Kradzież a przywłaszczenie – jakie są różnice?

Kradzież i przywłaszczenie mienia to czyny karalne i surowo zabronione przez prawo. Sprawdź, czym się między sobą różnią i jak możesz się przed nimi uchronić.

Kradzież i przywłaszczenie to przestępstwa, których każdy z nas może doświadczyć. Obydwa czyny są zabronione przez prawo i normy społeczne, jednak ich zakres znacząco różni się od siebie. Jakie to różnice? Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą i przywłaszczeniem?

Zarówno przywłaszczenie, jak i kradzież są określane jako przestępstwa przeciwko mieniu. Prawo karne rozróżnia jednak te dwa pojęcia. Czym się różnią?  

Różnice między kradzieżą a przywłaszczeniem

Kradzież to przestępstwo przeciwko mieniu opisane w art. 278 Kodeksu karnego. Polega na zabraniu cudzej rzeczy ruchomej, czyli pozbawieniu właściciela władzy nad nią. Dla przykładu, kradzieżą jest sytuacja, w której sprawca wyciąga z kieszeni innej osoby portfel.

W trakcie przywłaszczenia sprawca jest w legalnym posiadaniu rzeczy, ale postanawia bezprawnie ją zatrzymać. Na przykład: Twój kolega pożycza od Ciebie samochód, po czym nie oddaje go w umówionym terminie i korzysta z auta tak, jakby było jego własnością. Może to być również choćby przywłaszczenie pieniędzy, dokumentów czy telefonu. W przypadku przywłaszczenia nie ma sytuacji zaboru. Jest to główna różnica, która dzieli te dwa przestępstwa.

 
 

Ubezpiecz mieszkanie na wynajem

Najemcy mogą przysporzyć kłopotów, np. w trakcie imprezy nieumyślnie spowodować pożar. Dlatego wypłacimy pieniądze za spowodowane przez nich szkody. Sprawdź nasze ubezpieczenie domu i mieszkania, jeżeli planujesz jego wynajęcie.

Dowiedz się więcej

Różnicą między kradzieżą a przywłaszczeniem jest także to, co może być przedmiotem przestępstwa. Kradzież obejmuje wyłącznie rzeczy ruchome, które mają wartość majątkową. Przywłaszczenie dotyczy natomiast cudzej rzeczy ruchomej, ale także praw majątkowych, np. prawa własności intelektualnej czy roszczeń pieniężnych.

Co grozi za przywłaszczenie mienia lub kradzież?

Według prawa każda forma kradzieży oraz przywłaszczenia jest zabroniona. Karze podlega nie tylko dokonanie przestępstwa, ale także usiłowanie lub namawianie do jego popełnienia. Wysokość kary zależy od wartości rzeczy, która została skradziona lub przywłaszczona. Kradzież lub przywłaszczenie, którego wartość nie jest wyższa niż  500 złotych, to wykroczenie, które podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W przypadku przekroczenia tej kwoty sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (w przypadku kradzieży) i od 3 miesięcy do 3 lat (kara za przywłaszczenie mienia).

Jak zabezpieczyć swój majątek przed kradzieżą?

Metod na zabezpieczenie mienia przed kradzieżą i przywłaszczeniem jest wiele. Oto kilka z nich:

  • antywłamaniowe okna i drzwi – prawdopodobnie większość Twojego majątku znajduje się w domu lub mieszkaniu. Dlatego już na etapie budowy lub remontu zabezpiecz posiadłość oknami i drzwiami antywłamaniowymi. Dzięki temu ograniczysz złodziejowi dostęp do posesji;
  • monitoring – zamontowane kamery w domu lub mieszkaniu stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczami;
  • dobre relacje z sąsiadami – podczas Twojej nieobecności będą mogli zwrócić uwagę na to, co się dzieje dookoła Twojej posiadłości. Na wszelki wypadek zostaw im swój numer telefonu, aby mogli Cię powiadomić w razie niepokojących sytuacji;
  • uważaj na media społecznościowe – doświadczeni złodzieje często korzystają z mediów społecznościowych, aby sprawdzić, czy Twoje mieszkanie będzie puste, lub zorientować się, jakim majątkiem dysponujesz;
  • zwracaj uwagę na to, komu pożyczasz – w szczególności, jeśli masz zamiar pożyczyć dużą kwotę pieniędzy lub cenne przedmioty – upewnij się, że pożyczający to osoba godna zaufania, która nie popełni przestępstwa przywłaszczenia;
  • przechowuj cenne rzeczy w banku – najbezpieczniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cennej biżuterii, akcji oraz obligacji jest bank. Złodzieje bardzo szybko znajdują wartościowe przedmioty i pieniądze za obrazami, w regałach z książkami czy w bieliźniarkach;
  • ubezpieczenie mieszkania i domu – ubezpiecz swoją posiadłość, aby w przypadku nieszczęśliwej sytuacji zrekompensować straty. Czasem doświadczonego złodzieja nie mogą powstrzymać nawet najlepsze zabezpieczenia antywłamaniowe. Pieniądze z polisy pozwolą Ci odkupić utracone przedmioty czy naprawić zniszczone elementy wnętrz.

Włamanie i kradzież – jak się zabezpieczyć? – Nationale-Nederlanden

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020