Drzwi antywłamaniowe – jakie są rodzaje?

Drzwi zewnętrzne to ważny element systemu zabezpieczeń Twojego majątku przed kradzieżą. Jakie cechy mają dobre drzwi antywłamaniowe? Czy im więcej zamków, tym trudniej je sforsować? Sprawdź!

Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed włamaniem? Jednym z najważniejszych zabezpieczeń są drzwi antywłamaniowe. Podpowiadamy, jak je wybrać i co jeszcze możesz zrobić, aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo.

Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu jest bardzo ważne, dlatego montuje się solidne drzwi, okna lub całe systemy zabezpieczeń – nikt nie chce przecież paść ofiarą kradzieży z włamaniem. Dowiedz się, jak powinny być zbudowane drzwi, aby stanowiły barierę dla złodzieja.

Drzwi antywłamaniowe – czyli jakie?

Bez względu na materiał, z jakiego drzwi będą wykonane, muszą mieć kilka charakterystycznych cech konstrukcyjnych. Przede wszystkim powinny składać się z kilku warstw różnych materiałów, z których jedne odpowiadają za szczelność, inne za izolację termiczną i akustyczną. Drzwi tego typu powinny posiadać certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej – to on potwierdza skuteczność zastosowanych rozwiązań i jakość materiałów. Certyfikowane drzwi to takie, których nie da się otworzyć i wyważyć w ciągu 20 minut. Biorąc pod uwagę, że otwarcie drzwi bez zabezpieczeń zajmuje włamywaczom kilkanaście sekund, to różnica jest ogromna.

Drzwi antywłamaniowe zbudowane są najczęściej na stalowej ramie, która wzmocniona jest systemem wsporników i kratownicami. Wewnętrzne elementy stalowe są spawane lub trwale zgrzewane, a wszystko dodatkowo pokrywa się warstwą blachy. Kolejne warstwy to solidne wypełnienia – piankowe lub z wełny mineralnej. Na koniec warstwa zewnętrzna – PVC lub drewno, w zależności od tego, jak chcesz, aby drzwi się prezentowały. Ciężkie i dobrze wzmocnione skrzydło to nie wszystko. Potrzebne są jeszcze okucia, które będą zabezpieczać drzwi przed wyważeniem lub wyszarpnięciem z ościeżnicy. Cechą charakterystyczną drzwi tego typu są rygle, które zabezpieczają przed wyważeniem.

Newralgicznym punktem są zawiasy. Optymalnie trzy lub więcej, wówczas będą lepiej utrzymywać ciężar skrzydła. Nowoczesne drzwi antywłamaniowe mają zawiasy ukryte w ramie lub zabezpieczone specjalnymi osłonami.

Błędne jest przekonanie, że im więcej zamków, tym bezpieczniej. Prawda jest taka, że montowanie dużej liczby zamków osłabi konstrukcję drzwi. Wybierz jeden lub dwa zamki, najlepiej, jeśli będą połączone z systemem rygli – są to tzw. zamki wielopunktowe.

Czy drzwi zabezpieczają przed włamaniem?

Drzwi antywłamaniowe są ważne, ale to nie jedyna droga, którą złodziej może dostać się do Twojego domu. Z danych policyjnych wynika, że włamywacze najczęściej wchodzą przez okna, drzwi tarasowe lub bramy garażowe. Zatem same drzwi to tylko jeden element zabezpieczenia Twojego domu. Zwróć uwagę, czy okna i drzwi tarasowe, szczególnie te na parterze, wyposażone są w zaczepy antywłamaniowe na całym obwodzie. Dobrym pomysłem jest również montaż rolet antywłamaniowych, alarmu i monitoringu. Sama kamera na budynku może skutecznie zniechęcić złodzieja.

Zob. Włamanie i kradzież – jak się zabezpieczyć? – Nationale-Nederlanden

Zadbaj o spokój

Tak szybko, jak powstają zabezpieczenia antywłamaniowe, pojawiają się też sposoby na ich sforsowanie. Każdy mechanizm ma swój słaby punkt i złodzieje chętnie z tego korzystają. Oczywiście dobre zabezpieczenia antywłamaniowe są konieczne, ale nigdy nie dają stuprocentowej pewności, że złodziej nie wejdzie do domu. W parze z systemem antywłamaniowym powinno iść równie solidne ubezpieczenie Twojego majątku.

Ubezpieczenie domu i mieszkania nie działa tak, jak drzwi antywłamaniowe – nie uchroni Cię przed naruszeniem Twojej prywatności. Będzie natomiast solidnym wsparciem finansowym w tej trudnej sytuacji. Zakres ubezpieczenia wybierasz sam – do podstawowej polisy możesz dobrać pakiety na miarę Twoich potrzeb. Włamanie to nie tylko utrata cennych przedmiotów – to również szkody, które powstają podczas forsowania zabezpieczeń. Ubezpieczenie domu obejmuje także odszkodowanie na naprawę sprzętów zdewastowanych przez włamywacza. Jeśli zdecydujesz się na pakiet z assistance, to po zgłoszeniu wyślemy do Twojego domu ślusarza, który wymieni zamki i pomoże zabezpieczyć zniszczone drzwi.

Jeśli natomiast obawiasz się, że włamywacz zastanie Cię w domu i może zrobić Ci krzywdę, dokup też ubezpieczenie na życie. Sprawdź, jak możemy Cię wesprzeć i za co wypłacimy świadczenie.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020