Szkło do kuchni – jakie wybrać? Porady

Szukasz pomysłu na nowoczesną kuchnię? Szkło na ścianie nad blatem to świetna alternatywa dla płytek. Poznaj zalety i wady szkła do kuchni.

Aranżacja kuchni ze szkłem na ścianie prezentuje się bardzo efektownie. Szkło jest trwałe i łatwo je umyć. Dowiedz się, jakie szkło do kuchni wybrać i jak je prawidłowo zamontować.

Jaka powinna być nowoczesna kuchnia? Architekci wnętrz są zgodni: jasna, przestronna i minimalistyczna. Gładkie fronty i blaty, sprzęt AGD ukryty w zabudowie. Na podłodze szkliwiony gres, a co na ścianę nad blatem? Oczywiście panele ze szkła!

Szkło w kuchni – dlaczego warto?

Aranżacje ze szkłem na ścianie mają jedną wspólną cechę – sprawiają, że wnętrze wydaje się większe i bardziej przestronne. Gładkie tafle szkła odbijają światło całą swoją powierzchnią, przez co pomieszczenie jest jaśniejsze. Płytki na ścianie to również fugi, w których z czasem zbiera się tłuszcz, który bardzo trudno usunąć. Tłuste zabrudzenia znacznie łatwiej usuniesz ze szkła, ale musisz je czyścić po każdym gotowaniu. Idealnie czyste szkło w kuchni wymaga po prostu regularnego i dokładnego mycia. Możesz kupić szybę pokrytą specjalną folią, która minimalizuje powstawanie zabrudzeń.

Największą zaletą szkła jest prawie nieograniczona liczba aranżacji, jakie możesz z nim stworzyć. Zanim przejdziemy do stylu i wzornictwa, kilka słów na temat rodzajów szkła na ścianę. Najbezpieczniejsze i najbardziej trwałe jest szkło hartowane. Jest odporne na działanie wysokiej temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Jest też najdroższe – za metr kwadratowy szkła hartowanego zapłacisz ok. 200 złotych. Z kolei tafle szkła lakierowanego, które jest trwałe i odporne na zadrapania, kosztują ok. 150 złotych. Najtańsze jest szkło typu float – bezbarwne tafle o niższej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia – za metr kwadratowy zapłacisz poniżej 100 złotych.

 
 

Ubezpiecz dom/mieszkania online

Zapewnij sobie wspracie i pomoc po takich zdarzeniach jak: pożar, powódź, przepięcie, kradzież czy stłuczenie. Ubezpieczenie kupisz prosto i wygodnie online. 
 

Sprawdź cenę

Jakie szkło na ścianę w kuchni wybrać?

Ogromny wybór kolorów, szkło z motywem lub nadrukiem i przezroczyste – z jego pomocą możesz stworzyć taką kuchnię, o jakiej zawsze marzyłeś. W zależności od tego, jakie szkło wybierzesz, uzyskasz inny efekt dekoracyjny.

Szkłem przezroczystym możesz przykryć ścianę w wybranym kolorze. Modna ściana z gołych cegieł pokryta taflą przezroczystego szkła to hit wnętrzarski ostatnich sezonów.

Szkło matowe dostępne jest w wielu kolorach. Możesz dopasować odcień do koloru mebli lub blatów. Dostępne są również panele z nadrukiem, które nadadzą Twojej kuchni indywidualny charakter. Tutaj jedyne, co Cię ogranicza, to Twoja wyobraźnia.

Zobacz też: Szkło dekoracyjne - gdzie wykorzystać tłuczone szkło i dekoracje ze szkła?

Montaż szkła na ścianie w kuchni

Szkło w kuchni montuje się na trzy sposoby – na śrubach, listwach lub dystansach. Szkło przezroczyste na dystansach to rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią zmiany. Tafla jest oddalona od ściany, więc możesz wsunąć za nią tapetę i samodzielnie ją wymieniać. Szkło możesz przykręcić na stałe do ściany śrubami, wówczas konieczne jest zastosowanie gumowych uszczelek. Ostatnia opcja to listwy na linii blatu i górnych szafek, w które wsuwa się panel szklany i odpowiednio zabezpiecza.

Przestrzeń między szkłem a ścianą w kuchni powinna być odpowiednio uszczelniona, wówczas brud i kurz nie będą gromadzić się pod krawędziami tafli. Najczęściej używa się do tego silikonu lub specjalnych podkładek. W taflach musisz uwzględnić miejsca na gniazdka i włączniki oświetlenia nad blatem. Szkło na ścianę zamawia się pod konkretny wymiar – trzeba go wykonać precyzyjnie, dlatego najlepiej skorzystaj z usług firmy, która oferuje pomiar, dostarczenie i montaż szkła.

Szkło do kuchni jest piękne i funkcjonalne, ale również drogie. Jest to element wyposażenia wnętrza, który zamontowany jest na stałe, zatem gdy w kuchni powstanie szkoda, której usunięcie będzie wymagało demontażu tafli lub w wyniku szkody zostanie ono zniszczone, wówczas ubezpieczenie domu i rzeczy ważnych pokryje również ten koszt. Możesz dowolnie wyposażyć swoje mieszkanie. Gdy masz dobrze dobrane ubezpieczenie, nie musisz rezygnować z modnych i efektownych rozwiązań, takich jak szkło w kuchni. Ubezpiecz swój dom i mieszkaj tak, jak tylko chcesz.

Szkło wygląda efektownie, ale nie jest niezniszczalne. Możesz zabezpieczyć się na wypadek, gdyby rozbite szkło wyrządziło Ci krzywdę. Sprawdź w OWU ubezpieczenia NNW, jak będziemy mogli Cię wesprzeć, gdy doznasz uszczerbku na zdrowiu w nieszczęśliwym, nagłym zdarzeniu.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020