Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie lub pokój studentom?

Zastanawiasz się, czy wynająć mieszkanie lub pokój studentom? Podpowiemy Ci, jak zrobić to bezpiecznie i z korzyścią dla obu stron.

Wynajem pokoju lub całego mieszkania studentom to najszybszy sposób na znalezienie najemców. Z drugiej strony być może obawiasz się takiego rozwiązania, ze względu na potencjalne zniszczenia w Twoim lokum. Sprawdź, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie lub pokój studentom.

Legendy o szalonych studenckich imprezach, licznych zniszczeniach czy brakach terminowych opłat za czynsz mogą skutecznie odstraszyć od wynajmu mieszkania. Zminimalizuj to ryzyko, stosując się do odpowiednich zasad. Podpowiemy Ci, jak napisać umowę najmu pokoju lub mieszkania, jak ubezpieczyć posiadłość oraz jak nie narazić się na niepotrzebne straty finansowe.

Wynajem pokoju lub mieszkania studentom krok po kroku

 

1. Umieść ogłoszenie w odpowiednim miejscu

Decydując się na wynajem mieszkania studentom lub wynajem pokoju, zadbaj o to, aby umieścić ogłoszenie w dostępnym dla nich miejscu, np. na portalach społecznościowych, grupach na Facebooku dotyczących wynajmu, na serwisach z nieruchomościami czy forach studenckich.

2. Wynajmij mieszkanie odpowiednim osobom

Trudnym, ale koniecznym etapem jest selekcja osób, które są chętne wynająć mieszkanie. Umów się na spotkanie i porozmawiaj z potencjalnymi najemcami. Zadaj im kilka pytań, dzięki którym dowiesz się, z kim masz do czynienia.

3. Sporządź merytoryczną umowę o wynajem

Wynajem mieszkania studentom wiąże się z koniecznością sporządzenia umowy, która zawrze wszelkie niezbędne aspekty waszej wzajemnej współpracy. Najlepiej, abyś stworzył ją, bazując na wcześniejszej rozmowie z agencją lub doświadczonym pośrednikiem w wynajmie nieruchomości. Dzięki temu Twój dokument będzie zawierał wszystkie konieczne punkty, takie jak np.:

  • zgodę lub brak zgody na przebywanie zwierząt w mieszkaniu,
  • zgodę lub brak zgody na palenie tytoniu w mieszkaniu,
  • terminy zapłaty za wynajem,
  • kwestie związane z kwotą rachunków za media i terminy zapłaty,
  • zgodę lub brak zgody na podnajem lub zwiększenie liczby lokatorów,
  • zgodę lub brak zgody na remont,
  • dostęp właściciela do wynajmowanego mieszkania w razie potrzeby,
  • dbanie o porządek i stan lokalu,
  • kwestie związane z kaucją,
  • datę wypowiedzenia umowy.

Pamiętaj, aby stworzyć umowę wynajmu mieszkania na czas określony (np. semestr studencki lub 12 miesięcy). Unikniesz wówczas problemów, jeśli np. niechciani lokatorzy będą musieli być eksmitowani. Dodatkowym zabezpieczeniem może być także umowa najmu okazjonalnego, jednak weź pod uwagę, że taka forma wielu zniechęca.
Dla Twojego bezpieczeństwa, w przypadku studentów pierwszych lat, możesz podpisać umowę z ich rodzicami. Student będzie wówczas wpisany w umowę jako osoba użytkująca lokal. Zyskasz wtedy większą pewność, że pieniądze będą wpływały w terminie, a potencjalne szkody czy zaniedbania zostaną zrekompensowane.

Zobacz też: Jaka umowa wynajmu mieszkania jest najlepsza?

4. Poproś o kaucję

Jeśli tworzysz umowę na wynajem mieszkania studentom, koniecznym warunkiem jest kaucja wpłacona przy przekazaniu kluczy lub w momencie podpisywania umowy. To dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnymi kosztami związanymi z pokryciem wyrządzonych szkód.

Zobacz też: Ubezpieczenie mieszkania z OC – czym jest i czy warto je mieć?

5. Określ swoje oczekiwania i powiedz jasno o swoich wymaganiach

Jeśli nie akceptujesz w mieszkaniu zwierząt, palenia papierosów albo głośnych imprez, poinformuj o tym najemców już przy pierwszym spotkaniu. Jasno i szczerze powiedz o swoich oczekiwaniach, aby uniknąć w przyszłości niepotrzebnych nieporozumień.

6. Stwórz protokół zdawczo-odbiorczy

Jest to kolejny po umowie ważny dokument, który powinieneś stworzyć, zanim wynajmiesz mieszkanie lub pokój studentom. Spisz w protokole wszystkie podstawowe meble i sprzęty, które posiadasz w lokalu, i daj go do podpisania nowym najemcom. Zapisz także aktualny stan liczników w dniu rozpoczęcia wynajmu. Dzięki temu unikniesz kolejnych nieporozumień.

7. Dokładnie omów z najemcami wszelkie opłaty

Przedyskutuj ze studentami, którzy chcą wynająć Twoje mieszkanie lub pokój, kwestię płatności za media. Na wstępie przedstaw zainteresowanym szacowane koszty zużycia mediów i ustal, w jaki sposób mają być opłacane. Najbezpieczniejszym i najbardziej komfortowym sposobem będzie, jeśli sam zajmiesz się opłatami, a najemcy będą przesyłać pieniądze na Twoje konto. Jeśli jednak ufasz swoim lokatorom, kwestię opłat możesz pozostawić im.

Wynajmujesz mieszkanie studentom? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie domu i mieszkania na wynajem to bardzo ważny punkt, który powinieneś uwzględnić, jeśli chcesz poczuć się bezpiecznie, wynajmując mieszkanie studentom. Dzięki polisie możesz liczyć na zwrot kosztów ewentualnych zniszczeń czy zalań. Takie ubezpieczenie sprawi, że w razie potencjalnych problemów, nie będziesz musiał martwić się opłatą za szkody. Twoje ubezpieczenie powinno posiadać ochronę od zdarzeń losowych, takich jak np. zalanie mieszkania, powódź, pożar czy huragan. Warto, abyś uwzględnił także ubezpieczenie od zniszczeń czy dewastacji. Takie szkody mogą pojawić się niespodziewanie, czasem bez winy lokatorów, w związku z czym straty pieniężne wywołane zdarzeniem będą najbardziej dotkliwe dla wynajmującego, czyli Ciebie. Co więcej, ubezpieczając dom i mieszkanie na wynajem, w razie remontu wymuszonego wystąpieniem szkody, np. po zalaniu, i w trakcie jego trwania otrzymasz dodatkowe pokrycie dwumiesięcznej kwoty najmu oraz pokrycie wydatków na lokal zastępczy dla Twoich najemców.
Możesz zdecydować się także na ubezpieczenie domu i mieszkania online. Tego rodzaju polisa zagwarantuje Ci natychmiastową pomoc i wsparcie po szkodzie. Nabędziesz ją prosto i szybko przez internet, bez wychodzenia z domu.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.01.2021