Szkło dekoracyjne – jakie są rodzaje?

Szukając pomysłu na elegancki i oryginalny wystrój wnętrz, możesz sięgnąć po szkło dekoracyjne. Jest to ciekawy i funkcjonalny materiał nadający się do wnętrz urządzonych w różnym stylu. Sprawdź!

Szkło ozdobne możesz wykorzystać niemal w każdym pomieszczeniu. Pasuje do kuchni, łazienki, jak i do salonu czy sypialni. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia i osobiste upodobania. Szkło dekoracyjne ma różne rodzaje – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Szkło jako element dekoracyjny wykorzystywane jest od dawna. Pozwala uzyskać ciekawy efekt doświetlenia pomieszczeń, optyczną lekkość konstrukcji i wrażenie powiększenia przestrzeni. Szkło poddawane jest różnym procesom, które sprawiają, że jest bezpieczne i można je wykorzystać niemal w każdym pomieszczeniu. Buduje się z niego balustrady czy schody, które są elegancką i stylową ozdobą.

Szkło dekoracyjne, czyli wartościowa dekoracja

Elementy szklane, które występują w Twoim domu i mieszkaniu, powinieneś ubezpieczyć. To kruchy materiał i wykonane z niego wartościowe akcesoria dobrze jest zabezpieczyć przed zniszczeniem w wyniku działania Twojego, Twoich dzieci, gości czy zwierząt, ale również zdarzeń losowych czy włamań i kradzieży. Ubezpieczenie domu i mieszkania obejmie też elementy szklane, m.in. szyby oraz drzwi, oszklenia dachowe, lustra czy szklane elementy mebli. Zapewni Ci to spokój ich użytkowania, bo dzięki pieniądzom z ubezpieczenia będziesz mógł sprawnie naprawić zniszczone elementy. Przeczytaj w OWU, co dokładnie i na jakie sytuacje możesz ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia domu i mieszkania.

Dodatkowo jeśli chcesz zastosować w wystroju wnętrz szkło dekoracyjne, które jest trwałe, ale nie jest niezniszczalne, pomyśl też o ubezpieczeniu dla Ciebie i Twoich najbliższych. Sprawdź, jak będziemy mogli Was wesprzeć w ramach ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, gdy w wyniku wypadku tafla szkła rozbije się i zrobi Ci krzywdę.

Jakie szkło dekoracyjne wybrać?

Wzrost zainteresowania wykorzystaniem szkła jako dekoracji mieszkań i domów przyczynił się do rozwoju technologii obróbki tego materiału, dzięki czemu dziś na rynku możesz wybierać spośród rozmaitych rodzajów szkła, które różnią się grubością, wytrzymałością, kolorem, stopniem przeźroczystości czy strukturą powierzchni. Do najpopularniejszych należą: szkło float, float białe, szkło barwione w masie, satynowe, lacobel, laminowane, zbrojone, kominkowe, matowe, tłuczone, mrożone czy ornamentowe.

Szyba dekoracyjna poddawana jest wielu procesom, takim jak piaskowanie, lakierowanie, naklejanie folii, drukowanie, stapianie, żywicowanie czy uzyskiwanie efektów witrażowych, dzięki czemu możesz wybrać najbardziej odpowiadający Ci wzór i strukturę szyby.

Gdzie wykorzystać szkło dekoracyjne?

Szkło dekoracyjne na ścianę? Szyby ozdobne do mebli kuchennych? A może panel dekoracyjny szklany w sypialni? Lepiej wybrać bezbarwne, czy może kolorowe szkło dekoracyjne? Przedstawiamy najciekawsze możliwości zastosowania szkła dekoracyjnego:

  • Szkło dekoracyjne do kuchni to najczęściej wybierana opcja. Szkło w kuchni może przybierać wiele form: szyby ozdobne, panele ścienne zamiast kafli ceramicznych, panel szklany między blatem a wiszącymi szafkami. Szkło ozdobne do kuchni jest eleganckie, jego powierzchnia jest zazwyczaj gładka i nie wymaga skomplikowanego montażu. Jest też bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.
  • Szkło ozdobne do łazienki występuje w postaci kabin prysznicowych, luster lub okładzin ściennych. Jest zmywalne i nie przysparza trudności, jeśli chodzi o sprzątanie zacieków i osadów z mydła. Kolorowe szkło dekoracyjne ułatwia stworzenie wystroju łazienki wokół określonego stylu, np. morskiego.
  • Szkło dekoracyjne do salonu podkreśli nowoczesność tego wnętrza. Obrazy na szkle, panele ścienne dekoracyjne z naklejonymi grafikami czy szklane elementy mebli i dekoracje ze szkła na półkach prezentują się wyjątkowo interesująco. Szklane blaty ze zdobieniami lub bez podkreślą wystrój części jadalnej. Tłuczone szkło dekoracyjne to sposób na wyróżnienie półki w gablocie, drzwi przesuwnych w szafie, zabudowy całoszklanej czy pomysł na oryginalną ściankę działową, która wciąż będzie przepuszczać promienie słoneczne i nie zaciemni pomieszczenia.
Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020