Jak podłączyć zmywarkę krok po kroku?

Samodzielne podłączenie sprzętu kuchennego może przynieść dużo satysfakcji. Musisz jednak przeanalizować poszczególne kroki i zadbać o bezpieczeństwo podczas prac. Pomoże Ci to uniknąć zalania mieszkania.

Dzisiejszy wybór sprzętów i akcesoriów kuchennych sprawia, że przyrządzanie potraw staje się prawdziwą przyjemnością. Na szczęście zmywarki, których wybór na rynku jest ogromny, ułatwiają również szybkie i wygodne sprzątanie po posiłkach.

Wiele osób nie wyobraża sobie kuchni bez zmywarki. Jeśli masz dużą rodzinę, z pewnością docenisz możliwości, jakie daje zakup takiego sprzętu. Wraz z dostarczeniem urządzenia do domu pojawia się pytanie: jak podłączyć zmywarkę do instalacji wodno- kanalizacyjnej? Jak zamontować zmywarkę do zabudowy? Problemem może być też ewentualna awaria zmywarki, więc warto, abyś upewnił się, że Twoje ubezpieczenie pokrywa koszty napraw szkód powstałych w takich sytuacjach.

Jak zamontować zmywarkę wolnostojącą?

Duże znaczenie ma to, jaki model wybrałeś, ponieważ zmywarki różnią się rozmiarem i sposobem montażu. Większość modeli jest wolnostojąca, więc możesz umieścić je w dowolnym miejscu w kuchni. W przypadku zmywarek do zabudowy montuje się je w przystosowanej do tego szafce kuchennej, tak że w efekcie nie widać frontu urządzenia.

O ile kuchenka czy płyta gazowa muszą być zainstalowane w określonym miejscu, o tyle montaż zmywarki do naczyń nie jest tak bardzo ograniczony. Podłączenie do wody lub do gniazdka elektrycznego może zostać przedłużone. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu właściwego ciśnienia wody, dlatego nie montuj zmywarki zbyt daleko od pierwotnego podejścia wody.

Jak zamontować zmywarkę pod zabudowę w kuchni?

Jeśli kuchnia jest niewielka lub lubisz nieoczywiste rozwiązania, możesz zastanowić się nad zmywarką przystosowaną do zabudowy. Wymaga ona schowania jej pod materiałami, z jakich wykonano szafki kuchenne.

Gdy już wybierzesz miejsce, w którym stanie zmywarka, sprawdź poziomicą, czy stoi ona równo. To ważne, ponieważ każda nierówność może powodować złe rozprowadzanie i spływanie wody – za jakiś czas możesz znaleźć kałużę na podłodze, a urządzenie może z czasem coraz gorzej czyścić naczynia.

Podłączenie zmywarki do wody – o czym musisz pamiętać?

Zanim zaczniesz jakiekolwiek prace, musisz zakręcić główny zawór wody w mieszkaniu. Uchroni Cię to przed nieoczekiwaną powodzią. Po zakręceniu zaworu lepiej upewnij się, że w kranie rzeczywiście nie ma wody. Czasem nawet lekkie niedokręcenie zaworu może spowodować zalanie mieszkania. Następnie podłącz wąż odprowadzający wodę ze zmywarki do instalacji kanalizacyjnej za pomocą specjalnego syfonu. Przewód doprowadzający wodę możesz podłączyć do przewodu doprowadzającego zimną wodę do baterii za pomocą specjalnego zaworu. Upewnij się, że użyłeś uszczelek, które zapewnią szczelność połączeń. Wąż doprowadzający zapewni stały dopływ zimnej wody, a odpływowy odprowadzi nieczystości po zmywaniu do kanalizacji.

Jeśli masz w domu bardzo twardą wodę, zastanów się nad zainstalowaniem filtrów, które chronią przed gromadzeniem się kamienia w zmywarce i dzięki temu przedłużają żywotność urządzenia. Musisz upewnić się, że węże założone są prawidłowo, by uchronić się przed wyciekiem wody i problemami ze szczelnością w przyszłości. Następnie podłącz zmywarkę do prądu. Pamiętaj, że gniazdko powinno być uziemione i zabezpieczone przed kontaktem z wodą.

Najczęstsze awarie zmywarki

W zmywarce, jak w każdym urządzeniu mogą wystąpić awarie. Najczęstsze problemy związane są z rozszczelnieniem węży doprowadzających wodę i połączeń rur odprowadzających ścieki, przerwaniem uszczelek czy nieprawidłowym funkcjonowaniem pompy. Wszystkie te problemy mogą doprowadzić do zalania mieszkania i sąsiadów z dołu. Kup ubezpieczenie domu i mieszkania, a pomożemy Ci złagodzić skutki takich zdarzeń. Zapewnimy Ci pieniądze na pokrycie kosztów napraw oraz zakup nowego sprzętu, a sąsiadom wyślemy drobny podarunek z przeprosinami. Sprawdź w OWU, jak jeszcze działa ubezpieczenie.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020