.

To jednak nie wszystko, ponieważ ubezpieczenie zawiera także opcje dodatkowe. Jedną z nich jest pomoc assistance, która okaże się przydatna w przypadku remontu mieszkania, ale również w razie zepsutego sprzętu, cieknącego kranu czy też zgubionych kluczy. Do tego dochodzi także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, uruchamiane w razie zalania sąsiada czy też wybicia szyby przez dziecko.

Zobacz też: Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego - jaki sprzęt można ubezpieczyć w domu?

Zobacz też: Najem okazjonalny - co to jest i czy warto? Dokumenty

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020