Pralka – jaka jest najlepsza? Jaką kupić?

Szukasz pralki, ale nie masz pojęcia, jaka jest najlepsza? Chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo podłączyć pralkę, aby uniknąć zalania? Sprawdź!

Chcesz kupić nową pralkę, ale nie wiesz, którą wybrać? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego urządzenia. Poznaj funkcje nowoczesnych modeli oraz dowiedz się, jak prawidłowo podłączyć pralkę, aby uniknąć zalania.

Pralka to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia domu, niezależnie od liczby domowników. Współczesne modele są bardzo zróżnicowane pod względem cech oraz funkcji, co sprawia, że znalezienie właściwego sprzętu jest niemałym wyzwaniem. Przed zakupem musisz określić swoje potrzeby oraz zastanowić się, gdzie postawisz swoją pralkę. Od tego bowiem uzależniony jest wybór konkretnego modelu.

Jaką pralkę kupić?

Przed zakupem pralki musisz wiedzieć, gdzie będzie zainstalowana. Odpowiedź na to pytanie pozwoli określić typ oraz wymiary modelu.

Pralka do zabudowy a wolnostojąca

Pierwszą opcją jest pralka do zabudowy, którą dopasujesz do innych sprzętów i mebli w domu. Musisz jednak pamiętać, że konstrukcja zabudowy z góry określa konkretne wymiary pralki. W tym przypadku znalezienie pasującego sprzętu może być kłopotliwe, zazwyczaj wiąże się też z wyższymi kosztami. Drugą opcją jest pralka wolnostojąca, którą możesz ustawić w dowolnym miejscu.

Pralka ładowana od góry lub od przodu

Kolejnym ważnym kryterium decydującym o wyborze pralki, jest sposób jej ładowania. Do wyboru masz sprzęty ładowane od góry lub od przodu. Pralki ładowane od przodu są dość szerokie i wymagają więcej przestrzeni, dlatego do małych łazienek rekomendowane są modele ładowane od góry, które są dużo węższe.

Głębokość i pojemność pralki

W ofercie producentów znajdziesz modele w wersji standardowej, slim, a także super slim. Standardowe posiadają głębokość 50 cm, slim około 40 cm, a super slim poniżej 40 cm. Właściwy wariant powinieneś dostosować do przestrzeni, jaką możesz zagospodarować.

Pojemność bębna pralki może być bardzo zróżnicowana. Dobór właściwej opcji powinien być podyktowany liczbą domowników. W przypadku rodzin z dziećmi warto wybrać pralkę o jak największej pojemności, a ta może wynosić nawet 10 kg. Standardem jest ładowność wynosząca 5-8 kg.

Poziom hałasu pralki podczas pracy

Jeśli szukasz sprzętu, który będzie odpowiednio cichy, koniecznie sprawdź poziom hałasu, jaki może generować Twoja przyszła pralka. Średni poziom hałasu podczas prania wynosi około 50 dB, natomiast podczas wirowania około 70 dB.

Programy prania i funkcje dodatkowe

Nowoczesne modele pralek mają bardzo zróżnicowane programy prania. Najczęściej spotykane są programy do prania bawełny, ubrań delikatnych, czarnych, syntetycznych, wełnianych oraz sportowych. Znajdziesz także pralki mające specjalne programy do prania firanek, butów, jeansów, koszul, a nawet pierza. Dopasuj wariant pralki, który będzie posiadał programy dopasowane do Twoich potrzeb.

Poszukując dobrej pralki, możesz spotkać się z wieloma przydatnymi funkcjami, podnoszącymi komfort użytkowania tych urządzeń. Na przykład z możliwością dodawania odzieży w trakcie prania czy funkcją czyszczenia bębna, pozwalającą na skuteczne pozbycie się resztek detergentów oraz brudu z wnętrza urządzenia.

Jak zamontować pralkę?

Samodzielne podłączenie pralki nie jest trudne. Prawidłowo zamontowana pralka powinna być ustawiona w taki sposób, aby podejście do niej było proste i możliwie najkrótsze. Pion kanalizacyjny powinieneś znaleźć w łazience. Ustaw pralkę w pobliżu kanalizacji, a następnie:

  1. Zakręć główny zawór wody i odkręć kran w łazience, aby spuścić nadmiar wody.
  2. Przygotuj instrukcję montażu i dokładnie sprawdź, skąd musisz usunąć zabezpieczenia transportowe.
  3. Przygotuj węże do pobierania i odprowadzania wody. Gumowy załóż na zawór zimnej wody i zaciśnij metalowym pierścieniem. Wąż odpływowy wsuń do rury odpływowej znajdującej się w ścianie.
  4. Wypoziomuj pralkę, dostosowując ją do podłoża. Jeśli chcesz zniwelować drgania i hałas, pomyśl o zakupie dodatkowej maty antywibracyjnej.

Nawet dobrze zamontowana pralka może się zepsuć i zalać Ci mieszkanie. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami takiego nagłego zdarzenia, kup u nas ubezpieczenie domu i mieszkania. Przeczytaj OWU i sprawdź, jakie wsparcie możemy Ci zapewnić, gdy przez zepsutą pralkę będziesz musiał wymienić podłogę albo pokryć koszt remontu zalanych pomieszczeń w mieszkaniu sąsiada z dołu.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020