Pożar w domu – co robić, jak się ubezpieczyć?

Każdego roku w Polsce w domach jednorodzinnych wybucha kilkadziesiąt tysięcy pożarów. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby podnieść bezpieczeństwo przeciwpożarowe swojego domu.

Jak zminimalizować ryzyko pożaru w swoim domu? Jak się zachować, gdy ogień zacznie trawić mieszkanie? Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

W odróżnieniu od budynków użyteczności publicznej czy obiektów przemysłowych, domy nie są objęte surowymi przepisami przeciwpożarowymi i regularnymi inspekcjami. Dlatego bezpieczeństwo Twojego domu zależy głównie od Ciebie. Nasz poradnik to szereg dobrych rad, które z pewnością zminimalizują ryzyko pożaru.

Najczęstsze przyczyny pożarów w domach

Niestety, główną przyczyną pożarów jest brak elementarnej wiedzy i lekceważenie zasad bezpieczeństwa przez mieszkańców. Często są to wadliwe lub niewłaściwie obsługiwane instalacje grzewcze czy elektryczne, także przechowywanie opału lub łatwopalnych przedmiotów w pobliżu pieców CO, piecyków domowych czy kominków.

Zaprószenia ognia zdarzają się równie często – pożar może zacząć się od niedopałka papierosa. W okresie sylwestrowym duże zagrożenie stanowią fajerwerki, które odpalane na gęsto zabudowanym terenie potrafią wyrządzić wiele szkód. Latem pożary powodowane są przez uderzenia piorunów, ale także podczas upałów, przez pozostawianie na słońcu przedmiotów niebezpiecznych i łatwopalnych. Pożar może zacząć się w kuchni – gotujący się olej sam zaczyna płonąć, a gaszenie go wodą może mieć tragiczne konsekwencje.

Pożar potrafi w kilka godzin pochłonąć cały dorobek życia. Jak widzisz, może on powstać z różnych, często niezależnych od Ciebie przyczyn. Dlatego warto, abyś przemyślał zakup ubezpieczenia domu, m.in. na wypadek pożaru. Wówczas będziesz mógł szybciej podnieść się po tak traumatycznym wydarzeniu. Za pieniądze z odszkodowania nie odkupisz przedmiotów o wartości sentymentalnej, ale będziesz mógł zacząć budować nowy dom i nową przyszłość.

Jak zapobiec pożarowi w domu?

Poniżej podajemy kilka podstawowych zasad i proste zabezpieczenia przeciwpożarowe, które wzmocnią bezpieczeństwo w Twoim domu:

 • Dbaj o prawidłowy stan instalacji elektrycznej.
 • Łatwopalne produkty (butla z gazem, kanister z paliwem itp.) przechowuj jak najdalej od źródeł ognia.
 • Regularnie sprawdzaj szczelność przewodów kominowych i czyść je z sadzy.
 • Nie przechowuj opału bezpośrednio przy kominku, popiół wybieraj do metalowego wiadra i od razu wynoś z domu.
 • Zainstaluj w domu czujniki dymu i czadu – w razie niebezpieczeństwa zaalarmują Cię odpowiednio wcześnie.
 • Kup gaśnicę (strażacy do domu polecają proszkową gaśnicę ABC) i umieść ją w łatwo dostępnym miejscu. Jeśli masz piec CO, to kolejna gaśnica powinna znajdować się w kotłowni.
 • Nie zastawiaj korytarza i holu meblami, bibelotami, nie wieszaj zasłon – dom też musi mieć bezpieczną drogę przeciwpożarową.
 • Budujesz dom? W miarę możliwości wybieraj materiały, które mają dużą tolerancję na wysoką temperaturę.
 • Wszystkie potencjalne źródła ognia (zapałki, zapalniczki itp.) trzymaj poza zasięgiem dzieci.
 • Od najmłodszych lat ucz swoje dzieci bezpiecznych zachowań.
 • Ubezpiecz swój dom na wypadek pożaru.

Jak się zachować, gdy w domu wybuchnie pożar?

Najpierw zadbaj o bezpieczeństwo domowników, a w szczególności dzieci. Dym to nie tylko dwutlenek węgla, lecz również inne śmiertelnie niebezpieczne trucizny. Dzieci szybciej ulegają zatruciu, więc musisz ewakuować je natychmiast! Zawiadom straż pożarną – im szybciej zadzwonisz, tym strażacy szybciej rozpoczną akcję gaśniczą. Gdy pomieszczenie jest zadymione, poruszaj się możliwie najniżej podłogi, nawet na czworaka – tam powietrze będzie najczystsze. Jeśli to możliwe, przyłóż do twarzy mokrą chusteczkę.

Ogień to żywioł, który wyrządza ogromne szkody i jest śmiertelnie niebezpieczny. Może się zdarzyć, że ktoś z Twojej rodziny ulegnie zatruciu lub będzie poparzony. Ty sam, np. ratując swoje dzieci, możesz ponieść obrażenia. Straty materialne pokryje ubezpieczenie domu, a co z Waszym zdrowiem? Ubezpieczenie na życie, wzbogacone o NNW dla Ciebie i Twojej rodziny, będzie dobrym wsparciem w tych trudnych dla rodziny chwilach.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020