Płytki szklane do kuchni – jak o nie dbać?

Szklane płytki to piękny i funkcjonalny element wystroju wnętrz. Coraz częściej zdobią ściany kuchni w nowoczesnych aranżacjach. Poznaj sposoby ich pielęgnacji, aby szklane płytki w kuchni posłużyły Ci jak najdłużej.

Płytki szklane to ciekawy sposób na wykończenie każdej kuchni. Stonowane barwy i wzory sprawdzą się w tradycyjnie urządzonym wnętrzu, a oryginalne grafiki i jaskrawe kolory podkreślą charakter nowoczesnego pomieszczenia. Szklane płytki wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, aby długo wyglądały jak nowe.

Szklane płytki do kuchni to ciekawa opcja, jeśli znudziły Ci się tradycyjne kafelki lub panele. Dzięki nim uzyskasz elegancki, nowoczesny i atrakcyjny wystrój przy minimalnym wysiłku. Szklane kafelki to dekoracja, dzięki której stworzysz klimatyczne wnętrze. Pewnie zastanawiasz się, jak je czyścić i pielęgnować, aby posłużyły jak najdłużej w niezmienionej postaci. Sprawdź!

Płytki szklane do kuchni – wygoda przede wszystkim

Decydując się na zmianę wystroju, na pewno szukasz oryginalnych rozwiązań, które pozwolą Ci nie tylko stworzyć ciekawy klimat, ale które będą również funkcjonalne. Jedną z takich opcji są płytki szklane na ścianę, które podbijają ostatnio rynek i zachwycają dekoratorów wnętrz. Jest to też rozwiązanie dla Ciebie, jeśli szukasz naturalnych materiałów.

Jedyna obawa, jaką budzą szklane kafelki, dotyczy tego, czy będą one łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu. W kuchni bardzo łatwo zabrudzić ścianę tłuszczem czy sosem z pomidorów. Z pewnością nieobcy jest Ci też osad na szafkach. Jaki ma to wpływ na szklane płytki w kuchni?

Jeśli obawiasz się zniszczeń, nawet tych niezwiązanych z Twoją pracą w kuchni, jak zalanie mieszkania czy uszkodzenia sprzętów, które może bezpośrednio doprowadzić do uszkodzenia ścian i znajdujących się na nich płytek, rozważ wykupienie lub rozszerzenie o dodatkowy pakiet posiadanego ubezpieczenia domu i mieszkania. Szklane płytki, mimo że są trwałe, mogą się rozbić. Wybierz nasze ubezpieczenie, a sfinansujemy ewentualny remont i pokryjemy koszty pracy ekipy remontowej, jeśli przytrafią Ci się sytuacje opisane w OWU. Zapewni Ci to poczucie bezpieczeństwa i wyeliminuje strach przed ponownym inwestowaniem w to, co naprawdę uważasz za niezbędne, oraz to, co ci się podoba. Sprawdź szczegóły i wybierz pakiet dodatkowy, który zaspokoi Twoje potrzeby!

Płytki szklane na ścianę – materiał łatwy w czyszczeniu

Kupując szklane płytki do kuchni, możesz zdecydować się na ich montaż na ścianie między blatem a szafkami kuchennymi. To miejsce najbardziej narażone na zanieczyszczenia, zwłaszcza w okolicach kuchenki czy płyty gazowej.

Pryskający tłuszcz z patelni, sos pomidorowy czy sok z buraków może doprowadzić do powstania trwałych plam na tradycyjnej glazurze. Jednak szklane płytki mają tę przewagę, że są odporne na tego typu zanieczyszczenia, choć wyraźnie widać na nich brud, odciski palców czy tłuste zacieki.

Regularne czyszczenie i wycieranie płytek do sucha to podstawa. Dlatego do ich czyszczenia najlepiej na bieżąco wykorzystuj gumową ściągaczkę do szyb i ręcznik papierowy. Podczas gotowania łatwo zbierzesz w ten sposób skroploną parę i zapobiegniesz powstawaniu zacieków. Możesz je też szybko wyczyścić przy pomocy wilgotnej ściereczki z odrobiną detergentu. W ten sposób umyjesz nawet szklane płytki lustrzane.

Jak usunąć trudne zabrudzenia ze szklanych płytek?

Szklane płytki na ścianie, które nie były czyszczone przez długi czas, mogą wymagać trochę więcej wysiłku, jeśli będziesz chciał je dokładnie oczyścić. Podstawowa zasada to brak tarcia. Powierzchnie szklane narażone są na przywieranie brudu, który, gdy zaschnie, może być naprawdę trudny do usunięcia.

Do mycia szkła najlepiej używaj wyłącznie specjalnych ściereczek wykonanych z mikrofibry. Musisz zwrócić również uwagę na wykorzystywane detergenty. Bezpieczne są płyny do mycia szyb, ale musisz unikać środków z drobinkami trącymi, które mogą doprowadzić do zmatowienia szkła. Do czyszczenia szkła nie powinieneś używać również środków z acetonem, benzyną czy kwasami. Jeśli walczysz z zaschniętym zabrudzeniem, najpierw namocz je dużą ilością wody. Kiedy brud zmięknie, łatwiej go usuniesz, bez szkodliwego skrobania.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020