Schody w domu – jakie wybrać? Rodzaje

Schody w domu jednorodzinnym i mieszkaniu wielopoziomowym powinny być dobrane do Twoich upodobań, jak i do konstrukcji budynku. Prawidłowy dobór formy i montaż zapewnią bezpieczeństwo ich użytkowania.

Schody to ważny element konstrukcyjny, który wpływa również na wystrój wnętrz. Możesz wybierać spośród różnych materiałów i form schodów, dlatego z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Nowoczesne schody w domu są nie tylko eleganckie, ale również funkcjonalne. Powinieneś też pamiętać, że muszą być bezpieczne. Dobrze wykonane i zamontowane schody w domu zapewniają przyczepność, są trwałe, łatwo utrzymać je w czystości, pasują do ogólnego wystroju domu oraz są przyjazne dla oka.

Pierwsza decyzja – schody w domu murowane czy gotowe?

Przygotowując projekt przyszłego domu, powinieneś zastanowić się, w którym miejscu chcesz umieścić schody i jakiego rodzaju materiał najbardziej będzie Ci odpowiadał. Betonowe schody w domu to jedna z opcji, która wymaga podjęcia decyzji już w chwili tworzenia schematu budynku. Pozwalają na uzyskanie ciekawych kształtów i są wytrzymałe. Mogą prowadzić do drzwi wejściowych, na piętro lub służyć do schodzenia do piwnicy.

Możesz zdecydować się również na schody modułowe, które nie wymagają wysiłku przy montażu. Instaluje się je podczas wykańczania budynku, bez konieczności ingerencji w konstrukcję. Sprawdzą się jako schody w małym domu, możesz zamontować je samodzielnie.

Jakie schody do domu będą najlepsze?

Schody produkowane są z różnych materiałów, które możesz dobrać do projektu domu. Różnią się sposobem pielęgnacji i wytrzymałością, więc wybierając schody dla siebie, zastanów się, jak często będą używane i jaki materiał będzie spójny z wystrojem wnętrz, który sobie zaplanowałeś. Do najpopularniejszych schodów domowych należą:

  • Schody drewniane – produkuje się je z dębu, buku, klonu, sosny czy świerku, dzięki czemu mają różne naturalne odcienie. Wymagają pielęgnacji środkami ochronnymi, aby nie zmieniały koloru, a drewno było ciągle w dobrym stanie. Lakier, bejca czy wosk podkreślą zarys słojów i ochronią powierzchnię przed zarysowaniami. Często występują jako schody modułowe. Możesz też zrobić je na zamówienie, co pozwoli na dostosowanie ich kształtu i wyglądu do Twoich upodobań.
  • Schody szklane – zyskują coraz więcej zwolenników. Pięknie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie właścicielom zależy na otwartej przestrzeni i dużej ilości światła. Do ich budowy wykorzystuje się trwałe szkło hartowane, pokrywa się je warstwą antypoślizgową, co chroni przed upadkiem ze schodów. Szklane schody zazwyczaj trzeba zamówić, więc możesz idealnie dopasować je do wnętrza, w którym mają się znaleźć.
  • Schody metalowe do domu – sprawdzą się tam, gdzie masz ograniczone miejsce, ponieważ mogą mieć praktycznie każdą formę. Dobrze, gdy stopnie wykonane są z drewna, aby wytłumić odgłos kroków.

Zadbaj o bezpieczeństwo użytkowników i wybierz schody ze szklaną balustradą, drewnianą lub metalową. Ten element będzie pięknie się prezentować i zapewni podparcie, a więc zwiększy bezpieczeństwo użytkowania schodów. Pamiętaj o zamontowaniu balustrady zwłaszcza wtedy, jeśli ze schodów mają korzystać dzieci lub osoby starsze!

Nowoczesne schody do domu – jaka forma i kształt?

Schody dwubiegowe są najczęściej wybieranym modelem. Są wygodne i łatwe w montażu. Wchodzenie po schodach jednobiegowych bez spocznika może być uciążliwe, więc lepiej montować je w niewielkich pomieszczeniach. Z kolei trójbiegowe sprawdzą się w dużych domach przy wysokich kondygnacjach.

Schody spiralne są efektowne, ale dość niewygodne dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Nie zniesiesz po nich większych pakunków czy mebli. Natomiast schody wachlarzowe to rozwiązanie do dużych przestrzeni, ponieważ po prostu zajmują dużo miejsca. Podświetlane schody to opcja ułatwiająca poruszanie się po nich po zmroku, co więcej, każde schody możesz podświetlić.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Decydując się na schody ze szkłem, zastanów się nad ich zabezpieczeniem. Poczucie bezpieczeństwa da Ci ubezpieczenie domu i mieszkania. Jeśli masz w domu małe dziecko, powinieneś rozważyć też ubezpieczenie NNW dla dziecka, które pokryje ewentualne koszty leczenia, gdyby maluch np. spadł ze schodów. Dzięki temu zabezpieczysz się na każdą okoliczność i będziesz mógł spać spokojnie.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020