Rolety antywłamaniowe – jakie wybrać?

Bezpieczny dom powinien posiadać dobrze przemyślany system zabezpieczeń antywłamaniowych. Rolety antywłamaniowe na oknach i drzwiach na parterze znacznie zmniejszą ryzyko włamania.

Domy osłonięte drzewami lub oddalone od sąsiadów przyciągają złodziei jak magnes. Montaż rolet antywłamaniowych na oknach i drzwiach tarasowych może ich skutecznie zniechęcić.

Złodzieje najczęściej dostają się do mieszkań i domów przez okna, drzwi tarasowe i bramy garażowe. Nowoczesne okna mają zabezpieczenia przed wyważeniem i zaczepy antywłamaniowe, ale pozostaje jeszcze szyba, którą można zbić. Solidne rolety antywłamaniowe montowane na parterze nie są co prawda barierą nie do pokonania, ale z pewnością ich sforsowanie jest trudniejsze.

Dobre rolety antywłamaniowe, czyli jakie?

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrane przez Ciebie rolety spełnią swoje zadanie, sprawdź, czy mają certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Wszystkie produkty tego typu – rolety, drzwi, zamki – które przechodzą pozytywnie tamtejsze testy, są warte polecenia. Wybierając produkty certyfikowane, masz pewność co do jakości materiałów i wytrzymałości konstrukcji rolet. Zwróć również uwagę na klasę rolet antywłamaniowych. Oznaczenia od RC1 do RC6 zawierają informacje o realnej skuteczności produktu:

  • RC1 – chroni przed przypadkową próbą włamania przy użyciu siły fizycznej,
  • RC2 – chroni przed włamaniem przy użyciu prostych narzędzi,
  • RC3 – są odporne na użycie wiertarki, stalowego łomu, śrubokrętu,
  • RC4 – chronią przed próbą zaplanowanego włamania przy użyciu precyzyjnych narzędzi,
  • RC5 – nie powinien ich sforsować włamywacz wyposażony w wiertarkę, szlifierkę, wyrzynarkę lub piłę,
  • RC6 – najmocniejsze ze wszystkich, ich odporność ma zniechęcić doświadczonego i zdeterminowanego włamywacza, wyposażonego w ciężki sprzęt udarowy.

W domach jednorodzinnych najczęściej montuje się rolety RC1 i RC2. Cztery pozostałe klasy są po prostu dużo droższe. Rolety antywłamaniowe R5 i R6 wykonywane są na specjalne zamówienie.

Osłony zbudowane są z pancerza osadzonego we wzmacnianych profilach aluminiowych. Roleta wysuwa się z kasety. Najlepiej wybierz taką, która rozwija się automatycznie. Mechanizm wyposażony jest w rygle, które uniemożliwiają uniesienie rolety. Ponadto posiadają zamki i szereg zabezpieczeń antywyważeniowych. Pancerz ze stali nierdzewnej jest odporny na próby przecięcia lub wyszarpania z prowadnic. Im wyższa klasa RC, tym więcej zaawansowanych zabezpieczeń.

Każde rozwiązanie tego typu jest skuteczne tylko wtedy, gdy jest prawidłowo zainstalowane. Dlatego warto, abyś kupił rolety w firmie, która najpierw wykona dokładny pomiar, pomoże Ci wybrać odpowiedni produkt, a następnie profesjonalna ekipa wykona prace montażowe.

Rolety antywłamaniowe to nie tylko ochrona przed kradzieżą – wspierają izolację cieplną okien, chronią przed palącym słońcem, wiatrem czy zacinającym deszczem.

Ceny rolet antywłamaniowych

Jak wspomnieliśmy, im wyższa klasa zabezpieczenia, tym wyższa cena. Za sterowaną elektrycznie roletę antywłamaniową w klasie RC1 zapłacisz około tysiąca złotych, natomiast za roletę klasy RC2 już nawet dwa razy tyle. Pozostałe klasy rolet antywłamaniowych wyceniane są indywidualnie, ale musisz przygotować się na duży wydatek. Oczywiście, ceny różnią się w zależności od zastosowanych materiałów i technologii, które wykorzystano do zbudowania systemu zabezpieczeń.

Co w sytuacji, gdy rolety zawiodą?

Systemy antywłamaniowe są ważne. Dają poczucie bezpieczeństwa i potrafią skutecznie odstraszyć złodzieja. Jednak nie są rozwiązaniem, które da Ci sto procent pewności, że Twój dom nie zostanie okradziony. Majątek i bezpieczeństwo rodziny musisz chronić, ale powinieneś go również ubezpieczyć na wszelki wypadek. Ubezpieczenie domu i rzeczy ważnych zapewni Ci spokój. Nawet jeśli dojdzie do włamania, otrzymasz świadczenie, które pomoże Ci pokryć poniesione straty. Ubezpieczenie mienia możesz dopasować do tego, jaki posiadasz majątek – dzięki odszkodowaniu odkupisz swoje cenne rzeczy.

Biorąc pod uwagę ceny zabezpieczeń antywłamaniowych, to nawet nieudolna próba włamania może Cię sporo kosztować. Uszkodzoną roletę trzeba wymienić, a to w najlepszym wypadku wydatek około tysiąca złotych. Jeśli będziesz miał ubezpieczenie, otrzymasz odszkodowanie za zdewastowane mienie.

Nie musisz płakać nad rozlanym mlekiem – zabezpiecz się!

Złodzieje działają często podczas dłuższej nieobecności lokatorów mieszkania czy domu. Najpierw obserwują lokal, a gdy wyjedziesz na zasłużone wakacje, włamują się i kradną. Przede wszystkim pamiętaj o tym, co zrobić, żeby nie dać się okraść w takim momencie: sprawdź nasze wskazówki tutaj.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020