Jaki grill domowy i ogrodowy wybrać?

Potrawami z grilla możesz cieszyć się przez okrągły rok. Wszystko dzięki temu, że oprócz tradycyjnego sprzętu ogrodowego dostępne są różne modele grillów domowych. Sprawdź, jakie rozwiązanie wybrać.

Grill to obowiązkowy punkt programu podczas przyjęć organizowanych w plenerze. Mięsa, ryby czy warzywa przygotowane w ten sposób mają doskonały aromat, smak i są przy tym zdrowe. Jeśli chcesz cieszyć się grillowanymi potrawami przez cały rok, wypróbuj możliwości grilla domowego.

Tradycyjny grill węglowy często zastępowany jest przez jego gazowy odpowiednik, ponieważ rozwiązanie to jest bardziej ekologiczne i korzystniejsze dla zdrowia. W domowym zaciszu doskonale sprawdzi się grill elektryczny – doskonały zamiennik patelni, dzięki któremu przygotujesz ulubione potrawy bez użycia tłuszczu. Podpowiadamy Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu i jak użytkować go w bezpieczny sposób.

Jaki grill ogrodowy wybrać?

Trudno wyobrazić sobie przyjęcie w ogrodzie bez aromatycznych potraw z grilla. W ostatnim czasie świadomość ekologiczna wzrasta i coraz więcej osób zastanawia się, jaki grill jest najzdrowszy i najbardziej przyjazny dla środowiska. Tradycyjny sprzęt na węgiel budzi wątpliwości – choć potrawy przyrządzone w ten sposób tracą dużo tłuszczu i są mniej kaloryczne, mogą być szkodliwe przez dym i inne substancje powstające w procesie spalania. Jeśli decydujesz się na grill ogrodowy opalany węglem, wybieraj tylko wysokiej jakości węgiel drzewny, najlepiej bezdymny.

Dobrym pomysłem jest sprzęt gazowy. Jeżeli zastanawiasz się, jaki grill gazowy wybrać, zwróć uwagę przede wszystkim na takie elementy, jak:

  • solidny ruszt – może być ze stali szlachetnej lub żeliwny, ale zasada jest prosta – im cięższy, tym lepszy,
  • aromatyzery – ten element również musi być duży, aby potrawy były soczyste i zachowały wyśmienity aromat,
  • zawory i dysze – najlepsze pokrętła to te obracane o 180 stopni, ponieważ dzięki nim możesz precyzyjnie kontrolować temperaturę,
  • palniki – powinny mieć dużą średnicę, a przy tym być solidne i ciężkie, podobnie jak ruszt.

Grille gazowe są droższe niż ich węglowe odpowiedniki. Nie da się jednak ukryć, że są bardziej trwałe, a potrawy na nich przyrządzone mają lepszą jakość.

Grill domowy – na co zwrócić uwagę?

Jeśli jesteś fanem potraw z grilla, możesz przygotowywać je także poza sezonem. W domu najlepiej sprawdzi się grill elektryczny – w sklepach znajdziesz proste, jak również bardziej zaawansowane modele. Bardzo popularne są sprzęty składane, przypominające nieco opiekacze do kanapek, ale wyposażone w dużo więcej funkcji. Ich ogromną zaletą jest kompaktowy rozmiar – nie zajmą zbyt wiele miejsca w Twojej kuchni.

Na rynku dostępne są też bardziej zaawansowane modele, które wyglądem przypominają ruszt – potrzebują więcej miejsca, ale dają możliwość przygotowania kilku potraw jednocześnie. Aromatyczne szaszłyki, mięso i warzywa możesz podać na stół w tym samym czasie. Dodatkowe urządzenie nie zawsze jest konieczne – niektóre piekarniki wyposażone są w funkcję grillowania.

Grill w domu i ogrodzie – zadbaj o bezpieczeństwo

Grill wymaga ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Niestety, nie każdą sytuację dasz radę przewidzieć. Awaria urządzenia może w skrajnych przypadkach doprowadzić do pożaru. Nie warto snuć ponurych scenariuszy, jednak zawsze dobrze mieć pod ręką plan awaryjny. Nasze ubezpieczenie domu gwarantuje Ci wypłatę świadczenia, jeśli z powodu grilla w Twojej kuchni wybuchnie pożar. Wesprzemy Cię także wtedy, gdy stanie się to przez zwyczajne roztargnienie.

Być może Twoje dzieci już próbują swoich sił w kuchni, a Ty obawiasz się, że obsługa grilla może skończyć się poparzeniem. Na ten scenariusz również jesteśmy przygotowani. Ubezpieczenie dziecka zapewni Ci wsparcie finansowe na wypadek poparzenia i jego skutków. W ramach dodatkowego pakietu Pomoc medyczna pomożemy Ci umówić się do lekarza specjalisty, wykonać dodatkowe badania lub zorganizować rehabilitację.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020