Remont łazienki – od czego zacząć? Ile trwa?

Chcesz zrobić remont łazienki, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przeczytaj i dowiedz się, jak zaplanować remont łazienki, jaka jest kolejność prac oraz koszty takiego przedsięwzięcia.

Remont łazienki zacznij od planowania – zdecyduj się, w jakim stylu chcesz urządzić pomieszczenie i jakie materiały wykończeniowe zamierzasz wykorzystać. Wyzwaniem może być również odpowiednie zaplanowanie prac i kosztorysu. Sprawdź, od czego zacząć remont łazienki, ile może on trwać i kosztować.

Myśl o konieczności przeprowadzenia remontu łazienki spędza Ci sen z powiek? Niepotrzebnie! Zaplanuj pracę i ustal, ile pieniędzy możesz wydać, a potem zacznij działać – zatrudnij poleconą przez znajomych ekipę albo zakasaj rękawy i bierz się do roboty. Jeśli chcesz część prac wykonać samodzielnie, pomyśl o tym, jak się zabezpieczyć na wszelki wypadek, by koszty remontu nie wzrosły dwu- czy trzykrotnie.

 
 

Ubezpiecz dom/mieszkania online

Zapewnij sobie wspracie i pomoc po takich zdarzeniach jak: pożar, powódź, przepięcie, kradzież czy stłuczenie. Ubezpieczenie kupisz prosto i wygodnie online. 
 

Sprawdź cenę

Remont łazienki w bloku

Łazienki w blokach są zazwyczaj bardzo małe. O ile jest to korzystne ze względu na koszty wykończenia, to niewielki metraż ogranicza możliwości aranżacyjne. Planując remont łazienki, musisz uwzględnić potrzeby wszystkich domowników, mając świadomość tego, że następny remont będziesz robić za co najmniej kilka, jak nie kilkanaście lat. Jeśli chcesz gruntownie odnowić wnętrze, zaplanuj prace i określ, jakie masz fundusze. Najlepiej skorzystaj z pomocy profesjonalnej ekipy, która doradzi Ci najlepsze rozwiązania. Na specjalistów trzeba jednak dość długo czekać, co również musisz uwzględnić w swoich planach remontowych.

Jak zaplanować remont łazienki?

Planowanie remontu łazienki zacznij od ustalenia potrzeb domowników. Nie ulegaj chwilowym modom, raczej zastanów się nad funkcjonalnymi rozwiązaniami, wyborem sprzętów i materiałów, które spełnią Wasze potrzeby.

Znajdź dobrych fachowców, zarezerwuj termin oraz oszacuj czas trwania remontu i jego koszty. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci przygotować kosztorys oraz zaproponują sprawdzone, funkcjonalne rozwiązania. Musisz jednak założyć, że koszt oraz czas remontu mogą być większe od tych pierwotnie zakładanych.

Zastanów się nad szczegółami wykończenia wnętrza. Zaplanuj wygląd łazienki – poszukaj materiałów i pamiętaj, aby zamówić je co najmniej kilka tygodni przed rozpoczęciem prac.

Dodatkowo jeśli chcesz część prac wykonać samodzielnie, pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Nawet jeśli będziesz ostrożny, może się zdarzyć, że spadniesz z drabiny przy montowaniu oświetlenia w suficie i złamiesz nogę albo zwichniesz rękę przy ustawianiu i montowaniu ciężkiej wanny. W takiej sytuacji nie dość, że będziesz musiał przerwać remont, to jeszcze czekają Cię dodatkowe wydatki na powrót do zdrowia. Jeśli będziesz miał nasze ubezpieczenie, wesprzemy Cię finansowo, wypłacając do 15 tysięcy złotych świadczenia, a jeśli podpisując umowę zdecydujesz się na pakiet dodatkowy „Ortopeda”, zorganizujemy i opłacimy leczenie i rehabilitację, byś nie musiał czekać w kolejkach, tylko szybko wrócił do zdrowia.

Ile trwa remont łazienki i jaka jest kolejność prac?

Remont łazienki w bloku trwa zazwyczaj 2–3 tygodnie i składa się z kilku etapów:

  • jako pierwsze wykonywane są najbardziej inwazyjne prace, polegające na skuciu starych płytek ze ścian i podłogi oraz usunięciu sprzętów;
  • jeśli jest taka konieczność, wymienia się instalację elektryczną. Nie wahaj się przed jej modernizacją, kierując się jedynie oszczędnościami. Najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo;
  • sprawdzany jest stan rur, przeprowadzane są niezbędne prace wodno-kanalizacyjne;
  • modernizowane jest oświetlenie, ewentualnie montowane są także podwieszane sufity oraz wbudowane półki;
  • układane są płytki na ścianach i podłodze;
  • montowane jest wyposażenie;
  • malowane są ściany oraz sufit.

Ile może kosztować remont łazienki?

Koszt remontu łazienki uzależniony jest przede wszystkim od zakresu zmian, jakie mają zostać wprowadzone. Generalny remont kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych. Górną granicę wyznaczają indywidualne możliwości finansowe oraz wyobraźnia. Remont łazienki w bloku będzie mniej kosztowny niż modernizacja salonu łazienkowego, ale zakres cen wyposażenia jest tak szeroki, że musisz zastanowić się, ile jesteś w stanie wydać na ten cel, a dopiero potem zacząć szukać poszczególnych elementów. Kosztorys powinien także uwzględniać koszt robocizny. Praca fachowców stanowi dużą część wydatków związanych z remontem.

Po remoncie ubezpiecz dom lub mieszkanie (jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej!), żebyś nie stracił zainwestowanych pieniędzy, jeśli w Twoim domu dojdzie do awarii już po modernizacji łazienki. Sprawdź, jak działa nasze ubezpieczenie domu i mieszkania i pakiety dodatkowe, zastanów się, jak możemy Cię wesprzeć.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020