Wymiana butli gazowej może być szybka i bezpieczna

Gaz w butli to wciąż jedno z najbardziej popularnych źródeł energii do zasilania kuchenek, zarówno w gospodarstwach domowych, na działkach, jak i w gastronomii. Może być wykorzystywany także na cele ogrzewania. Wymiana zużytej butli wymaga jednak przestrzegania pewnych zasad bezpieczeństwa. Warto również ubezpieczyć się od ewentualnych szkód, jakie może wywołać jej złe użytkowanie.

Gaz płynny to ekologiczne źródło energii, po które wciąż chętnie sięgamy. Dzięki możliwości napełniania nim butli i transportowania nawet na większe odległości możliwe jest wykorzystanie gazu w lokalizacjach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej czy innego źródła energii. Użytkowanie butli z gazem  związane jest z przestrzeganiem przepisów i zasad bezpieczeństwa, jednak wciąż istnieje wiele wątpliwości dotyczących tego, jak obchodzić się z tego rodzaju zbiornikiem. Czy jest ubezpieczenie, które ochroni Cię np. przed skutkami błędu popełnionego przy jego wymianie?

Butla z gazem – o czym musisz pamiętać?

Butla gazowa wykorzystywana w gospodarstwach domowych czy w gastronomii zazwyczaj wypełniona jest mieszanką dwóch gazów: propanu i butanu. Istnieją liczne regulacje, które mówią, w jakiego rodzaju budynkach można je stosować. Ogrzewanie gazowe z butli kojarzy się przede wszystkim z kamienicami i starym budownictwem. Może być stosowane też w budynkach wielorodzinnych, ale o określonej wysokości (do 12 metrów) lub liczbie kondygnacji (cztery). Musisz również pamiętać, że nie wolno łączyć ogrzewania gazem z butli z korzystaniem z gazu z sieci miejskiej, ponieważ jest to szczególnie niebezpieczne.

Zobacz też: Bezpieczeństwo przeciwpożarowe domu 

Butle gazowe do domu – jakie wybrać?

Butle gazowe mogą występować w różnych rozmiarach, w zależności od tego, ile gazu zużywa gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo. Najpopularniejsze są:

  • butla gazowa 3 lub 5 kg – lekka, łatwa w przenoszeniu, idealna na wyjazdy turystyczne lub do dwupalnikowej kuchenki gazowej,
  • butla gazowa 11 kg – butla do domu i dla małej gastronomii,
  • butla gazowa 33 kg – gaz w butli o tej pojemności wykorzystywany jest do ogrzewania, np. wody.

O czym musisz jeszcze bezwzględnie pamiętać? O tym, że butlę na gaz powinieneś kupować wyłącznie z pewnych i legalnych źródeł. W trakcie zakupu sprawdź, czy butla ma odpowiednie oznakowanie, plomby i nazwę producenta w widocznym miejscu. Zawartość butli jest pod wysokim ciśnieniem, dlatego powinna ona być wyposażona w uchwyty i zabezpieczenia uniemożliwiające upadek i rozszczelnienie. Ważne jest także miejsce oraz sposób przechowywania – powinno być to miejsce zacienione, z dala od źródeł ciepła (grozi wybuchem), osłonięte przed opadami i przeciągami. Ponadto butla powinna stać pionowo.

Wymiana butli gazowej w domu

Najbezpieczniej będzie, jeśli butla z gazem wymieniona zostanie przez dostawcę. Wtedy będziesz miał pewność, że zachowane zostały wszystkie zasady bezpieczeństwa. Jeśli musisz zrobić to samodzielnie, to w pierwszej kolejności sprawdź uszczelki reduktora ciśnienia i zaworu. Od ich stanu zależy bowiem Twoje bezpieczeństwo. Następnie użyj opasek zaciskowych, które odetną przepływ gazu, pozwalając na podłączenie elastycznym wężykiem nowej butli do zaworu. Po wszystkim sprawdź, czy gaz się nie ulatnia.

Wymiana butli z gazem a ubezpieczenie

Jeśli butla na gaz to główne źródło ogrzewania, warto, abyś zainwestował w ubezpieczenie nieruchomości. Dobrze dobrana polisa zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i spokój podczas korzystania z tego źródła energii. Zazwyczaj polisa mieszkaniowa obejmuje ochronę oraz rekompensatę pieniężną w przypadku eksplozji. Dzięki temu zagwarantujesz sobie poduszkę finansową, gdyby konieczna była naprawa urządzeń lub usunięcie uszkodzeń konstrukcji budynku spowodowanych złym użytkowaniem lub wadliwą konstrukcją butli z gazem. Skontaktuj się więc z nami i sprawdź korzyści ubezpieczenia domu i mieszkania u przedstawiciela lub, nie wychodząc z domu, poznaj ofertę ubezpieczenia mieszkania i domu online

Jeśli jesteś natomiast właścicielem wynajmowanego mieszkania, koniecznie sprawdź w umowie najmu warunki OWU i zakres ubezpieczenia mieszkania na wynajem. Odpowiednie zabezpieczenie to spokój ducha oraz oszczędność czasu i nerwów, zarówno dla Ciebie, jak i najemcy.

Zobacz też: Ubezpieczenie najemcy – OC najemcy dostępne online
 

Zespół Nationale-Nederlanden 26.11.2020