Piwnica a wody gruntowe – jak zabezpieczyć?

Planujesz budowę domu z piwnicą i chcesz dowiedzieć się, jak ochronić ją przed wilgocią? Poznaj skuteczne sposoby izolacji podpiwniczenia. Zabezpiecz swój dom od podstaw.

Woda stanowi bardzo duże zagrożenie dla piwnicy oraz fundamentów budynku. Brak odpowiedniej hydroizolacji może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w konsekwencji do poważnych uszkodzeń. Dowiedz się, jak zabezpieczyć piwnicę przed wodami gruntowymi, by nie stała się siedliskiem pleśni.

Jeśli planujesz budowę domu i marzysz o piwnicy, w której będziesz mógł przechowywać przetwory oraz domowe nalewki, musisz wiedzieć, jak ją zabezpieczyć przed ewentualnym zalaniem i wybiciem wód gruntowych. Poprawnie wykonana hydroizolacja zabezpieczy ściany i uchroni Cię przed kosztownymi i uciążliwymi naprawami. Poznaj skuteczne sposoby wykonania izolacji budynku, dzięki którym zadbasz o swój komfort oraz zdrowie.

Piwnica a problem z wilgocią

Decydując się na budowę domu, stajesz przed wyborem bardzo wielu rozmaitych rozwiązań. Musisz odpowiedzieć sobie na pytania związane z metrażem domu, układem pomieszczeń, wykorzystaniem poddasza oraz ewentualnym podpiwniczeniem. Jeśli marzysz o miejscu, w którym będziesz mógł przechowywać wina oraz domowe przetwory, to piwnica jest do tego najlepszym miejscem. Stanowi również dużą powierzchnię użytkową, w której z powodzeniem możesz urządzić domową siłownię czy pokój bilardowy.

Decydując się na podpiwniczenie domu, musisz zadbać o solidnie wykonane izolacje. Kryterium ich doboru będzie przede wszystkim poziom wody gruntowej – jeśli będzie on wysoki i płytko pod powierzchnią ziemi znajduje się woda, to musisz liczyć się z koniecznością zastosowania drenażu oraz ciężkiej izolacji przeciwwodnej, czyli tak zwanej szczelnej wanny, która zapewni szczelność w przypadku stałego naporu wody gruntowej. Takie rozwiązanie będzie jednak wiązało się z dużymi kosztami. Dlatego w przypadku planowania piwnicy, konieczne będzie zbadanie warunków gruntowo-wodnych na danym terenie. Najlepszym wyjściem jest postawienie domu na gruncie przepuszczalnym i płaskim, pozbawionym zagłębień, w których może gromadzić się woda.

Dlaczego potrzebna jest hydroizolacja?

Odpowiednia hydroizolacja fundamentów jest niezbędna, ponieważ woda nie może dostać się do murów. Wilgoć w ścianach powoduje wiele szkód i jest niebezpieczna. Nieustanny kontakt z wodą prowadzi do:

  • niszczenia muru,
  • osłabienia izolacji cieplnej,
  • rozwoju pleśni (grzybów).

Woda niszczy materiały budowlane, więc gdy izolacja jest wadliwa, po pewnym czasie zauważysz pęknięcia na ścianach, złuszczające się powłoki malarskie, odpadający tynk oraz wykruszone fragmenty muru. Zalana piwnica jest ogromnym problemem, którego usunięcie jest kłopotliwe i kosztowne. Dlatego właściwe zabezpieczenie piwnicy możliwe jest dzięki zastosowaniu solidnej izolacji poziomej i pionowej, oczywiście po wykonaniu stosownych badań gruntu. Prace takie najlepiej zlecić doświadczonym specjalistom, którzy będą w stanie dobrać właściwe materiały oraz technologie.

Jak zabezpieczyć piwnicę przed wodą gruntową?

Piwnicę możesz ochronić przed wodą na kilka sposobów, bez względu na to, czy planujesz jej budowę pod domem, czy też na działce obok domu. Wszystko zależy jednak od warunków gruntowych. W zależności od nich stosowane są trzy poziomy efektywności hydroizolacji, które określa się jako zabezpieczenia typu lekkiego, średniego i ciężkiego:

  1. Hydroizolacje lekkie chronią piwnicę na gruntach przepuszczalnych, gdzie poziom wód gruntowych schodzi znacznie poniżej fundamentów.
  2. Hydroizolacje średnie układane są w przypadku budynków znajdujących się na gruntach o słabej przepuszczalności, gdzie długotrwale może zalegać woda, na przykład pochodząca z opadów.
  3. Hydroizolacje ciężkie wykonuje się w budynkach stawianych na gruntach o wysokim poziomie wód, które sięgają okresowo powyżej poziomu podłogi piwnicy.

Jeśli chcesz otrzymać wsparcie w razie zalania piwnicy, sprawdź naszą ofertę ubezpieczenia domu i mieszkania.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020