Zmywarka – jaką wybrać? Jak podłączyć?

Szukasz odpowiedniej zmywarki do naczyń? Sprawdź, jak ją wybrać oraz podłączyć. Dzięki niej zużyjesz o wiele mniej wody niż przy zmywaniu ręcznym.

Zmywanie jest jedną z najbardziej uciążliwych czynności domowych. Nic więc dziwnego, że zmywarki do naczyń cieszą się dużą popularnością. Dowiedz się, jaką zmywarkę powinieneś wybrać oraz jak ją zamontować.

Zmywarka do naczyń stała się jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdej kuchni. Ceniona jest za wygodę użytkowania oraz oszczędność wody i czasu. Wybór odpowiedniego modelu może jednak stanowić kłopot, szczególnie że współczesne zmywarki dostępne są w rozmaitych wariantach. Sprawdź, jak znaleźć odpowiedni model, a następnie samodzielnie go zamontować.

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Wybór między zmywarką do zabudowy a sprzętem wolnostojącym to pierwszy krok do znalezienia idealnego modelu. Jeśli masz już urządzoną kuchnię, a w niej wolnostojące szafki, wybierz zmywarkę wolnostojącą. Możesz zdecydować się na biały lub srebrny front – w tym drugim przypadku lepiej będzie, jeśli wybierzesz wariant z powłoką zabezpieczającą przed odciskami palców. W przeciwnym razie Twoja srebrna zmywarka szybko zyska mało estetyczne plamy.

Z kolei zmywarka do zabudowy idealnie komponuje się z wyposażeniem kuchni. Mieści się pod blatem, jej front jest zintegrowany z ciągiem szafek kuchennych, a panel zazwyczaj pozostaje ukryty. Jest więc praktycznie niezauważalna. Zmywarkę do zabudowy musisz jednak wybrać na etapie projektowania kuchni, dzięki czemu określisz jej szerokość. Urządzenia najczęściej dostępne są w dwóch wariantach: o szerokości 45 lub 60 cm.

Jeśli w swojej kuchni nie masz miejsca na typowy model, możesz kupić mini zmywarkę, czyli urządzenie przypominające wyglądem kuchenkę mikrofalową i zajmujące podobną powierzchnię na kuchennym blacie lub w szafce.

Zobacz też: Jak samodzielnie zamontować i podłączyć zmywarkę do zabudowy? 

Jaka zmywarka będzie najlepsza?

Poszukując najlepszej dla siebie zmywarki, musisz przede wszystkim określić swoje potrzeby. Dla 1–2 osób wystarczającą opcją będzie sprzęt o szerokości 45 cm, w którym jednorazowo można umyć do 10 kompletów naczyń. Zmywarka o szerokości 60 cm sprawdzi się w przypadku większych rodzin. Dla nich również stworzone zostały programy ochrony przed dziećmi, dzięki którym nie można zmieniać programu ani otwierać zmywarki podczas pracy.

Oto kilka cennych rad, które przydadzą Ci się podczas zakupu zmywarki:

  • Pamiętaj, aby wybrać model o wysokiej klasie energetycznej, która obecnie liczy siedem pozycji, z czego najwyższa to A+++, a najniższa D.
  • Zwróć uwagę na głośność zmywarki. Wśród dostępnych modeli znajdziesz zmywarki z silnikiem bezszczotkowym, których maksymalna głośność wynosi 43 dB, przy czym standardowy szum w domu osiąga poziom 40 dB.
  • Sprawdź klasę zmywania i suszenia, świadczącą o skuteczności zmywarki. Modele mogą posiadać oznaczenie od A do G. Najdokładniej myją zmywarki z oznaczeniem A, które radzą sobie nawet z naczyniami z zaschniętymi resztkami jedzenia.
  • Nie zapomnij o sprawdzeniu wyposażenia zmywarki. Wybieraj model z koszami na kółkach lub prowadnicach, a także koszykami na sztućce, uchwyty na kieliszki oraz bocznymi, składanymi półeczkami na drobne naczynia.
  • Zwróć uwagę na panel sterowania, dzięki któremu możesz dowiedzieć się, czy brakuje odpowiednich detergentów oraz ile czasu pozostało do końca zmywania.

Jak samodzielnie podłączyć zmywarkę?

Do samodzielnego podłączenia zmywarki wystarczy kilka kroków:

  1. Zakręć główny zawór wodociągowy.
  2. Zamontuj trójdrogowy zawór czerpalny na przewodzie zimnej wody (po odmontowaniu baterii).
  3. Załóż baterię oraz przykręć węża zaworu do zaworu czerpalnego (najlepiej pod zlewozmywakiem, bez skrętów i zagięć).
  4. Podłącz do instalacji kanalizacyjnej bądź do syfonu pod zlewem.
  5. Podłącz do źródła prądu, w gnieździe posiadającym bolec ochronny i znajdującym się w odległości co najmniej 60 cm od miejsca poboru wody.

Zmywarka daje dużą wygodę, ale też może się zepsuć. Jeśli obawiasz się, że w wyniku awarii zmywarki będziesz musiał wyremontować kuchnię, ubezpiecz się. Przeczytaj OWU ubezpieczenia domu i mieszkania i sprawdź, w jakich sytuacjach będziemy mogli Ci pomóc, byś szybko usunął awarię i nie zrujnował domowego budżetu.

Zobacz też: Pralka - jaka jest najlepsza? Jaką kupić?

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020