Jak wynająć mieszkanie obcokrajowcom?

Coraz więcej obcokrajowców próbuje wynająć mieszkanie w Polsce. Taki wynajem wygląda bardzo podobnie jak w przypadku obywateli z Polski. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wynajem mieszkania cudzoziemcom nie jest obecnie czymś wyjątkowym. Wielu obcokrajowców, np. pochodzenia ukraińskiego, wietnamskiego czy białoruskiego, poszukuje lokum w Polsce. Co powinieneś zrobić, aby wszystko odbyło się legalnie? Jak powinna wyglądać umowa najmu dla obcokrajowca? Rozwiewamy wszelkie Twoje wątpliwości.

Dlaczego obcokrajowcy szukają mieszkań w Polsce?

Coraz większy popyt na mieszkania ze strony obcokrajowców, szczególnie z Europy Wschodniej, możemy zaobserwować już od ponad roku. Wynika to z trudnej sytuacji gospodarczej w tych krajach, która skłania wiele osób do emigracji. Powodem są też liczne ułatwienia dla obcokrajowców, które ustanowiono w Polsce.

Według przepisów z maja 2014 roku obcokrajowcy spoza Unii, którzy starają się o legalizację pobytu, mogą go uzyskać aż na trzy lata. Wniosek o pobyt cudzoziemiec może również złożyć w dowolnym momencie, a nie jak wcześniej – 45 dni przed końcem ważności zezwolenia na pobyt. Ułatwienia wprowadzono także w kwestii zamieszkania w Polsce. Obcokrajowiec nie musi mieć meldunku, aby dostać kartę pobytu stałego. Wystarczy mu w tym celu wyłącznie umowa najmu.

Jak wynająć mieszkanie obcokrajowcom?

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie jako osoba prywatna, zamieść ogłoszenie na portalach społecznościowych, grupach dla obcokrajowców poszukujących mieszkań czy na serwisach ogłoszeniowych w internecie. Możesz także umieścić wydrukowane ogłoszenia, najlepiej napisane w języku angielskim, w pobliżu uczelni czy akademików.

Jeżeli obawiasz się formalności, nie musisz wynajmować mieszkania obcokrajowcom bezpośrednio. Możesz skorzystać z usług profesjonalnych agencji nieruchomości, które zajmą się znalezieniem odpowiednich najemców. Agencja stworzy także komplet niezbędnych dokumentów, więc nie będziesz musiał się tym martwić. Firmy te działają w większości dużych miast w Polsce.

Ile kosztuje wynajem mieszkania cudzoziemcom?

Najczęściej wynajem mieszkania obcokrajowcom odbywa się według takich samych stawek jak dla polskich najemców. Cudzoziemcy pracujący w Polsce są dobrze zaznajomieni z realiami polskiego rynku nieruchomości, a nawet jeśli nie, mogą sprawdzić aktualne ceny najmu w internecie.

 
 

Ubezpiecz mieszkanie na wynajem

Najemcy mogą przysporzyć kłopotów, np. w trakcie imprezy nieumyślnie spowodować pożar. Dlatego wypłacimy pieniądze za spowodowane przez nich szkody. Sprawdź nasze ubezpieczenie domu i mieszkania, jeżeli planujesz jego wynajęcie.

Dowiedz się więcej

Wynajem mieszkania obcokrajowcom – formalności

Wynajem mieszkania cudzoziemcom nie ma specjalnych regulacji najmu, oprócz zasady, że umowa powinna być napisana w dwóch językach – polskim i w drugim języku zrozumiałym dla najemcy, np. angielskim. Często jednak odchodzi się od tego wymogu w praktyce – najemca musi wówczas potwierdzić, że zrozumiał treść umowy i akceptuje jej wszystkie punkty.

Jeśli jednak chcesz uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, lepiej przygotuj przetłumaczoną wersję umowy. Będziesz miał wtedy pewność, że Twój najemca zrozumiał wszystkie kwestie dotyczące terminu zapłaty czynszu lub wpłacenia czy zwrotu kaucji. Oprócz tego nie ma żadnych innych wymogów prawnych. Pamiętaj jednak, aby na wszelki wypadek poprosić do wglądu o dokumenty najemcy, które potwierdzają jego pobyt. Umowę najlepiej sporządzić na okres nie dłuższy niż czas obowiązywania wizy.

Czy wynajem mieszkania obcokrajowcom jest ryzykowny?

Wiele osób obawia się wynajmu mieszkania obcokrajowcom, wyobrażając sobie sytuację, w której najemca nie płaci za czynsz i ucieka do swojego kraju. Czasami takie sytuacje się zdarzają, a dochodzenie swoich praw może być trudne. Pamiętaj jednak, że wiele osób, które przyjeżdżają do Polski, to ludzie chcący pracować. Tym samym nie chcą mieć żadnych problemów z prawem, ponieważ uniemożliwiłoby im to prawo do pobytu stałego w przyszłości.
Jeśli obawiasz się ryzyka, wynajmując mieszkanie obcokrajowcom, możesz je ograniczyć, stosując następujące sposoby:

  1. Umowa najmu okazjonalnego dla obcokrajowca – najemca musi wskazać mieszkanie, do którego się przeprowadzi po opuszczeniu Twojego lokalu. Cudzoziemiec poddaje się wówczas dobrowolnej egzekucji, a jego eksmisja uzyskuje klauzulę wykonalności. Taką umowę musisz jednak poświadczyć u notariusza.
  2. Kaucja – dotyczy to oczywiście także naszych rodowitych najemców. Kaucja to stosunkowo prosty środek, który ogranicza ryzyko, a w razie ewentualnych zniszczeń pokryje koszty remontu.
  3. Dokument potwierdzający zatrudnienie i wysokość zarobków – aby mieć pewność, że Twój najemca jest wypłacalny i posiada stabilną sytuację życiową, która pozwoli mu na regularne opłacanie czynszu, możesz zapytać go o dokument potwierdzający wysokość zarobków.
  4. Ubezpieczenie mieszkania na wynajem – dzięki takiemu rozwiązaniu skorzystasz z natychmiastowej pomocy w razie zniszczeń. Co więcej, wiemy, że gdy nie wynajmujesz, nie zarabiasz. Dlatego jeśli w wyniku zniszczenia Twoje mieszkanie nie będzie nadawało się do użytku i nie będziesz mógł go wynająć komuś innemu, wypłacimy Ci pieniądze w wysokości dwumiesięcznych kosztów najmu.
     
Zespół Nationale-Nederlanden 26.11.2020