Jak urządzić kuchnię funkcjonalną i wygodną?

Kuchnia to miejsce do gotowania, wspólnych posiłków i przesiadywania przy herbacie. Jak sprawić, aby mała kuchnia stała się funkcjonalna i wygodna? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych porad i inspiracji.

Kuchnia to nie tylko meble, ale również liczne sprzęty AGD. Jak rozmieścić je w małej kuchni, aby przygotowywanie posiłków było wygodne? Nasz mały poradnik z pewnością Ci w tym pomoże.

Znasz powiedzenie, że kuchnia jest sercem domu? Kojarzy się z ciepłem, rodziną i oczywiście pysznym jedzeniem. W pomieszczeniu powinny znaleźć się pojemne meble i niezbędne sprzęty AGD, jak lodówka, kuchenka czy zmywarka. Jak je rozmieścić w małej kuchni, aby wszystko się pomieściło?

Prawidłowe rozmieszczenie sprzętów w kuchni

Aranżacja małej kuchni to nie lada wyzwanie – szczególnie że podczas gotowania potrzebujesz sprawnie i szybko się po niej poruszać. Istnieją proste zasady, które pomogą Ci ustawić sprzęty AGD w takiej kolejności, aby prace kuchenne zawsze odbywały się sprawnie.

Ciąg roboczy w kuchni:

  • lodówka – ustaw ją możliwie jak najbliżej drzwi,
  • krótki blat roboczy, abyś mógł odłożyć produkty wyjęte z lodówki,
  • zlewozmywak i zmywarka, zainstalowana jak najbliżej zlewu,
  • kolejny blat, tym razem dłuższy – na nim będziesz siekać i wstępnie obrabiać produkty przed gotowaniem,
  • płyta gazowa lub indukcyjna oraz piekarnik,
  • ciąg kończy krótki blat za kuchenką.

Oczywiście nie jest to schemat, który możesz zastosować tylko na jednej ścianie. Zabudowa w kształt litery U lub L to często jedyne rozwiązanie w małej kuchni.

Zadbaj o prawidłowy montaż sprzętów AGD. Płytę grzewczą lub gazową musi zainstalować osoba z uprawnieniami elektryka lub gazownika. Odprowadzenie wody ze zmywarki lub zlewu musi być starannie wykonane. Pamiętaj, aby pozostawić łatwy dostęp do wszystkich rurek i wężyków – w razie problemu łatwiej będzie usunąć awarię. Na wypadek zalania przyda Ci się ubezpieczenie mieszkania, które pokryje koszty usunięcia szkód. Polisa z pakietem Assistance to również praktyczna pomoc – do powodzi w Twojej kuchni przyślemy hydraulika, który usunie awarię, aby szkody się nie powiększały.

Jakie meble do małej kuchni wybrać?

Masz do dyspozycji małą powierzchnię, więc nie możesz sobie pozwolić na marnotrawstwo miejsca – żadnych przerw między meblami i pustych kątów. Najlepiej zamów meble kuchenne na wymiar, wówczas każdy centymetr przestrzeni może zostać zagospodarowany.

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań do szafek kuchennych – kosze, stelaże na zastawę, szuflady z ruchomymi przekładkami. To wszystko pozytywnie wpływa na pojemność mebli kuchennych. Sprytnie zaprojektowane szafki i szuflady pomagają utrzymać porządek, gdy na małej powierzchni musisz zmieścić dużo rzeczy.

Dobrym pomysłem jest powieszenie relingów na ścianie i umieszczenie na nich różnych akcesoriów. Wówczas zaoszczędzisz miejsce w szufladach. Narożna półka na cienkich nóżkach, ustawiona na blacie, nie zajmuje powierzchni roboczej blatu. Zyskasz natomiast dodatkowe miejsce, np. na słoiczki z przyprawami.

Pełnowymiarowy stół nie zmieści się w małej kuchni. Nie znaczy to, że musisz całkiem z niego zrezygnować. W długiej i wąskiej kuchni możesz na jednej ścianie ustawić meble i sprzęty, natomiast na drugiej zamocować blat. W bardzo małej kuchni sprawdzi się blat składany, montowany na zawiasach. Taki stoliczek złożysz na czas gotowania i będziesz mógł swobodnie poruszać się po pomieszczeniu.

Jaki kolor mebli kuchennych będzie najlepszy?

Zasada jest prosta – w małej kuchni sprawdzą się jedynie jasne meble. Modne, z lakierowanym frontem w jasnym kolorze, rozświetlą przestrzeń i wnętrze będzie wydawało się większe. Każda powierzchnia, która będzie odbijała światło, optycznie powiększy kuchnię. Ten sam efekt uzyskasz, jeśli na ścianie pomiędzy blatem a szafkami położysz jasne, szkliwione płytki lub modne ostatnio tafle ze szkła.

Trendy wnętrzarskie zmieniają się co sezon, a umeblowanie kuchni kosztuje kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego postaw na ponadczasową klasykę i wytrzymałe materiały, dzięki czemu Twoja kuchnia będzie cieszyć oko przez wiele lat.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020