Budowa domu – etapy, koszty, ubezpieczenie

Budowa każdego domu dzieli się na etapy, które trzeba odpowiednio zaplanować. Dzięki temu będziesz mógł uniknąć przestojów i dodatkowych kosztów.

Budowa domu w technologii tradycyjnej najczęściej podzielona jest na dwa lata kalendarzowe. W ciągu pierwszych 12 miesięcy przeprowadzane są roboty od etapu prac przygotowawczych do stanu surowego zamkniętego. Drugi rok upływa natomiast pod znakiem robót wykończeniowych.

Etapy budowy domu

Główne etapy budowy domu nie zależą od tego, czy budujesz dom parterowy, czy z kilkoma kondygnacjami. W każdym przypadku proces inwestycyjny musisz rozpocząć od załatwienia niezbędnych formalności, do których należy zlecenie wykonania lub zakup projektu budynku oraz uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie rozpoczęcia robót budowlanych. Po dopełnieniu wszystkich formalności możesz rozpocząć roboty budowlane, które umożliwią osiągnięcie kolejnych etapów wznoszenia domu:

  • stan zero – etap obejmujący wykonanie prac przygotowawczych na placu budowy oraz rozpoczęcie robót budowlanych. Na początku budowy musisz zatrudnić geodetę, który wytyczy obrys domu. Stan zero oznacza, że po zakończeniu tego etapu budynek posiada już fundamenty oraz część instalacji kanalizacyjnej. Jeśli zaplanowałeś prace związane z posadowieniem domu na jesień, pamiętaj o wykonaniu na fundamentach izolacji oraz zabezpieczeniu ich przed zimą;
  • stan surowy otwarty – osiągnięcie tego etapu oznacza, że w domu są wzniesione ściany nośne, przewody kominowe oraz schody żelbetowe, a cały budynek jest przekryty więźbą dachową, na której ekipa dekarska ułożyła już odpowiedni materiał poszycia. Pamiętaj, że jeśli chcesz przerwać prace na tym etapie, musisz odpowiednio zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe;
  • stan surowy zamknięty – na tym etapie dom posiada wszystkie okna i drzwi oraz inne przeszklenia. Dzięki temu cały budynek jest zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. W tym czasie stawiane są także ściany działowe oraz montowane obróbki blacharskie na dachu;
  • stan deweloperski – etap, na którym zakończone są prace związane z izolacją ociepleniową i niezbędnymi przyłączami. Fachowcy wykonują roboty polegające na wykonaniu finalnej elewacji, osadzaniu parapetów, rur spustowych, wykańczaniu schodów zewnętrznych oraz montażu balustrad. Cały budynek ma zapewniony obieg zimnej i ciepłej wody oraz jest wyposażony w instalacje telefoniczną i telewizyjną;
  • stan pod klucz – na tym etapie dom jest gotowy do wprowadzenia się. Stan ten oznacza nie tylko gotowe ściany i podłogi oraz pełne wyposażenie. Gotowość na zasiedlenie domu jest związana także z formalnym powiadomieniem odpowiednich organów o zakończeniu robót budowlanych.

Koszty budowy domu

Skala wydatków koniecznych do poniesienia w związku z budową domu zależy w głównej mierze od inwestora. Jeśli chcesz wydać mniej, musisz być racjonalny. Na ostateczne koszty wpływają decyzje podejmowane już na etapie wykonywania projektu, kiedy ustalasz z projektantem podstawowe cechy przyszłego domu. Najtańszy w budowie jest dom parterowy o powierzchni do 100 m². Do innych podstawowych czynników wpływających na wielkość wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego należą: bryła budynku, rodzaj więźby dachowej i materiału zastosowanego na poszycie oraz typ rozwiązań konstrukcyjnych.

Możesz zaoszczędzić, decydując się na zwartą bryłę domu, dwuspadowy dach pozbawiony lukarn i innych dekoracyjnych elementów architektonicznych. Wydasz mniej, jeśli zdecydujesz się na mniejsze okna. Pamiętaj też, że producenci zawsze oferują opcję ze skrzydłami nieotwieralnymi, które są znacznie tańsze niż otwieralne. Przystępując do robót budowlanych, zastanów się, które prace musisz zlecić firmie wykonawczej, a które możesz wykonać we własnym zakresie. Budowa domu systemem gospodarczym to najbardziej popularny sposób na obniżenie kosztów całej inwestycji. Przy doborze materiałów wykończeniowych skupiaj się na produktach ze średniej półki cenowej. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o trwałość wykonanych elementów, a jednocześnie zaoszczędzisz pieniądze.

Jeśli zamierzasz część prac wykonać samodzielnie, np. umiesz prawidłowo zamontować okna, drzwi, oświetlenie czy ułożyć płytki na podłodze i na ścianach, na wszelki wypadek kup ubezpieczenie za pobyt w szpitalu. Nawet jeśli jesteś pewny swoich możliwości i umiejętności, nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego. Może się zdarzyć, że upadek z drabiny nawet z niewielkiej wysokości zakończy się skomplikowanym złamaniem ręki, które będzie wymagało leczenia w szpitalu. W takiej sytuacji przyda Ci się nasze wsparcie w szybkim powrocie do zdrowia, byś mógł wprowadzić się do nowego domu jak najszybciej.

Ubezpieczenie domu

Budowa domu jest poważną życiową inwestycją. Dobrą wiadomością jest to, że ceny nieruchomości aktualnie stale rosną. Zła wiąże się z tym, że w Twoim domu każdego dnia może zdarzyć się losowa sytuacja, której następstwem będzie nieplanowany remont. Zabezpieczeniem przed tego typu przypadkami jest odpowiednie ubezpieczenie domu i mieszkania z sumą ubezpieczenia wynoszącą do 2 milionów złotych bez względu na aktualną wartość Twojej nieruchomości. Sprawdź w OWU, jak to działa i jak możemy Cię wesprzeć, jeśli wykupisz u nas polisę. Zainteresuj się też pakietami dodatkowymi, które mogą zapewnić Ci wsparcie finansowe i praktyczną pomoc w wielu przypadkach, nawet jeśli będziesz potrzebował pomocy speca od komputerów.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020