Włamanie i kradzież – jak się zabezpieczyć?

Kradzież i włamanie to powszechne przestępstwa, nigdy nie wiesz, kiedy to Twój mir domowy zostanie naruszony. W takich sytuacjach często sama pomoc policji nie wystarcza. Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć swój dom.

Dom lub mieszkanie, w którym gromadzisz swój dorobek życia, to nie lada gratka dla złodzieja. Kradzieże i włamania to przestępstwa, których przeważnie nie da się uniknąć, ale można w dużym stopniu ograniczyć, stosując odpowiednie zabezpieczenia.

Jesteś na wakacjach? Cały dzień znajdujesz się poza domem? W nocy śpisz twardym snem? Zostawiasz otwarte okna, żeby wywietrzyć mieszkanie? Są to potencjalne okazje dla złodzieja, który może włamać się do Twojego mieszkania i ukraść cenne przedmioty. Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą? Jak działają włamywacze i jak obserwują mieszkanie?

Jak działają włamywacze?

Złodzieje najczęściej planują kradzież z włamaniem nocą, gdy właściciele posesji śpią. Włamywacz może także rozpylić substancję usypiającą nad głowami domowników, by dodatkowo upewnić się, że będą spali przez długi czas.

Do włamania najczęściej dochodzi również podczas urlopów, ferii, okresów świątecznych, długich weekendów, a także kiedy domownicy są w pracy lub szkole. Zdarza się, że złodzieje decydują się na włamanie, gdy dom nie jest pusty, często podając się za pracowników zakładu energetycznego czy wodociągów. Zazwyczaj, zanim obrabują mieszkanie, długo obserwują jego właścicieli. Mają wtedy odpowiednie rozeznanie i opracowaną taktykę działania.

 
 

Ubezpiecz dom/mieszkania online

Zapewnij sobie wspracie i pomoc po takich zdarzeniach jak: pożar, powódź, przepięcie, kradzież czy stłuczenie. Ubezpieczenie kupisz prosto i wygodnie online. 
 

Sprawdź cenę

Jak złodzieje obserwują mieszkania? Oprócz tradycyjnej obserwacji, np. przez lornetkę czy z zaparkowanego przed domem samochodu, obecnie bardzo pomocne dla złodzieja są także media społecznościowe. Właściciele mieszkań chętnie umieszczają informację, że są na wakacjach, wrzucając zdjęcia z egzotycznych miejsc. Dlatego też pamiętaj, aby tego typu publikacjami pochwalić się dopiero po powrocie.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Jeżeli Twój dom nie będzie odpowiednio chroniony, może stać się bardzo łatwym łupem dla włamywacza. Jak ochronić posiadłość przed złodziejami i jakie zabezpieczenia antywłamaniowe najlepiej zastosować? Oto kilka porad:

  1. Zabezpieczenia antywłamaniowe posesji – włamania do domów jednorodzinnych są nagminne. Dlatego też dom wyposaż tak, aby mógł jak najdłużej zatrzymać włamywaczy poza posesją lub na zewnątrz budynku i by można było jak najszybciej wykryć ich obecność. Dobrym pomysłem będą np. czujniki ruchu, kamery, zabezpieczenia antywłamaniowe okien i drzwi, alarmy czy antywłamaniowe rolety.
  2. Bądź ostrożny – nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką ani dużych kwot pieniędzy w różnego rodzaju schowkach. Złodzieje łatwo je znajdą. Najbezpieczniejszym miejscem, w których możesz trzymać cenne przedmioty i gotówkę, jest bank.
  3. Zamykaj okna i drzwi – kiedy jesteś w domu czy mieszkaniu, zawsze zamykaj drzwi. Pamiętaj, że nawet chwila nieuwagi może Cię drogo kosztować.
  4. Uważaj na obcych – podchodź do nieznajomych gości z dozą nieufności. W szczególności uważaj na znajomości zawierane w pubach czy klubach. Bez konkretnych powodów nie wpuszczaj nieznajomych do domu.
  5. Nie zostawiaj oznak nieobecności – kiedy wyjedziesz na dłuższe wakacje, postaraj się nie zostawiać oczywistych oznak swojej nieobecności. Poproś zaufanych sąsiadów, aby co jakiś czas podlali kwiaty, włączyli światło w którymś z pokoi czy opróżnili skrzynkę na listy.
  6. Ubezpieczenie domu i mieszkania – aby zminimalizować ewentualne straty powstałe podczas włamania, ubezpiecz swoją posiadłość. Dzięki temu wypłacimy Ci pieniądze, które pokryją wyrządzone szkody. Jest jednak jeden warunek – aby ubezpieczenie od kradzieży obejmowało Twoją posiadłość, musisz zabezpieczyć mienie przed kradzieżą, np. zastosować pełne drzwi zewnętrzne, zamykane co najmniej na dwa zamki. Jeśli kupisz ubezpieczenie domu lub mieszkania, zarówno Ty, jak i cała Twoja rodzina będziecie mogli poczuć się bezpieczniej i spokojniej.
  7. Ubezpieczenie na życie – podczas włamania może stać Ci się krzywda. Złodziej może nie tylko pozbawić Cię cennych przedmiotów, ale także zaatakować fizycznie. Uszczerbek na zdrowiu po pobiciu czy uderzeniu w głowę może być poważny. Nie lekceważ takiej możliwość i kup ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które w razie przykrych sytuacji pokryje koszty leczenia - wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w przejrzystym. Zapoznaj się również ze szczegółami oferty ubezpieczenia na życie i sprawdź, w jakich sytuacjach możemy Ci pomóc.
Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020