Żelazko – jakie jest najlepsze? Jakie kupić?

Żelazko to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania. Jakie żelazko powinieneś więc wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Żelazko znajduje się na wyposażeniu praktycznie każdego domu. Jeszcze kilkanaście lat temu wybór urządzenia był znacznie ograniczony. Obecnie producenci oferują żelazka z wieloma dodatkowymi funkcjami, np. samooczyszczaniem czy wyrzucaniem pary, a także prasowaniem w pionie.

Wybór żelazka powinien być przede wszystkim podyktowany Twoimi potrzebami. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru przeanalizuj dokładnie, czego oczekujesz od tego rodzaju sprzętu. Czy lepsze będzie dla Ciebie żelazko tradycyjne, czy może lepiej sprawdzi się żelazko parowe. Pamiętaj też o tym, aby wybrać sprzęt zapewniający możliwie maksymalne bezpieczeństwo użytkowania, np. z opcją samoczynnego wyłączenia po określonym czasie bezczynności. Sprawdź, jakie żelazka są obecnie najchętniej wybierane i dlaczego, a także jakie zasady bezpiecznego używania tego sprzętu powinieneś znać.

Jakie żelazko kupić? Podstawowe parametry

Przede wszystkim żelazko powinno odpowiadać Twoim potrzebom. Jeżeli dużo prasujesz, szczególnie ubrań dziecięcych, zdecyduj się na żelazko parowe lub stację pary. Dlaczego akurat takie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie? Ponieważ para ma właściwości odkażające, a także pozwala na rozprasowanie nawet bardzo uporczywych zagnieceń.

Z kolei gdy w domu masz wiele ubrań z „trudnych” materiałów, np. lnianych czy z domieszką lnu, wybierz parownicę. Urządzenie to jest skuteczne i zarazem delikatne dla ubrań. Umożliwia zatem prasowanie nawet bardzo delikatnych tkanin i dzianin, a także odświeżanie grubych, zimowych płaszczy. Co ważne, pozwala na wykonywanie tych czynności w pionie, co jest ogromnym udogodnieniem. Możesz też zdecydować się na żelazko bezprzewodowe. Będzie ono idealne dla Ciebie, jeżeli nie lubisz ciągnących się po podłodze kabli.

Wybierając żelazko, zwróć uwagę na jego podstawowe parametry, a w szczególności:

  • moc żelazka – na użytek domowy zazwyczaj polecane są modele, których moc mieści się w przedziale od 2200 do 2600 W;
  • stopa żelazka – do wyboru są najczęściej: ceramiczne (odporne na zarysowania i dobrze przesuwają się po różnego rodzaju materiałach, choć trzeba uważać przy ich czyszczeniu, by ich nie uszkodzić), teflonowe (bardzo dobrze prowadzą się po materiale i nie powodują wyświecania, jednak łatwo jest je zarysować), stalowe (równie dobrze prowadzą się po materiale, jednak są trudne w utrzymaniu czystości), szafirowe (stosowane w najdroższych modelach, są wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia oraz doskonale radzą sobie z różnymi materiałami);
  • natężenie wyrzutu pary – na użytek domowy wystarczające są żelazka, które mają wyrzut pary ok. 40 g/min. Żelazko ze stacją pary ma wyrzut ok. 150 g/min. Pamiętaj, że żelazka mają dodatkowy przycisk uwalniający wyrzut pary, który może mieć wartość nawet 600 g/min.

Jakie żelazko wybrać? Zwróć uwagę na dodatkowe opcje

Możliwości masz naprawdę dużo. W pierwszej kolejności sprawdź, jaką pojemność ma zbiornik na wodę, a także czy żelazko ma opcję samooczyszczania z kamienia. Ciekawą opcją jest także system antywapienny, który pozwala na dłuższe zachowanie żelazka w dobrym stanie.

Bezpieczne użytkowanie żelazka – o tym koniecznie pamiętaj!

Z pewnością dobrze wiesz, czym grozi pozostawienie włączonego żelazka. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych sytuacji dla domowników. Dlatego wybierając żelazko, sprawdź dokładnie, czy ma opcję samoistnego wyłączenia się, gdy nie jest używane. Z reguły sprzęt tego typu wyłącza się po ok. 30 sekundach w pozycji poziomej i po nieco dłuższym czasie w pozycji pionowej. Pożar może być wywołany również przepięciem z sieci elektrycznej. Dlatego warto, abyś ubezpieczył się na wypadek takich zdarzeń, decydując się np. na ubezpieczenie domu i mieszkania. Pamiętaj, że możesz  wybrać ubezpieczenie podstawowe i dokupić również konkretne opcje dodatkowe. W dokonaniu wyboru na pewno pomoże Ci nasz konsultant.

Możesz też zapewnić sobie nasze wsparcie na inne wypadki, jak poparzenie. Nawet jeśli jesteś ostrożny przy prasowaniu, chwila nieuwagi wystarczy, by dotknąć rozgrzanej stopy urządzenia czy nieopatrznie poparzyć się parą. Sprawdź w OWU ubezpieczenia NNW, jak będziemy mogli Ci pomóc w podobnych sytuacjach.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020