Piekarnik obok lodówki – czy mogą stać razem?

Aranżacja kuchni to trudne zadanie, ale dające dużo satysfakcji. Pamiętaj o kilku zasadach dotyczących ustawiania sprzętu – to gwarancja funkcjonalności, ale i bezpiecznego użytkowania kuchni.

Jeśli robisz remont mieszkania i zmieniasz ustawienie sprzętów w kuchni, z jednej strony cieszysz się na zmiany, ale z drugiej na pewno masz wiele pytań o to, jak zrobić to poprawnie. Czy piekarnik może stać blisko lodówki? Jak ustawić inne sprzęty? Zapoznaj się z podstawowymi zasadami i zaleceniami, aby ułatwić sobie podjęcie najlepszej decyzji.

Piekarnik postawiony obok lodówki pozwoli zaoszczędzić więcej miejsca, ale czy oby na pewno jest to dobry pomysł? Czy lodówka obok piekarnika będzie działać tak, jak powinna? Sprawdź, jak rozmieścić te sprzęty w niewielkiej kuchni.

Dobrze przemyślane ubezpieczenie mieszkania pomoże w przypadku awarii sprzętów, które kupiłeś. Ubezpieczenie domu i mieszkania uwzględnia wydatki związane z naprawą sprzętu AGD, jeśli spełnisz warunki określone w OWU. Sprzęt nie może mieć więcej niż pięć lat. Ponadto polisa nie dotyczy uszkodzeń mechanicznych, termicznych i wywołanych nimi wad. Dlatego musisz dobrze przemyśleć rozmieszczenie najważniejszych sprzętów w kuchni, aby mieć pewność, że przedłużasz im życie i nie narażasz się na niepotrzebne wydatki.

 
 

Ubezpiecz dziecko online

Sprawdź indywidualne ubezpieczenie szkolne dla swojego dziecka. Już od 59 zł rocznie. Cztery pakiety do wyboru. 
 

Sprawdź

Piekarnik obok lodówki – sprzęty wolnostojące

Z pewnością wiele razy spotkałeś się z opinią, że nie należy stawiać obok siebie urządzeń, które chłodzą i grzeją. Jeśli piekarnik rozgrzewa się do wysokiej temperatury i emituje ciepło na całe pomieszczenie, to z pewnością wpływa to na pracę urządzenia, którego zadaniem jest chłodzenie. Dlatego często pojawia się pytanie o to, czy lodówka może stać blisko piekarnika.

Nowoczesne urządzenia AGD posiadają liczne zabezpieczenia oraz funkcje, które zwiększają ich funkcjonalność i mogą wpływać na miejsce ich ustawienia w kuchni. Na przykład piekarniki mają funkcję chłodzenia obudowy, co zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia lodówki stojącej obok. Jednak takie opcje dostępne są wyłącznie w nowych modelach urządzeń. Co powinieneś zrobić, gdy masz do ustawienia sprzęty bez takich udogodnień?

Jeśli chodzi o urządzenia wolnostojące, przyjmuje się, że lodówki i piekarniki nie powinny stać obok siebie. Lodówka, stojąc obok piekarnika, nie działa tak, jak powinna. Pobiera więcej prądu podczas jej otwierania, gdy w tym samym momencie korzystasz z piekarnika (lodówka zaciąga ciepłe powietrze i potem musi ciężej pracować, a zatem pobrać więcej prądu, żeby schłodzić to, co się w niej znajduje, do odpowiedniej temperatury).

Zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta. W instrukcji obsługi znajdziesz informacje o specyfikacji sprzętu, zaleceniach związanych z jego użytkowaniem oraz wytyczne na temat sąsiadujących ze sobą sprzętów. Jest to ważne, ponieważ jeśli nie będziesz przestrzegać zaleceń producenta, może się okazać, że nie będziesz mógł skorzystać z gwarancji.

Jedzenie w lodówce powinno mieć odpowiednio niską temperaturę, by zachowało świeżość. Jeśli temperatura w chłodziarce będzie zbyt wysoka, produkty czy potrawy mogą zacząć się psuć. Pamiętaj, że nie wszystkie zmiany widać gołym okiem i może się okazać, że przez przypadek zjesz coś, co Ci zaszkodzi. Jeśli masz starą lodówkę i do tego ustawiłeś ją niedaleko piekarnika lub obawiasz się, że chłodzenie może być niewystarczające, kup ubezpieczenie za pobyt w szpitalu i zapewnij sobie nasze wsparcie na wypadek zatrucia pokarmowego, w razie gdybyś potrzebował leczenia w szpitalu.

Zob. też: Zatrucie pokarmowe - ile trwa? Objawy - Nationale-Nederlanden

Słupek z piekarnikiem obok lodówki – zabudowa kuchni

Oglądając projekty aranżacji kuchni, pewnie często możesz zauważyć lodówkę i piekarnik obok siebie w zabudowie. To pomysł, który zyskuje zwolenników, ponieważ sprzęty w zabudowie wyglądają lepiej i zajmują mniej miejsca. Piekarnik w słupku obok lodówki jest o wiele bezpieczniejszą opcją niż ustawienie po sąsiedzku tych sprzętów wolnostojących. Dlaczego? Ponieważ dzięki oddzielającej je płycie meblowej jest lepsza izolacja termiczna pomiędzy sprzętami. Agregaty w lodówkach znajdują się zazwyczaj na dole, więc wysoka temperatura nie powinna im zaszkodzić. Płyta meblowa o grubości 2–4 cm zapewnia dobrą izolację i zmniejsza przenikalność ciepła. To też wygoda w małej kuchni, ponieważ wszystkie sprzęty znajdziesz w zasięgu ręki. A jeśli producent nie zaleca takiego ustawienia, poszukaj innego modelu interesującego Cię piekarnika czy lodówki. Nie musisz wcale rezygnować z takiej aranżacji kuchni.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020