Okap kuchenny – jaki wybrać? Rodzaje

Szukasz dobrego okapu kuchennego, dzięki któremu zapanujesz nad nadmiarem zapachów oraz wilgocią? Sprawdź, jaki okap wybrać oraz co musisz wiedzieć przed zakupem.

Podczas przygotowywania posiłków w kuchni rozchodzi się wiele rozmaitych zapachów. Jeśli chcesz uchronić przed nimi pozostałe pomieszczenia w domu, musisz znaleźć dobry okap kuchenny. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni.

Okap kuchenny spełnia bardzo ważną rolę w kuchni, odprowadzając dym, zapachy oraz wilgoć, które powstają podczas gotowania. Skutecznie rozwiązuje problem, którego nie pozbędziesz się poprzez otwarcie okien. Jednak nie każde urządzenie będzie pasowało do Twojej kuchni. Sprawdź, jakie są rodzaje okapów oraz jaki wybrać.

Jaki okap kuchenny wybrać?

Jeśli szukasz właściwego modelu okapu do swojej kuchni, musisz upewnić się, że będziesz mógł podpiąć go do kanału wentylacyjnego. To jest pierwsza kwestia, którą musisz sprawdzić przed rozpoczęciem poszukiwań, ponieważ okapy funkcjonują w dwóch trybach: wyciągów oraz pochłaniaczy. Wyciągi podłączone są do kanału wentylacyjnego, dzięki czemu zapachy i wilgoć usuwane są poza budynek. Niestety, nie wszystkie typy instalacji pozwalają na zamontowanie tego rodzaju okapu. W takiej sytuacji będziesz musiał zdecydować się na pochłaniacz kuchenny, który działa w obiegu zamkniętym, a zapachy pochłaniane są za pomocą znajdującego się wewnątrz filtra węglowego.

Kolejną kwestią, która warunkuje wybór konkretnego modelu, jest planowane umiejscowienie okapu. Do wyboru masz kilka wariantów:

  • okap kominowy – to jeden z najbardziej popularnych typów. Jego przewody prowadzone są przy ścianie do szybu wentylacyjnego. Dzięki dużej powierzchni urządzenie skutecznie pochłania zapachy i parę wodną;
  • okap podszafkowy – montowany jest w szafce, co pozwala efektywnie wykorzystać miejsce nad kuchenką. Ma gorszą wydajność niż wersja kominowa, nie jest to więc dobre rozwiązanie do dużych kuchni i aneksów kuchennych;
  • okap wyspowy – montowany jest na suficie nad płytą kuchenną. Ma bardzo dużą wydajność, świetnie sprawdza się więc w dużych pomieszczeniach, w których zaaranżowana jest wyspa kuchenna. Zazwyczaj ma bardzo nowoczesny design, podkreśli więc styl kuchni;
  • okap teleskopowy – wyglądem przypomina typ podszafkowy. Jego konstrukcja pozwala wyciągać panel, który przypomina szufladę. Konstrukcja taka zwiększa powierzchnię zasysania zapachów, pozwalając na zagospodarowanie miejsca powyżej okapu. Okap teleskopowy polecany jest do zabudowy, ponieważ można go całkowicie schować.

Wśród dostępnych obecnie opcji znajdziesz również okapy blatowe, sufitowe oraz narożne. Modele blatowe montowane są w blacie kuchennym lub nad nim. Istnieją wersje, które wysuwają się na czas pochłaniania oparów. Są niezwykle skuteczne. Okapy sufitowe mogą zastąpić wyspowe, a tylko nieznacznie wystają z sufitu. Mogą być też świetnym źródłem światła. Okapy narożne pozwalają na montaż w rogu kuchni. Zajmują jednak sporo miejsca, ponieważ ich ramiona mają zazwyczaj około metra szerokości.

Wydajność i rozmiar okapu

Wybór odpowiedniego okapu zależy więc od wielu czynników, wśród których są: rodzaj wentylacji, ilość miejsca w kuchni oraz umiejscowienie otworu wentylacyjnego. Poszukując właściwego wariantu, zwróć także uwagę na wydajność okapu, która podawana jest w metrach sześciennych na godzinę, dzięki czemu będziesz wiedział, ile powietrza okap może przefiltrować w ciągu godziny. Parametr ten musisz dostosować do wielkości pomieszczenia. Skuteczne sprzęty są w stanie sześciokrotnie w ciągu godziny przefiltrować całe powietrze.

Wydajność wpływa na poziom generowanego hałasu, co może być istotne zwłaszcza w przypadku kuchni połączonej z salonem. Sprawdź, jaki poziom hałasu może generować okap, który chcesz kupić.

Równie ważny jest rozmiar okapu, który powinien być dostosowany do szerokości kuchenki. Wyjątek stanowią okapy w kształcie tuby. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz okap węższy niż płyta grzewcza, będzie on przepuszczał powietrze bokiem. Zbyt szeroki model będzie z kolei niepotrzebnie zużywał energię. Wśród najbardziej popularnych modeli są okapy o szerokości 50 i 60 cm.

Jeśli szukasz ubezpieczenia, które zrekompensuje Ci awarię sprzętu AGD w Twoim mieszkaniu lub domu, między innymi okapu, sprawdź naszą ofertę ubezpieczenia domu i mieszkania. Dowiedz się z OWU, w jakich sytuacjach wypłacimy Ci pieniądze i jaką praktyczną pomoc możemy Ci zapewnić.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020