Wynajem mieszkania – jaką umowę wybrać?

Wynajem mieszkania – okazjonalny, długoterminowy czy krótkoterminowy – wymaga odpowiedniej umowy. Podpowiemy, który rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy i jak możesz zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Posiadasz nieruchomość i chcesz zarobić na jej wynajmie? Dowiedz się, jaką umowę najmu wybrać i jak zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Kluczem do sukcesu przy wynajmie mieszkania jest dobrze sporządzona umowa. Koniecznie musisz wybrać jej odpowiedni rodzaj i zawrzeć w niej niezbędne elementy. Powinieneś też zabezpieczyć się na przykrą ewentualność, np. na wypadek zniszczeń lub włamania. Sprawdź, jak to zrobić.

 

Jak wynająć mieszkanie – co powinna zawierać umowa najmu?

Znalezienie dobrego najemcy nieruchomości to pierwszy krok. Ustalenie warunków najmu, szczegółów płatności i wysokości czynszu to kolejne kroki. Przypieczętowaniem najmu jest oczywiście zawarcie umowy, która powinna być sporządzona na piśmie. Umowa wynajmu mieszkania regulowana jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. Wynika z nich, że powinna ona zawierać takie elementy, jak:

 • dokładne oznaczenie stron umowy, czyli najemcy oraz wynajmującego,

 • przedmiot najmu,

 • data przekazania mieszkania oraz czas trwania umowy,

 • cel najmu,

 • kaucja oraz kwota i terminy płatności,

 • obowiązki stron,

 • zasady wypowiedzenia umowy,

 • inne integralne elementy (np. protokół zdawczo-odbiorczy),

 • podpisy obu stron umowy.

 

Wynajem mieszkania – który rodzaj umowy jest dla Ciebie?

Znasz już wszystkie elementy, które powinna zawierać umowa wynajmu mieszkania. Sprawdź teraz, który rodzaj umowy będzie dla Ciebie najlepszy. Przed wyborem umowy najmu musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: na jaki czas chcesz wynająć nieruchomość oraz w jakim celu? Jeśli chcesz wynająć lokal na z góry ustalony okres, powinieneś sporządzić umowę na czas określony. Jej cechą jest to, że po upływie okresu najmu nie jest przedłużana, a wynajmujący powinien opuścić lokal w terminie oznaczonym w umowie. To zatem dobra opcja, gdy decydujesz się np. na wynajem mieszkania dla studentów w okresie akademickim i chcesz ograniczyć rotację najemców.

W okresie wakacyjnym, gdy planujesz wynajem swojego mieszkania dla wczasowiczów, możesz skorzystać z umowy najmu na czas krótkoterminowy. Jeśli wybierzesz takie rozwiązanie, warto, abyś szczegółowo uregulował w umowie kwestię nie tylko rezerwacji, ale również jej ewentualnego odwołania. W ten sposób zabezpieczysz się przed możliwą stratą pieniędzy.

Umowa najmu na czas nieokreślony, jak sama nazwa wskazuje, jest zawierana na nieokreślony czas. Jej zakończenie następuje wskutek wypowiedzenia umowy którejś ze stron. Pamiętaj, aby zawrzeć w umowie okres wypowiedzenia oraz określić, w jakiej formie należy je złożyć. Ten rodzaj umów stosują najczęściej właściciele mieszkań i domów, którym zależy na stałych i długoterminowych lokatorach.

Umowa najmu okazjonalnego jest szczególnym rodzajem umowy, gdyż w jej zapisach ograniczone są prawa lokatorów. Możesz wykorzystać ten rodzaj umowy tylko wobec osób fizycznych, które potrzebują lokum na cele mieszkaniowe. Umowa może być zawarta na okres maksymalnie 10 lat. Cechą charakterystyczną najmu okazjonalnego jest konieczność dołączenia do umowy załącznika w formie aktu notarialnego z oświadczeniem lokatora, w którym poddaje się on egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia i wydania lokalu używanego w terminie wskazanym w umowie. Ponadto najemca musi oświadczyć na piśmie, że posiada inny lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy najmu. Wspomniane wyżej oświadczenie ogranicza prawo najmującego do lokalu socjalnego lub zastępczego na wypadek wygaśnięcia umowy.

 

Wynajęcie mieszkania – jak powinieneś się zabezpieczyć?

Wynajmując mieszkanie, zapewniasz sobie dochód, który przewyższa zyski z każdej lokaty bankowej. Możesz bez obaw zarabiać w ten sposób, jeśli wykupisz dobre ubezpieczenie lokalu. Przy wynajmie mieszkania możesz ubezpieczyć nieruchomość (majątek) i jednocześnie skorzystać z OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie zabezpiecza Ciebie, jako właściciela, oraz lokatora korzystającego z lokum.

Ubezpieczenie mieszkania i domu na wynajem zapewni Ci wsparcie w różnych nieprzewidzianych sytuacjach. Dzięki polisie możesz liczyć na:

 • wypłatę pieniędzy w przypadku zdarzeń losowych, np. pożaru, zalania, huraganu,

 • odszkodowanie za zniszczenie nieruchomości oraz rzeczy ruchomych (szczegóły sprawdź w OWU),

 • wypłatę pieniędzy w przypadku kradzieży z włamaniem lub wandalizmu,

 • ubezpieczenie OC dla najemcy w związku z użytkowaniem lokalu przez osoby trzecie,

 • pakiet assistance, który pokryje koszty m.in.: transportu czy dozoru mienia na wypadek zdarzenia, transportu i zakwaterowania najemcy oraz jego rodziny w hotelu,

 • samodzielne ustalenie limitów dla poszczególnych ryzyk.

Jeśli decydujesz się na wynajem na czas określony lub nieokreślony, możesz skorzystać dodatkowo z Pakietu Premium. W sytuacji, gdy zdarzenie losowe spowoduje, że lokal tymczasowo nie będzie nadawał się do zamieszkania i będzie wymagał remontu, lokatorzy będą musieli się wyprowadzić. Wtedy pokryjemy koszty wynajmu mieszkania zastępczego dla nich i stratę wynikającą z przerwy w wynajmowaniu lokum, a także zapewnimy pomoc w szukaniu nowych najemców. Sprawdź, jak możemy Cię wesprzeć w ramach ubezpieczenia i pakietów dodatkowych!

Masz już umowę najmu, określiłeś jej rodzaj? Czas zapoznać się z zaletami kompleksowego ubezpieczenia dla wynajmujących.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020