Instalacja gazowa – czy jest bezpieczna?

Jakie musisz spełnić formalności, aby móc podłączyć swój dom do sieci gazowej? Podpowiadamy Ci, jak taki proces powinien przebiegać.

Wykonując instalację gazową, przede wszystkim musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wybierz sprawdzonych fachowców, posiadających odpowiednie kwalifikacje, oraz regularnie zlecaj przeglądy okresowe.

Instalacja gazowa jest niezbędna, aby dostarczyć Ci gaz, który możesz wykorzystać do gotowania czy ogrzewania mieszkania. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, jeśli chcesz bezpiecznie korzystać z instalacji gazowej w swoim domu.

Projekt instalacji gazowej – podstawowe informacje

Wybierając gaz jako główne źródło energii w domu, warto, abyś zadbał o swoje bezpieczeństwo już na etapie projektowania oraz podczas późniejszej budowy. Instalacja gazowa powinna być zbudowana ze stalowych rur (dotyczy zewnętrznej części instalacji), odpowiednio ze sobą połączonych poprzez spawanie, oraz rur miedzianych, łączonych poprzez lutowanie (instalacja wewnętrzna). Rury instalacji gazowej prowadzi się na zewnątrz ścian, unikając ich prowadzenia wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych oraz połączeń z innymi instalacjami. Nie rozprowadza się ich pod fundamentami ani w środku fundamentów.

Przewody prowadzone w pomieszczeniach, w których nie ma wentylacji, powinny być ułożone w stalowej rurze osłonowej bez szwu. Odcinki przewodów prowadzone w ścianach konstrukcyjnych, w tym również stropach, należy zabezpieczyć rurami osłonowymi. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia przewodu z gazem jest znacznie mniejsze. Powinieneś przestrzegać tych kilku zasad. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia Twojego bezpieczeństwa, związanego z eksploatacją sieci gazowej.

Przyłączenie do sieci gazowej

Aby móc przyłączyć się do sieci gazowej, musisz wystąpić z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia (jest ono regulowane przez Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2 lipca 2010 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego). Instalację gazową może wykonać osoba z uprawnieniami energetycznymi w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych. Zanim jednak zatrudnisz fachowca, musisz dopełnić formalności związanych z wnioskiem. Powinieneś określić w nim planowany termin odbioru gazu, moc przyłączeniową oraz wartość planowanego odbioru gazu w ciągu roku. Dołącz do niego oświadczenie o posiadaniu prawa do korzystania z obiektu, plan zabudowy (lub szkic sytuacyjny) oraz propozycję lokalizacji punktu wyjścia instalacji gazowej. Nie zapomnij również o dostarczeniu planu sytuacyjnego. Jeśli Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, będziesz mógł zlecić specjaliście przygotowanie projektu, który jest niezbędny do wystąpienia o pozwolenie na budowę. Po pozytywnym zaopiniowaniu projektu przez nadzór budowlany firma instalacyjna może przystąpić do wykonania instalacji. Uprawomocnione pozwolenie jest podstawą do wybudowania przyłącza gazowego. Pamiętaj, że zatrudnienie osób z odpowiednimi uprawnieniami oraz kompetencjami ma ogromny wpływ na Twoje późniejsze bezpieczeństwo.

Instalacja gazowa a okresowe przeglądy

Instalacje gazowe wymagają okresowych, corocznych przeglądów. Kontrolę instalacji powinny przeprowadzać osoby posiadające niezbędne uprawnienia. W czasie kontroli zwróć uwagę na to, czy oby na pewno jest ona solidnie przeprowadzana, bo przecież m.in. od tego zależy bezpieczeństwo Twoje i innych domowników. Sprawdzeniu powinny podlegać wszystkie urządzenia, które zasilane są gazem, jak również drożność przewodów wentylacyjnych oraz spalinowych.

Bezpieczny gaz – zapewnij sobie wsparcie na wszelki wypadek

Chociaż instalacje gazowe i przyłącza do nich wykonują specjaliści, nie możesz przewidzieć, jak będzie działać instalacja gazowa w Twoim domu. Możesz za to ubezpieczyć się na wypadek awarii instalacji gazowej w domu lub w mieszkaniu (także jeśli korzystasz ze zbiorników na gaz). Wybierz nasze ubezpieczenie domu i mieszkania, a zapewnimy Ci wsparcie na wypadek wystąpienia szkody w mieniu. Możesz liczyć też na naszą praktyczną pomoc po szkodzie, w tym organizację i pokrycie kosztu przeglądu technicznego.

Pamiętaj, że pieniądze wypłacimy tylko wtedy, gdy instalacja przeszła wszystkie wymagane prawem odbiory techniczne i jeśli regularnie robiłeś jej przeglądy techniczne. Dodatkowo wyłączone z ochrony ubezpieczeniem są szkody, za naprawę których odpowiada administracja budynku wielomieszkaniowego bądź służby pogotowia technicznego.

Jeśli obawiasz się wybuchu gazu, pomyśl nad naszym ubezpieczeniem na życie. Z reguły instalacje gazowe są bezpieczne dla użytkowników, ale nie możesz przewidzieć wszystkiego, co może się wydarzyć z winy innych osób korzystających z instalacji w tym samym budynku, np. gdy mieszkasz w bloku. Jesteś pewien, że sąsiedzi tak samo jak Ty dbają o to, aby ich kuchenki czy piecyki były szczelne i w stu procentach sprawne? Zamiast się zastanawiać, co może się stać, kup ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego, a w razie potrzeby zapewnimy Ci wsparcie finansowe. A jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku Cię zabraknie, zapewnimy Twoim bliskim odpowiednie wsparcie.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020