Remont kuchni – jak ją odnowić? Porady

Kuchnia to serce domu, więc zapewne chcesz, aby odpowiadała Twoim potrzebom i była bezpieczną przestrzenią. Sprawdź, jak zrobić remont kuchni – zaplanuj prace i wybierz meble i sprzęty.

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale też urządzona tak, żeby domownicy mogli spędzać w niej czas z przyjemnością. Remont kuchni musi być przemyślany i przeprowadzony zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Sprawdź, jak to zrobić!

Remont kuchni w bloku to prawdziwe wyzwanie. Musisz uwzględnić niewielką powierzchnię i dobrze zaplanować rozmieszczenie sprzętów i mebli. Funkcjonalność to jedno, ale z pewnością zależy Ci także na tym, aby remont był tani. Dobrze przygotuj się do remontu kuchni, robiąc szczegółowy plan działania.

Ile trwa remont kuchni w domu jednorodzinnym? Jeśli zależy Ci na dokładności prac, lepiej będzie, jeśli na renowację poświęcisz więcej czasu. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć kuchnię w bloku, wystarczy Ci jeden weekend.

Tani remont kuchni po zdarzeniach losowych

Jeśli remont kuchni jest wymuszony skutkami awarii, to najpierw upewnij się, że posiadane przez Ciebie ubezpieczenie domu i mieszkania uwzględnia w takiej sytuacji wypłatę odszkodowania, które pozwoliłoby Ci odnowić kuchnię. Nie masz jeszcze ubezpieczenia mieszkania? Kup je u nas! Pieniądze z ubezpieczenia oraz rozbudowanych pakietów dodatkowych w przypadku awarii pokryją koszty pracy specjalistów, sprawdzenia instalacji, a nawet sprzątania po remoncie. Z kolei za remont małej kuchni w mieszkaniu, które wynajmujesz, zapłacisz odszkodowaniem z ubezpieczenia mieszkania na wynajem. Przeczytaj OWU i dowiedz się, w jakich konkretnie sytuacjach będziemy mogli Ci pomóc i jak możemy Cię wesprzeć.

Jak sprawnie odnowić kuchnię?

Przede wszystkim musisz dobrze przemyśleć wszystkie etapy remontu kuchni i zakres planowanych prac. Zazwyczaj decyzję o remoncie podejmuje się wtedy, gdy chce się zmienić coś więcej niż tylko kolor ścian. Zastanów się, czy obecny układ mebli i sprzętów i przestrzeni do pracy Ci odpowiada i jest funkcjonalny. Przemyśl też, czy możesz jeszcze lepiej rozplanować układ kuchni, biorąc pod uwagę nie tylko ustawienie mebli, kuchenki, zmywarki, lodówki czy innych sprzętów, ale też np. przestrzeń na domowy zielnik, kwiaty i drobiazgi. Pamiętaj, żeby przy aranżacji uwzględnić sąsiedztwo poszczególnych urządzeń, ale też to, czy stoją prawidłowo względem okien i drzwi itp. Wszystko to wpływa nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na wygodę użytkowania tego pomieszczenia. Remont kuchni to wieloetapowy projekt, zacznij go od planowania.

Zob. Piekarnik obok lodówki - czy mogą stać razem? - Nationale-Nederlanden

Remont małej kuchni w bloku

Gdy już wiesz, jak ma wyglądać Twoja nowa kuchnia, remont powinien pójść szybko. Jeśli chcesz kupić nowe meble lub sprzęt, musisz dokładnie zmierzyć całe pomieszczenie. Pamiętaj, że centymetr lub dwa mogą mieć ogromne znaczenie. Kuchnie często mają niecodzienny kształt, na przykład litery „L”, co wymusza określony układ mebli. Jednak nawet wtedy możesz pozwolić sobie bycie kreatywnym, wybierając niecodzienne rozwiązania, kolory i wzory.

Poza odpowiednim ustawieniem sprzętu, rozmieszczeniem szafek i szuflad duże znaczenie ma także usytuowanie blatu roboczego. Jeśli jesteś osobą wysoką, możesz podwyższyć blat, co wpłynie na komfort pracy. Zadbaj też o to, żeby blat roboczy był jak najbliżej sprzętów, których używasz np. do przygotowywania jedzenia, byś nie musiał składników kroić po jednej stronie kuchni, a gotować – po drugiej.

Remont kuchni w bloku z wielkiej płyty ograniczony jest zazwyczaj przez wielkość pomieszczenia, ale kolor ścian i płytki zmienić możesz bez trudu. W nowoczesnych aranżacjach dużą popularnością cieszą się jasne ściany i mocny akcent kolorystyczny w postaci kolorowego sufitu lub jednej ściany w wyrazistym kolorze. Pamiętaj, że w bardzo małych kuchniach lepiej postawić na jasny kolor ścian i mebli, a akcent kolorystyczny wprowadzić np. roślinami czy elementami wyposażenia (w tej roli mogą sprawdzić się kolorowe kubki czy oryginalne pojemniki na produkty sypkie, które ustawisz na blacie).

Ważnym etapem remontu kuchni jest podjęcie decyzji, które prace możesz i chcesz wykonać samodzielnie, a które wolisz zlecić specjalistom. Jeśli planujesz modernizację instalacji elektrycznej i hydraulicznej, lepiej zostaw to fachowcom. Nieprawidłowo przeprowadzone prace mogą być przyczyną awarii i uniemożliwić wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia w przyszłości. Również jeśli nie masz doświadczenia w pracach z gładziami, tynkami czy układaniem podłóg, jeśli zależy Ci na jakości wykonanych prac, lepiej zatrudnij do tego ekipę remontową.

Czujesz się na siłach, żeby samodzielnie odnowić kuchnię? Zanim zaczniesz docinać płytki i wspinać się po drabinie, żeby zamocować meble i oświetlenie, kup ubezpieczenie NNW, a wesprzemy Cię, gdy nie wszystko pójdzie zgodnie z planem i podczas prac złamiesz rękę czy doznasz innego uszczerbku na zdrowiu. Przeczytaj w OWU, jak będziemy mogli Ci pomóc!

Jaki sprzęt do kuchni wybrać?

Dobrym sposobem na to, jak odnowić starą kuchnię, jest wymiana znajdujących się w niej sprzętów. Kuchnia po remoncie powinna być funkcjonalna dla każdego członka rodziny. To dobry moment, abyś wymienił zużyte lub psujące się sprzęty takie jak lodówka, kuchenka, zmywarka czy piekarnik, i wybrał ich warianty w zabudowie, co pozwoli Ci zaoszczędzić dużo miejsca. Szczególnie jeśli ustawisz część z nich w tzw. słupku, czyli jedno nad drugim. To też czas na to, abyś zainwestował w nowoczesne sprzęty, jak lodówka side by side, płyta gazowa czy płyta indukcyjna. Wybierając nowy sprzęt, sprawdź informację o klasie energetycznej danego urządzenia. Im wyższa, tym więcej zaoszczędzisz energii, a Twoje rachunki za prąd będą niższe.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020